Hlavní navigace

Cesta virů kapesníkem. Proč teď důsledně používat jednorázové?

6. 3. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
V kapesníku přežívají viry dvacet čtyři hodin. Bezpečnější je vícevrstvý. A použít by se měl skutečně jen jednou. V období obav z koronaviru a respiračních infekcí má doporučení k používání jednorázových kapesníků logické oprávnění.

Zastánci látkové klasiky a ekologicky smýšlející lidé mohou mít právě s tímhle doporučením velký problém. Lékárnice a tisková mluvčí České lékárnické komory (ČLnK) Michaela Bažantová ale zdůrazňuje, že právě teď by skutečně mělo platit: Použít papírový kapesník. A opravdu jen jednou, po použití ho hned vyhodit. V jednoduchosti je totiž základ nešíření infekce.

Jsem virus. A číhám až dva týdny

Omezuje se pořádání hromadných akcí, vyprodávají se dezinfekční gely na ruce, dveře metra a tramvají se automaticky otvírají samy, abychom na ně nemuseli sahat. Virové infekce totiž přežívají velmi dlouho a úporně:

Virové infekce jsou již v inkubační době, kdy člověk nemá žádné příznaky, přenosné a mohou být přeneseny na jiného jedince. V případě koronavirové infekce Světová zdravotnická organizace mluví až o čtrnáctidenní inkubační době, kdy je možné tuto nákazu přenést. Jedná se o kapénkovou infekci, kterou lze přenést například při kašlání a kýchání,“ shrnuje Michaela Bažantová, o jak závažný problém jde. A přemýšlet nad kapesníkem a jeho použitím by mělo být základní pravidlo slušnosti vůči ostatním.

V kapesníku totiž ulpí kapénky nebo sekret z nosu, ve kterém mohou viry či jiní původci infekce přežívat až čtyřiadvacet hodin,“ dodává Michaela Bažantová.

Přežijí viry v koši na odpadky?

Ideální cestou je tak použít papírový kapesník, a to jen jednou. Pokud je vám to „líto“, protože zcela znehodnoceně po jednom použití nevypadá, mějte na mysli právě fakt, že tu virus přežije dvacet čtyři hodin.

„Pokud se mezitím kapesníku dotkneme a poté se dotkneme dalších předmětů nebo osob, může dojít k přenosu nákazy,“ popisuje Michaela Bažantová. „Proto v době zvýšeného výskytu respiračních onemocnění doporučujeme používat jednorázové papírové kapesníky. 

Na kapesník znovu nesahat

Takže „kontaminovaný“ kapesník by měl zamířit rovnou do koše. A pokud sedíte v kanceláři a máte tu koš bez víka, i ten postačí. K přenosu infekce je totiž potřeba dotyk, jak vysvětluje odbornice:

„V otevřeném koši kapesník infekční není. Aby došlo k přenosu infekce, musel by na takový kapesník někdo sáhnout, nebo byste se jej museli dotknout přímo vy a následně pak na někoho dalšího sáhnout, nebo se dotknout jiného povrchu, kterého by se mohl dotknout další člověk.“

Galerie: Jak si bezpečně umýt ruce

Jednou a dost

Ideální další postup po použití kapesníku je umýt si ruce (a to správně) nebo použít dezinfekci. Pro dobu chřipek, a především v obavě z šíření koronaviru, nejde o nadnesená nebo příliš přísná doporučení. A Michaela Bažantová znovu zdůrazňuje onu jednorázovost, jak ve výběru materiálu kapesníku, tak ve způsobu použití. 

„Mimo období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění, například při alergické rýmě, je možné samozřejmě použít papírový kapesník opakovaně či používat kapesník látkový,“ doplňuje lékárnice.

Není kapesník jako kapesník

Rozdíly v papírových kapesnících nejsou jen v designu obalů. Běžné už je také přidávání balzámů, které jsou jemné k pokožce. Na popularitě stoupá také použití parfémovaných kapesníků. Chcete-li ale vybrat ty nejlepší pro dobu zvýšeného rizika infekcí, sledujte, z kolika vrstev jsou vyrobené. Najdou se totiž dvou-, ale třeba i čtyřvrstvé druhy, které jsou právě teď vhodnější. Proč?

„Více vrstev znamená větší bariéru mezi kapénkami nebo sekretem a rukou. Jednorázové použití by v kombinaci s hygienou rukou, jako je správné mytí a používání dezinfekčních gelů, mělo být dostatečnou ochranou,“ objasňuje Michaela Bažantová.

I papírové kapesníky mohou respektovat přírodu

  • Pokud myslíte na stav přírody a množství jednorázových kapesníků, které teď lidstvo používá, sledujte při nákupu původ výrobků.
  • Některé kapesníky se vyrábějí z celulózy z výhradně kontrolovaného lesního hospodářství.
  • Jejich výrobci zacházejí zodpovědně a šetrně se vzácnými surovinami, jakou dřevo bezesporu je.
  • Důležitým faktem jsou také společensky přijatelné pracovní podmínky a ochrana domácích surovin a obyvatel.
  • Sehnat se dají i kapesníky z recyklovaných jemných vláken.

Látkový evergreen

I o látkový kapesník se ale můžete relativně kvalitně postarat, aby nebyl zdrojem nákazy. Ovšem nechte jej aspoň teď striktně pro domácí používání – a pozor, aby nepřišel do styku s dalšími členy rodiny. 

Základem je pravidelně jej měnit a samozřejmě nikomu nepůjčovat, pokud není zcela čistý. Většinu látkových kapesníků také můžete bez obav prát na 95 °C, čímž pomáháte ničit viry a bakterie.

„Je také vhodné látkové kapesníky žehlit, čímž kapesník vystavíme opět vysoké teplotě. A to je další způsob, jak z látkového kapesníku eliminovat mikroorganismy,“ uzavírá Michaela Bažantová.

Odborná spolupráce:

Mgr. Michaela Bažantová

Lékárnice, tisková mluvčí České lékárnické komory. Na webu ČLnK www.lekarnickekapky.cz najdete ověřené informace nejen k respiračním infekcím a hygienickým pravidlům. Články zde připravují odborníci z České lékárnické komory.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).