Hlavní navigace

Bramboráky, zeláky aneb skvělé smažené placky

Sdílet

 Autor: Renata Petříčková
Neznám snad nikoho, kdo by neměl rád bramboráky. Nic moc „zdravého“, ale občas se to snese. Dají se udělat i bez omastku, nasucho, a nejsou špatné. Z jakých brambor jsou nejlepší?

Krásně propečené, smažené a křupavé, voňavé po křehkých šťavnatých bramborách, s vůní majoránky a česneku a ozvláštněné třeba měkkými šťavnatými kousky slaniny nebo špeku….

Tak směle do nich, a vlastně nejen do nich, připravila jsem si ještě lahůdku na konec – na stejný způsob smažené a ochucené zelné placky. A slibuji vám, že ty až ochutnáte, nebudete vědět, kdy přestat.

Jaké brambory na bramboráky?

Na bramboráky se nejlépe hodí moučnaté brambory, takové, které obsahují hodně škrobu. Bramboráky pak hezky drží při sobě a mají křehkou chuť.

Bramboráky, tentokrát houbové
Autor: Renata Petříčková

Bramboráky, tentokrát houbové

Z lojovatých brambor také bramboráky uděláte, ale budou trošku „mazlavější“; je dobré k nim přidat trochu bramborového (v nouzi třeba i kukuřičného) škrobu, tak se jejich schopnost udělat ze sebe dobrý bramborák trošku vylepší.

Brambory tedy nastrouháme na jemném či větším struhadle. To je na vás, možné je oboje; já mám třeba raději bramboráky na jemno, ale jsou-li hrubší, placky získají trochu jinou chuť, jsou křehčí a více osmažené, protože jsou více „chlupaté“.

Už asi v polovině strouhání doporučuji k bramborám přidat trochu smetany nebo mléka, aby nezelenaly. Promícháme a nakonec slijeme přebytečnou vodu. Nepřehánějte to, pokud budete placky ještě zahušťovat moukou (může být jakákoliv, hladká, polohrubá nebo hrubá, ba i chlebová nebo celozrnná) nebo přidávat ovesné vločky apod. nemusí být slité až „na kost“. Někdy dokonce vodu ani neslévám a bramboráky jsou jedna radost.

Fórum: Kupovali byste oloupané brambory?

Předem oloupané brambory se v nabídce českých obchodů zatím moc nevyskytují, ale pokud budeme držet krok se zahraničními trendy, asi se to změní.

Koření nenahradíš, vajíčko ano

Zatímco koření se nedá v bramborácích ničím nahradit…

  • česnek
  • sůl
  • majoránka
  • může být i pepř (ale nemusí)

…vajíčko nahradit můžeme. Existuje přípravek Vajahit (obsahuje mimo jiné kukuřičný škrob a sojovou bílkovinu), který vajíčko při pečení a vaření plně zastoupí.

Stejně tak jsou dobré ovesné vločky, které obsahují sliz, jež drží brambory pohromadě. Ovšem pozor, s moukou a přídavky nepřehánět. Čím méně mouky v plackách je, tím jsou křupavější.

Nasucho nebo v troubě

Bramborákové těsto máme ochucené a rozmíchané. Co teď s ním? Ideální je pánvička se sádlem… nebo olejem. Dají se dělat i na sucho, případně péct v troubě a tady je na vašich chuťových preferencích, zdali vám to vyhovuje či nikoliv.

Bramboráky nasucho ztrácejí tu mastnou křupavou chuť, ale křehkost si zachovávají – toto téma by se dalo shrnout jednoduše – někomu to prostě chutná, někomu nikoliv. Vrstva těsta by měla být tenká a podáváme je ihned, skladováním vlhnou.

Uvařte si: Bramboračka jako rodinný poklad

Každá rodina, každá kuchařka má jen ten svůj nejoblíbenější recept. Bramboračka nikdy nebude chutnat stejně. 

Bramboráky se špenátem u mě vedou

Příprava na zelné placky...
Autor: Renata Petříčková

Příprava na zelné placky…

Ideální přílohou k bramboráku je špenát s česnekem… nebo maso na tisíc způsobů. Nebo klobáska. Nebo bramborák zapečený se sýrem… Nebo… nebo s brokolicí či namazané pomazánkovým máslem nebo s kysanou smetanou…nebo…. Možností jsou tisíce a vy jistě máte ty svoje nejoblíbenější. Budu ráda, když se o ně podělíte v diskuzi pod článkem.

Například v Polsku se bramboráky jedí nasladko. Posypané cukrem, se smetanou nebo s povidly. Či s medem… jestli se právě tak trochu ošklíbáte, zkuste to. Prý si budete i přes ten momentální kyselý obličej pochutnávat. Nevím, já to ještě nezkusila. Což mi připomíná, že bych mohla dneska večer udělat bramboráky, smetanu a cukr mám… že bych se odvážila?

Zelné placky

...a výsledek. Dobrou chuť!
Autor: Renata Petříčková

…a výsledek. Dobrou chuť!

A nakonec recept na jídlo, které miluju… Když jsem s ním začínala, dávala jsem na půl strouhané brambory a kysané zelí. Pak jsem podíl brambor snižovala, a když z toho byly pravé nefalšované zelné placky, samou rozkoší jsem se málem rozplynula. A hlavně jsem se děsně přejedla… Přejezte se se mnou:

Potřebujeme:

  • balíček kysaného zelí
  • sůl obvykle není třeba, zelí bývá dost slané
  • majoránka (hodně)
  • česnek (hodně)
  • hladká mouka, případně ovesné vločky
  • dvě vajíčka

A jako u bramboráků. Zelí však trošku překrájíme, i když to není nutné. Je-li dlouhé, zase lépe drží „v hnízdečku“ na pánvi a dělá se z něj lépe placička. Takže zelí hodíme do misky, vyklepneme do něj dvě vajíčka, přidáme hodně majoránky, česneku, případně opepříme (ale není to nutné, bramboráky roky nepepřím a nikdo si nestěžuje) a zahustíme podle potřeby hladkou moukou, případně přidáme hrstičku ovesných vloček. Těsto by mělo být hezky vláčné, vzhledově by mělo připomínat nudličky zelí lehce obalené v moučné omáčce. A dáme se do smažení. A do jídla!
Garantuji vám, že se určitě přejíte a tohle jídlo si zamilujete.

Autor článku

Věnuje se zejména článkům na téma vztahy a zdraví v různých magazínech. Je mj. autorkou knih pro budoucí a čerstvé maminky.  Na Vitalia.cz uplatňuje svou zvídavou povahu v článcích o jídle a zdraví i tipy, jak si neškodit nejrůznějšími návyky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).