Hlavní navigace

Bodová dieta

Sdílet


Autor: Isifa.cz

Bodová dieta je založena na bodovém systému, který jednotlivým potravinám přiřazuje hodnoty podle jejich výživové hodnoty a počtu kalorií.

Body jsou potravinám přidělovány jednak podle energetického obsahu – kilojoulů, obsahu sacharidů, stravitelnosti pro náš organismus apod. Denní limit bodů je individuální, ale průměrná maximální hodnota je 22 bodů za den, přes ně by se člověk, pokud chce zhubnout, neměl přehoupnout.

Je tedy možné jíst úplně všechno, závisí na množství a skladbě jídel. Při držení bodové diety by nemělo být primárním cílem jen zhubnout, ale také naučit se o jídle přemýšlet a navyknout si na zdravé stravovací návyky. Dieta spočívá ve vybalancování přijímané a spalované energie. Přesný počet bodů jednotlivých jídel nutí rozvrstvit jídla do několika menších porcí, aby člověk „nezbodl“, co vidí, a zbytek dne nehladověl. A i pokud se dotkneme bodového stropu a máme hlad, je možné díky cvičení bodový příjem zvýšit.

Jak dlouho se drží?

Bodová dieta je dlouhodobá, redukční efekt se dostavuje pomalu, ale dlouho přetrvá. Dietu je možné držet od pár týdnů až po několik měsíců.

Pro koho je a není vhodná?

Bodová dieta je běh na dlouhou trať, chce to tedy trpělivou povahu a výdrž, navíc se bodový příjem musí skutečně počítat, jinak je dieta neúčinná, a to také po pár dnech leckoho omrzí.

Bodová dieta je vhodná i pro sportovce a osoby se zvýšenou fyzickou aktivitou – bodová hranice se upravuje individuálně, podle poměru přijímané a vylučované energie.

Povolené potraviny

Povoleny jsou všechny potraviny, jen se nesmí překročit stanovený denní bodový limit.

Zakázané potraviny

Žádné potraviny nejsou zakázány, pokud je dodržen stanovený denní bodový limit.

Klady

Bodová dieta je nedrastickou cestou ke štíhlé postavě, ale i zdravému životnímu stylu. Nepřináší velká omezení, není nutné při ní hladovět a naučí o jídle skutečně přemýšlet. Navíc se při ní většinou nedostavuje jojo efekt, jelikož lidé, kteří ji drží, po dobu diety získají určité stravovací návyky, ve kterých pokračují i po skončení držení diety.

Zápory

Velkým problémem při této dietě je počítání bodů a příprava jídel. Ta totiž musí být připravena přesně podle bodového limitu, může to tedy být, alespoň ze začátku, poměrně zdlouhavé a časově náročné.

Pokud si člověk tvoří jídelníček sám, musí dbát na vyvážení stravy, může se stát, že ve snaze zhubnout jsou vynechávány důležité živiny.

Váhový úbytek je také nejistý a nelze jej předem stanovit, dostavuje se po dlouhé době a u každého je jiný.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).