Hlavní navigace

Seriál U sporáku

Kolik času strávíme za život vařením? Jistě se to liší, ale ani v případech "specialistů na vejce natvrdo a čaj" to nebude úplně málo. Dejme tomu, že jsme aktivní kuchaři od dvaceti do šedesáti a provaříme průměrně půl hodiny denně. Pak by to byl skoro rok našeho života. To už by stálo za to, uvařit si dobře. Snad vám k tomu napomůže i náš seriál.

Připravte si s odborníky masopustní moučníky

Nejznámější dny masopustu jsou na konci tohoto období, kdy se lidé odpradávna veselili a hodovali. Ke sporáku vás zvou kuchaři ze Střední školy hotelnictví a gastronomie.

Doba čtení: 3 minuty

Růžovou šunku "dělá" chemie

Najít dnes na uzenářském pultu dobrou a kvalitní šunku není jen tak. Proč je tak růžová? A proč by se dala ždímat? „Čím méně masa, tím více vody,“ říká odborník.

Doba čtení: 4 minuty

Jogurty v kelímku, ve skle, nebo domácí?

Některé takzvané jogurty chutí připomínají ledacos, ale jogurt rozhodně ne. Jaké chutnají vám a podle čeho si je vybíráte? Rozhoduje cena, složení nebo obrázek na obalu?

Doba čtení: 4 minuty

Správně upečený chleba by měl „zvonit“

Dobrý chléb se nikdy nepřejí. Přitom ho kupujeme stále méně. Je důvodem jeho mizerná kvalita, nebo jsme prostě jen začali dávat přednost jinému pečivu?

Doba čtení: 6 minut

Bramboráky, zeláky aneb skvělé smažené placky

Neznám snad nikoho, kdo by neměl rád bramboráky. Nic moc „zdravého“, ale občas se to snese. Dají se udělat i bez omastku, nasucho, a nejsou špatné. Z jakých brambor jsou nejlepší?

Doba čtení: 4 minuty

Tipy pro dobrou chuť ořechů

Ať vlašské, nebo lískové, patří neodmyslitelně k podzimu. Až si budete dělat veverčí zásoby na zimu, nezapomeňte na několik pravidel, díky nimž vám ořechy vydrží bez plísně a hořkosti.

28. 10. 2010 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Hraška, lze smažit zdravě?

Hraška se stala hitem letošních farmářských trhů. Prý je s ní smažení zdravé. Je to vůbec možné? K čemu všemu lze tuto žlutou směs z hrachu a obilovin používat?

Doba čtení: 4 minuty

Bramboračka jako rodinný poklad

Polévka, která má tolik podob, že je snad nejde spočítat. Každá rodina, každá kuchařka má jen ten svůj nejoblíbenější recept. Bramboračka nikdy nebude chutnat stejně.

7. 10. 2010 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Bez černý čili bezinky

Plody černého bezu jsou v tuto dobu právě tak zralé pro různá kuchyňská zpracování. Trsy černých bobulí jsou plné zdraví prospěšných látek a navíc si na nich můžete pochutnat.

Doba čtení: 4 minuty

Švestkování - a tenhle znáte?

Modrofialové plody patří k babímu létu a podzimu. Právě teď jich je na stromech i pultech plno. Vyzkoušejte méně známé úpravy, třeba smažené švestky nebo pečená povidla.

Doba čtení: 3 minuty

Lečo – sprosté jídlo, nebo delikatesa?

„Dáme lečo?“ aneb dotaz z kuchyně, který leckomu umí vyvolat pěknou husinu na zádech. Pokrm z rajčat, paprik, salámu, vajec, případně dalších „zbytků“ z kuchyně…

Doba čtení: 3 minuty

Houbové recepty, které možná neznáte

Baví vás sbírání hub? A umíte si z nich připravit chutné jídlo? Pokud už vás omrzela klasická smaženice nebo houbofleky, možná vás inspirujeme některým z našich receptů.

Doba čtení: 4 minuty

Pesto, šupito presto

V chuti kupovaného pesta mi něco vadí, vážně nevím, co to je, nějaká zvláštní příchuť. Pokud jste na tom podobně, pak si můžete udělat domácí, mnohem jemnější a chuťově vyváženější.

Doba čtení: 3 minuty

Rychlokvašky pro milovníky okurek

Už jste letos zavařovali okurky? Jestli ne, je správný čas. A když na to přijde, nemusíte k tomu mít ani oheň, teploměr a složitou směs koření; rychlokvašky jsou věrny svému jménu.

