Hlavní navigace

Rýma

Jak správně užívat nosní sprej? Vsedě, vleže, nebo vestoje?

Aplikace nosního spreje je výrazně jednodušší než podání kapek. Aby oba léky správně fungovaly a dostaly se do míst, kde je jejich pomoc potřeba, je dobré vědět, v jaké poloze je aplikovat, jak často a jak dlouho.

8. 3. 2019 15:30
Doba čtení: 2 minuty

Prevence chřipky – jednoduché kroky k tomu, abyste neonemocněli

Chřipce se u nás stále daří. Státní zdravotní ústav proto zpracoval jednoduchá obecná preventivní hygienická opatření, která mají za cíl snížit přenos chřipky a dalších respiračních onemocnění. Víte, jak dlouho žije virus chřipky?

13. 2. 2019 16:21
Doba čtení: 2 minuty

Výplach nosu: konvičkou ano, hadičkou ne

Slouží k proplachování nosních dutin, a to při běžném nachlazení, zánětu dutin i dlouhodobých potížích, například alergické rýmě. Říká se jí konvička néti či jogínská konvička, doporučují ji ale i západní lékaři. Je bezpečná, na rozdíl od jiné techniky, tzv. sutra néti, kde hrozí riziko poranění.

4. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Boj s rýmou: Pozor na užívání Bendových kapek

Státní ústav pro kontrolu léčiv zaznamenal v poslední době již devatenáct hlášení podezření na nežádoucí účinky (z toho sedm u dětí) v souvislosti s používáním Bendových kapek. Máte-li stejné obtíže, je třeba je hlásit.

Doba čtení: 2 minuty

Triky proti rýmě. Chytře, bez klasických kapek

Podzim v plném proudu a sekrece z vašeho nosu také? Rýmu neřešte klasickými kapkami, tak si ji totiž můžete prodloužit, nebo dokonce zadělat na chronický problém. Pomohou spíš staré dobré rady i novinky.

13. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nedoléčený zánět dutin se pravidelně vrací

Blíží se postrach každého pořádného chlapa. Čas „rýmiček“ klepe na dveře, ale pozor. I rýma se dá podcenit a skončit zánětem dutin i nepříjemnou punkcí.

24. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Rýmovník pomáhá nejen s rýmou, vypěstuje ho i amatér

Roste před očima. Lze jej jíst, pít, očichávat. Můžete se s ním mazat. Pomáhá, když teče z nosu nebo když se špatně dýchá. Pomůže při kožních potížích. Má mnoho vitamínů. Nenáročná a užitečná rostlina – rýmovník.

20. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Taky už máte rýmu? Na podzimní nachlazení pomůže i konopí

Po teplém létě přichází ochlazení, nepříjemné podzimní plískanice, déšť a vítr. To s sebou samozřejmě nese také typické nachlazení, kvůli kterému téměř všichni trávíme alespoň několik podzimních dnů v posteli s teplým čajem, kapesníkem a teploměrem.

30. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jak se zbavit rýmy za pomoci naturopatie?

Řádí na každém rohu, vyhnout se rýmě, chřipce nebo nachlazení není snadné. Poradíme, jak na prevenci i na léčbu za pomoci naturopatie.

Doba čtení: 5 minut

Padají vám vlasy, jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Zinek si naše tělo neumí vytvořit, je tedy třeba ho přijímat v dostatečné míře, hlavně prostřednictvím ryb, hovězího masa nebo luštěnin. Když to neděláme, zahráváme si s chudokrevností, s porušením imunity a vyšší nemocností.

5. 12. 2016 15:40
Doba čtení: 2 minuty

Státní ústav pro kontrolu léčiv nedoporučuje používat Bioparox

Už od loňského roku měl potíže, zvýšila se věková hranice pro jeho použití a teď mu hrozí definitivní zákaz užití v Evropské unii. Proč se oblíbený lék na rýmu a angínu přestane prodávat?

Doba čtení: 3 minuty

Co pomůže odhalit barva „nudle“ z nosu

Nebývá zvykem, že bychom při rýmě dlouze zkoumali obsah našeho kapesníku. Někdy se vás na barvu nosního hlenu zeptá lékař nebo lékárník – a dobře ví, proč to dělá. Jak to, že mají „nudle“ různou barvu, a co to pro vás znamená?

Doba čtení: 2 minuty

Kdy končí rýmička a začíná zánět dutin

V zimních měsících se bojíme zánětů dutin. Nepodceňujme proto žádnou „obyčejnou rýmičku“ a naordinujme si klidový režim. Co ještě pomůže?

Doba čtení: 5 minut

Léčba chřipky podle tradiční čínské medicíny: Zapomeňte na citron i med

Dle TCM je příčinou chřipky vítr vnikající do oslabeného těla. Chřipka se dělí na dva typy, první je způsobena větrem horkým v létě, druhá větrem studeným v zimě. Co při nemoci jíst a čemu se vyhnout?

