Hlavní navigace

Netučná / beztuková dieta

Sdílet


Autor: Isifa.cz

Netučná nebo také beztuková dieta spočívá v maximálním omezení příjmu tuků v potravě. Nadměrné ukládání tuků v našem těle totiž vede k nadváze a obezitě, dále potom k rozvoji cévních a srdečních onemocnění.

Tuky mají ze všech složek potravy nejvyšší energetickou hodnotu, zároveň ale málo zasytí. Teoreticky tedy pokud jíme tuky, musíme jich sníst velké množství, abychom se najedli do sytosti. Mezitím, co jíme, naše tělo začne tuky zpracovávat a s jejich velkým příjmem se vypořádá tak, že je uloží jako tukové zásoby „na horší časy“.

Omezením tuků dojde k celkovému snížení energetického příjmu z potravin, tělo tak musí začít spalovat tuky uložené v zásobách, a tím dochází k hubnutí. Je však třeba dát si pozor na vyváženost jídelníčku. Nejsnazší je totiž nahradit tuky sacharidy, což nejenže nevede k hubnutí, ale právě naopak. Omezení tuků také nemůže být úplné, tuky obsahují některé důležité vitamíny, přítomné pouze v nich.

Jak dlouho se drží?

Netučnou dietu je doporučeno držet 2–4 týdny. V tomto rozmezí lze při správně sestaveném jídelníčku shodit 4–10 kg. V méně radikální formě lze dietu držet i dlouhodobě, je ale třeba nasadit alespoň nějaké tuky a dbát na přísun vitamínů.

Pro koho je a není vhodná?

Netučná dieta je vhodná pro ty, kterým nevadí omezit příjem tuků, tučné výrobky nahradit nízkotučnými a snést odříkání kvůli vynechání některých chutných potravin.

Povolené potraviny

Povoleny jsou všechny potraviny kromě tučných.

Zakázané potraviny

Zakázána jsou veškerá tučná jídla. Je třeba si hlídat zejména oleje, poměr tuků v uzeninách, mléčných výrobcích a sladkostech.

Klady

Dieta je pro naše tělo poměrně nezávadná, pokud se vitamíny přítomné v tucích doplňují jinou cestou a dbá se na vyvážený jídelníček – omezení tuků není až tak radikálním zásahem do životosprávy.

Není nastavena denní kalorická hranice, teoreticky toho tedy můžete sníst, kolik chcete a nebudete trpět pocitem hladu.

Tučné výrobky mají také často své netučné alternativy, nehrozí tedy psychické frustrace jako u jiných diet kvůli nemožnosti dát si oblíbené jídlo apod.

Zápory

Největším problémem diety je nedostatek vitamínů přítomných v tucích a některých pro tělo důležitých tuků, tomu je třeba předcházet správně sestaveným jídelníčkem.

Dalším problémem, který se může vyskytnout, je nadměrná konzumace sacharidů ve snaze nahradit tuky – ta je ale cestou do pekla, tuky je třeba nahrazovat různorodě, vysoký příjem sacharidů tělu škodí stejně jako vysoký příjem tuků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).