Hlavní navigace

Rýžová dieta

Sdílet


Autor: Isifa.cz

Rýžová dieta, jak už její název napovídá, je založená především na konzumaci rýže. Spíše než k hubnutí slouží k pročištění a detoxikaci organismu. K minimálnímu efektu shození váhy dojde ale i při této dietě a to v důsledku výrazného omezení přísunu potravy a energie.

Rýžová dieta je poměrně problematická. Je velmi monotónní, hlavní složku potravy tvoří rýže. Ta je sice bohatá na minerály a vlákninu, takže tělo pročistí a odvodní, zároveň ale je doslova sacharidovou bombou – místo abyste při dietě sacharidy jakožto hlavní zdroj energie našeho těla omezili, a tělo tak začalo spalovat energetické zásoby uložené v tucích, sacharidy tělu ještě dodáváte.

Rýže se při rýžové dietě smí za den zkonzumovat jen omezené množství – mezi 200 až 250 g rýže v syrovém stavu. Měla by být rozdělena do pěti dávek. První den by se měla jíst jen a pouze rýže, doplňovaná vodou, neperlivou a neochucenou, další dny se rýže může doplnit omezeným množstvím libového drůbežího masa či rybou, anebo zeleninou. Povoleny jsou všechny druhy rýže, což trochu rozbije rýžovou monotónnost diety – ovšem pozor na bílou, tj. chemicky opracovanou rýži, ta by se při dietě konzumovat neměla.

Kvůli omezení příjmu potravy a energie k nějakému úbytku váhy dojde, většinou ale maximálně o 2–3 kg.

Jak dlouho se drží?

Standardně dieta trvá 3 až 10 dní. Dieta by se rozhodně neměla držet déle, protože tělu chybí důležité živiny.

Pro koho je a není vhodná?

Dieta je vhodná pro ty, kteří chtějí své tělo čas od času pročistit a nepotřebují shodit. Pro držení diety je třeba také velká trpělivost a odhodlání, po pár dnech pouze na rýži není jednoduché v dietě dál pokračovat.

K výraznější redukci hmotnosti se nehodí, není v tomto směru efektivní ani zdravá.

Povolené potraviny

Povolena je rýže (basmati, natural, jasmínová, celozrnná – ideálně s glykemickým indexem pod 55), libové drůbeží maso a ryby (v omezeném množství), zelenina, neochucená neperlivá voda.

Zakázané potraviny

Téměř všechny potraviny kromě rýže. Zakázáno je ovoce, maso (kromě libového drůbežího a ryb), tuky, mléčné výrobky, ochucené vody, káva, alkohol ad.

Klady

Dieta je bez hladovění, rýže zasytí a díky velkému obsahu sacharidů tělu dodává dostatečný přísun energie. Funguje jako pročištění organismu, rýže protáhne a nabalí na sebe všechny škodliviny ze střev.

Zápory

Dieta je velmi monotónní, nedodává tělu pro život důležité živiny a po pár dnech se může dostavit nechutenství kvůli množství zkonzumované rýže. Pro hubnutí neslouží vůbec, spíše naopak.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).