Hlavní navigace

Jak správně užívat nosní sprej? Vsedě, vleže, nebo vestoje?

8. 3. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Aplikace nosního spreje je výrazně jednodušší než podání kapek. Aby oba léky správně fungovaly a dostaly se do míst, kde je jejich pomoc potřeba, je dobré vědět, v jaké poloze je aplikovat, jak často a jak dlouho.

Češi závislí na nosních léčivých přípravcích. Pacienti je nesprávně užívají při nachlazeních i alergiích, upozorňují na rozšířený nešvar lékárníci.

Epidemie chřipek je podle posledních informací na ústupu, i pro návštěvy uzavřené nemocnice už se otevřely, ovšem přichází nová vlna. Vlna alergií na pyl. Přestože jsou nosní roztoky prodávané v různých formách účinným pomocníkem, je třeba umět je správně aplikovat. Navíc lékárníci upozorňují na často opomíjené úskalí, kterým je možný vznik závislosti při dlouhodobém užívání.

Pozor, závislost

Už před osmi lety jsme vás varovali: Pozor: na nosních kapkách vzniká těžká závislost! A tentokráte varují i sami lékárníci. „Nosní roztoky jsou pacienty často užívané a mnozí je považují za zdánlivě nevinné léčivé přípravky. Pro jejich správné použití však existují základní zásady, které lidé často opomíjejí a následně se zbytečně potýkají se závislostí na nosních sprejích a kapkách. Aby pacienti jejímu vzniku zabránili, měli by dbát odborných rad lékárníků,“ upozorňuje doktor farmacie Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory (ČLnK). Rozhodně je vhodné číst příbalové letáky. V nich najdete informace o tom, jak často i jak dlouho lze kapky užívat. Obvykle jde o frekvenci 3× denně po dobu maximálně sedmi dní.


Autor: Depositphotos.com

Nosní roztoky na léčbu rýmy mnozí pacienti považují za zdánlivě nevinné léčivé přípravky 

„Neméně důležité je aplikovat lék ve správné poloze těla – u kapek vleže a u sprejů vsedě nebo vestoje. Pacient tím zajistí správné působení v nosní dutině. Zásadním předpokladem bezproblémové léčby je nepřekračování doporučeného dávkování,“ vysvětluje lékárník a viceprezident ČLnK Aleš Krebs.

V případě potřeby delší léčby je vhodné po čase vyměnit přípravky s obsahem lokálních sympatomimetik za preparáty na přírodní bázi s mořskou solí či bylinnými extrakty, u nichž riziko vzniku závislosti nehrozí.

Kdy jít s rýmou k lékaři?

Vždy záleží na tom, kdo rýmu má. Pokud je to těžký astmatik, člověk, který má další vážná onemocnění, měl by jít dřív. Zdravý člověk většinou rýmu může léčit sám, vhodnými opatřeními a volně prodejnými preparáty. Pokud mu to během onoho týdne nepomůže, měl by uvažovat, jestli by neměl lékař sáhnout po něčem účinnějším.

Záleží také na tom, jaká ta rýma je. Například ke klasické chřipce vůbec rýma nepatří, jen otok nosních sliznic. Čili člověk nic nesmrká, ale huhňá. Má ucpaný nos, nemůže dýchat. To je také alarmující stav, kdy bychom měli navštívit lékaře.

Jak poznat, že jsem závislý na nosních kapkách?

Podle zkušeností těch, kteří si jí prošli, se někdy objevují další projevy jako bolesti hlavy, závratě či poruchy spánku. „Odvykací kúra bývá ve většině případů zdlouhavá a zpočátku velice nepříjemná. Nejúčinnější je vyhledat pomoc specialisty – otorinolaryngologa, který zvolí nejvhodnější léčbu,“ popisuje Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK. Není nutné se užívání nosních přípravků obávat. I u těchto léků však platí, že pomáhají, pokud se užívají správně, a škodí, pokud se užívají špatně. A jestli se kapkám chcete vyhnout, projděte si naše triky proti rýmě. Chytře, bez klasických kapek, a nebo zkuste naturopatii.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).