Hlavní navigace

Margitova dieta

Sdílet


Autor: Isifa.cz

Margitova dieta je dieta pojmenovaná podle Štefana Margity. Původně pravděpodobně vychází z Atkinsovy diety a spočívá tedy v radikálním omezení sacharidů v přijímané stravě. Nedostatek sacharidů v těle vede ke spalování jejich zásob z tuků, a tělo tak hubne.

Na rozdíl od Atkinsovy diety ale navíc spočívá v malých porcích a jídlu jen třikrát denně – tedy v hladovění. Díky omezení příjmu potravy se dostaví efekt hubnutí. Margitova dieta je také velmi chudá na sůl, která v těle zadržuje vodu – díky nedostatku soli tedy dojde k odvodnění organismu.

Jak dlouho se drží?

Dieta se drží čtrnáct dní. Je stanoven přísný sedmidenní jídelníček, který se po uplynutí týdne prostě zopakuje. Není dobré držet Margitovu dietu déle než po dobu dvou týdnů, spočívá v téměř úplném vynechání sacharidů z potravy a v hladovění, díky kterému dochází k hubnutí.

Pro koho je a není vhodná?

Dieta je vhodná pro ty, kteří potřebují rychle zhubnout – za 14 dní až 8 kg. Dieta je ale hladová, jídlo je omezeno na minimum – chce to tedy silnou vůli.

Dieta není vhodná pro osoby se zvýšenou hladinou cholesterolu nebo trpící vysokou nadváhou; dále pro sportovce a osoby se zvýšenou fyzickou aktivitou a pro dlouhodobě nemocné.

Povolené potraviny

Vejce, uzeniny, šunka, kuřecí maso, mléčné výrobky, zelenina, ovoce, káva.

Zakázané potraviny

Veškeré přílohy, sůl a koření, sladkosti, potraviny obsahující sacharidy (kromě některého ovoce), slazené a ochucené nápoje, alkohol.

Klady

Při správném držení Margitovy diety skutečně velmi rychle, už po několika dnech, dojde k velkému úbytku váhy. Je to tedy poměrně účinný způsob, jak shodit.

Dieta také neomezuje příjem tuků a bílkovin – chuťově je tedy dobrá hlavně pro ty, kteří nejsou ochotni se těchto potravin vzdát.

Zápory

Podobně jako u většiny diet je jedním z hlavních problémů nevyváženost stravy, ze které plyne nedostatek potřebných živin pro organismus, nedostatek sacharidů, vlákniny, bílkovin a vitamínů. Naopak Margitova dieta obsahuje potraviny s vysokým podílem cholesterolu, je tedy pro naše tělo náročná i z tohoto důvodu – lidé trpící na zvýšený cholesterol nebo s vysokou nadváhou by se této dietě měli vyhnout úplně.  Dalším problémem je nedostatek bílkovin, tělo tak ztrácí na svalové hmotě, při fyzické aktivitě se může objevit únava a předčasné vyčerpání.

Jednotvárná strava navíc může negativně ovlivnit zažívání organismu a způsobit tak problémy s trávením.

Jednou z velkých nevýhod je hlad. Malé porce jen třikrát denně hodně lidí od držení Margitovy diety odradí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).