Doba čtení: 4 minuty

Prevence zimních onemocnění: Základem je strava, říká homeopat

Strava a pohyb – tyto dvě základní složky prevence je možno doplnit o některé homeopatické léky na posílení obranyschopnosti.

Doba čtení: 4 minuty

Rozloučíme se s věčnou rýmou a kašlem?

Počasí na přelomu zimy a jara provázejí rýmy, pokašlávání, chrapot, bolesti ucha. Pomůže s nimi homeopatie, jak postupovat a na co si dát pozor? Ptáme se odborníků.

Doba čtení: 4 minuty

Není pravda, že neléčená rýma trvá stejně dlouho jako léčená

Jak se vyhnout rýmě, a co s ní, když se to nepovede? Pokud není efekt léčby patrný do týdne, je vhodné zajít k lékaři.

Doba čtení: 3 minuty

Za vánoční „virózu“ si můžeme sami

Nakupujeme, pečeme, uklízíme a běháme po večírcích… Nemocnost je kolem Vánoc vyšší a není to náhoda. Někteří lidé dokonce onemocní každoročně na den stejně.

Doba čtení: 3 minuty

Domácí tygří mast má sílu, která uvolní ucpaný nos

Kosmetika vyrobená doma je nejen balzámem na tělo, ale i pro duši. Pro zimní období je perfektní domácí tygří mast, bojovník proti všem nepříjemnostem spojeným s nachlazením.

Doba čtení: 3 minuty

Léčba rýmy bez chemie: medový křen a bylinky

Trápí vás rýma? Průběh můžeme usnadnit pomocí přírodních prostředků a bez chemických léků. Zkuste medový křen, bylinkové nosní kapky a slanou inhalaci.

Doba čtení: 4 minuty

Smrkat není důležité

Záněty dutin patří k podzimu a zimě a není moc opatření, která by jim v tom zabránila. Šála jim v mrazu prospěje, ale pozor – uvnitř v dutinách potřebujeme mít průvan.

Doba čtení: 10 minut

Ponožky s cibulí uvolňují hlen

Cibule patří nejen do guláše. Cibulový nápoj po pravdě nechutná nic moc, ale při chřipce a nachlazení nad něj není. A triky s cibulovými ponožkami a pytlíčkem znaly už naše babičky.

Doba čtení: 3 minuty

Co dělat, aby vám nebylo špatně v autě… bez chemie

Cestovní nevolnosti, trávicí obtíže či spáleniny od slunce – to mohou být stinné stránky letní dovolené. Dají se zvládnout s pomocí přírody i bez chemických preparátů.

Doba čtení: 6 minut

Ušní svíce nebrat, shodují se doktoři

„Vyčistěte si uši jako nikdy. Ohněm.“ Podobná reklama zaujme. Koupíte svíci, strčíte do ucha, zapálíte – a nestane se nic, alespoň podle lékařů a studií. Pokud si ovšem nespálíte ucho.

Doba čtení: 4 minuty

Jak si správně čistit uši? Nijak

Některým lidem se v uchu opakovaně tvoří mazové zátky, rozhodně ale nejde o projev nedostatečné hygieny. Ostatní si s čištěním uší hlavu lámat nemusí. Je prakticky zbytečné.

Doba čtení: 3 minuty

Punkce dutin bolí podle umu lékaře

Punkci nosních dutin používají lékaři dnes stejně jako před třiceti lety a pacienti se jí bojí stejně jako tehdy. Dobře provedená punkce přitom bolet nemá a navíc není nevyhnutelná.

Doba čtení: 4 minuty

Co o vás řekne, když řeknete áááááá

Známe to od mala. Je to prvotní vyšetření, bez drahých přístrojů a složitých testů. Co všechno vlastně umí doktor vyčíst z bolavého krku a jazyka vypláznutého až na vestu?

Doba čtení: 4 minuty

Alergie na chlad není výmysl

Máte v mrazu červené bolavé ruce? Fleky na obličeji? Věčnou rýmu? Možná je vám prostě hodně velká zima. Anebo trpíte chladovou alergií. Většině postižených stačí teploty kolem nuly.

Doba čtení: 4 minuty

Za horečku buďte rádi, horší je ji nemít

Horečka je náš pomocník v boji s nemocí. Není dobře ji srážet okamžitě, ani dříve, než překročí určitou mez. Přibývá také lidí, kteří dokonce musí svoji teplotu při nemoci zvyšovat.

Doba čtení: 4 minuty

Odřený nos je snad horší než vlastní rýma

Je to vlastně drobnost, banalita, ale z rodu těch, které jsou pěkně nepříjemné. Navíc odřený nos máme po každé pořádné rýmě a pořádnou rýmu mnohokrát za život. Co s ním?

Doba čtení: 6 minut