Doba čtení: 4 minuty

Domácí zmrzliny

Zkusili jste si někdy v letním horku připravit vlastní zmrzlinu? Není to těžké a můžete si namíchat příchutě, jaké v krámě nekoupíte. S bezovým sirupem? S bylinkami? Nebo s panákem likéru?

Doba čtení: 3 minuty

Marmeláda? Jde to i bez vaření

Černý rybíz se ideálně hodí pro přípravu rychlé marmelády. A navíc – bude opravdu rybízová, a ne s jablečným želé, které najdete snad ve všech kupovaných produktech, i když se jmenují všelijak.

Doba čtení: 3 minuty

Ideální čas pro nové brambory

Sezona nových brambor je v plném proudu. Jsou voňavé, lehce nasládlé a přitom dietní a hlavně plné vitamínů. Poradíme vám, jak si na nich co nejvíc pochutnat.

21. 7. 2010 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Meruňky - budou, nebudou?

Meruněk prý letos bude málo. Přesto se objevují například v nabídce farmářských trhů. Jaký je rozdíl mezi „zaprášeným“ ovocem od silnice a nablýskanou krasavicí ze supermarketu?

Doba čtení: 4 minuty

Špekáček není buřt. A někdy ani špekáček

Správný špekoun má pevně daný minimální obsah masa. Jenže jak známo, pravidla jsou od toho, aby se porušovala, a tak řezníci často hážou do uzenin i to, co nemají.

Doba čtení: 4 minuty

Lehké dortíky s lehkostí

Je tu léto, tedy ideální čas, kdy se můžeme pustit do přípravy výtečných želatinových dortů a řezů. Jejich základ tvoří lehké piškotové těsto a chutnou ozdobu nejrůznější druhy ovoce.

Doba čtení: 4 minuty

Třešňové třeštění

Léto je dobou voňavých třešní. Letos sice mají trochu zpoždění, ale už se vybarvují do červenočerných odstínů. Víte, proč se na třešně nesmí pít a že zavařovat se dá s příchutěmi?

Doba čtení: 5 minut

Parmezán – ušlechtilý kmet mezi sýry

V případě parmezánu platí, že čím je starší, tím je lepší. A také ovšem dražší. Pro své nezaměnitelné aroma je hojně využíván při přípravě nejrůznějších pokrmů.

Doba čtení: 4 minuty

Rizoto: jídlo složité i jednoduché

Vraž do toho rýži a cokoli máš po ruce – takové „rizoto“ á la Babica mého dětství mě budí ze sna dodnes. Přitom jde skutečně o pokrm velmi variabilní, ale určitá pravidla je třeba ctít.

Doba čtení: 5 minut

Chřest bez chyby

Chřest je vyhlášenou delikatesou, ale doma ho nepřipravujeme úplně běžně. Jeden zkažený pokus nás může odradit, jenže chyba obvykle není v chřestu samotném, ale v naší neznalosti.

Doba čtení: 5 minut

Guláš – roky jsem hledala ideální recept

O nejlepší guláš se soutěží nejen v jeho rodném Maďarsku, ale i v řadě jiných zemí, Česko nevyjímaje. Guláše mají dokonce své festivaly. Milovníci guláše, napište nám vaše triky!

Doba čtení: 4 minuty

Domácí müsli

Kupované směsi vypadají dobře, jsou krásně barevné, někdy podezřele až moc. Vlastně pořádně nevíme, co v nich jíme. Dejte jim vale a namíchejte si vlastní podle chuti.

Doba čtení: 4 minuty

Není nad pořádný smažený řízek

Chce to vhodné maso, pár triků a máte ho – čerstvý, křupavý, voňavý… A nemusí být jen v klasickém trojobalu, možností je víc. Jaké je tajemství šťavnatého řízku?

Doba čtení: 4 minuty

Dáme si do nosa – lososa!

Růžové, pevné maso, s jen slabou vůní rybiny, málo kostí … a ta chuť! Přečtěte si, na co si dát pozor při nákupu a jak pak rybu připravit. S omáčkou, v marinádě?

Doba čtení: 4 minuty

„Zelené“ zeleninové saláty

I kdyby se vám na jaře „lenilo“, může se vám „zelenit“. Saláty z čerstvých surovin jsou nejlepším lékem na zimní hříšné svědomí. Jaký je výběr na našem trhu?

14. 4. 2010 0:00
Doba čtení: 5 minut

Koblížku, koblížku, já tě sním!

Z mouky dělaný, smetanou mísený, na másle smažený, na okně chlazený… Měla by ta pohádková sebranka chuť i na kupované „molitanové“ koblihy? Já tedy ne. A vy?

Doba čtení: 5 minut