Hlavní navigace

práce

Prof. Tuček: Práce na směny škodí zdraví. Měla by být jen tam, kde je to nezbytné

Odborníci dobře znají rizika směnných nebo nepravidelných režimů, přesto tak pracují tisíce lidí, kteří tím ohrožují své zdraví. Specialista na pracovní lékařství, profesor Milan Tuček, upozorňuje i na další „nebezpečná“ povolání.

18. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Postarejte se, aby vaši zaměstnanci dobře jedli. Vyplatí se vám to

Firemní dny zdraví a programy na podporu vitality zaměstnanců – to je rostoucí trend roku 2018. Chytrý zaměstnavatel ví, že se mu vitální zaměstnanec vyplatí.

21. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Průzkum: Češi i Italové opouštějí restaurace, obědvají v práci

Zatímco před sedmi lety jsme obědvali, stejně jako Italové, hlavně v jídelnách a restauracích, dnes si z domova nosíme krabičky. A jak to mají jinde v Evropě?

25. 8. 2016 13:00
Doba čtení: 2 minuty

Obvyklá příčina pracovního úrazu? My sami. A stres

Příčinou pracovních úrazů a nemocí z povolání jsou nejčastěji naše vlastní chyby. Ke klasickým důvodům vzniku úrazu patří dnes nově také nepříznivý vliv stresu. EU vyčíslila ztráty kvůli stresu na deset miliard ročně.

Doba čtení: 5 minut

Na dovolené odpočívejte, práce neuteče

Pokud na dovolené hodláte nabrat svěží vítr do plachet, nechte své tělo odpočinout a nezatěžujte ho prací. Jak se vyhnout stresu i na dovolené poradí specialistka na lidské zdroje.

10. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Škodí open space zdraví? Každému svědčí něco jiného

Práce v open space prý škodí zdraví. Je to pravda? Je, i když ne vždy a ne u každého. Pro někoho je open space rušný blázinec, druhý by se zbláznil doma. Existuje i zdravý kompromis.

7. 5. 2012 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Pracujete dlouho? Hrozí vám závislost na alkoholu

Dlouhá pracovní doba prý násobí riziko alkoholismu, ukázal výzkum novozélandských vědců. Ti výsledek své studie zveřejnili v britském odborném časopise Addiction, píše česká agentura ČTK. Novozélanďané vyšli z údajů získaných od tisíce sledovaných lidí, jimž bylo mezi 25 a 30 lety. „Mezi osobami, které mají problémy s alkoholem, je až 3,3krát více těch, které pracují týdně 50 nebo více hodin,“ uvádí se ve studii.

12. 8. 2011 9:00
Doba čtení: 1 minuta

Šortky v létě do práce? Jen to ne!

Vedra jsou tropická. Přesto jsou povolání, kam nesmíte přijít pohodlně oblečení. Zapomenout můžete na šortky, žabky, odhalené bříško či tílka. Má vaše firma taky svůj dress code?

Doba čtení: 5 minut

Nesnášíte své kolegy? Může za to nemocná kancelář

Nejen protivní a hluční kolegové v open space vám ničí nervy a zdraví v práci. Může se na vás podepsat i vaše kancelář či budova, kde pracujete. Protože je sama nemocná.

Doba čtení: 4 minuty

Muži versus ženy: boj o klimatizaci

Víte, o čem se lidé v práci nejvíc hádají? Nejčastější hádky mezi kolegy jsou o to, jak bude nastavená klimatizace. Bohužel – ženy mají jinou potřebu tepla než muži.

Doba čtení: 6 minut

Lidí se syndromem z open space přibývá

Jste kancelářská krysa? A sedíte v menší místnosti, nebo spolu s desítkami dalších v moderní open space? Jak se vám tam líbí?

26. 5. 2011 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Práce v zahraničí II. aneb Taky jsme naletěli

Pokračujeme ve sledování kauzy podvodníků z Birminghamu. U inzerátů těchto agentur nabízejících zprostředkování práce v cizině chybí jediné: Zn. Oškubeme vás snadno a rychle.

Doba čtení: 8 minut

Nemoc i rodičovská prodlouží výpovědní dobu, třeba o celé roky

Ochranná doba může prodloužit pracovní poměr, a oddálit tak jeho skončení. A to o dny, měsíce a roky i přes to, že jste dostali od zaměstnavatele výpověď. Příklady uvádí server Měšec.cz. Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době – tedy v případech specifikovaných v ust. § 53 odst. 1 zákoníku práce.

22. 2. 2011 15:42
Doba čtení: 2 minuty

Práce v zahraničí - triky podvodníků a jak na ně nenaletět

Většina lidí, kteří hledají práci a štěstí v cizině, nemá zkušenosti, neovládá řemeslo nebo jazyk. Jsou pak ideální obětí podvodných agentur. Jak je poznáte, dřív než vás oškubou?

Doba čtení: 6 minut

Americké nemocnice odmítají zaměstnance - kuřáky

Stále více nemocnic a jiných zdravotnických zařízení ve Spojených státech odmítá uchazeče o práci, kteří kouří. Chtějí tak zvýšit produktivitu, snížit své výdaje na zdravotní péči o zaměstnance a podporovat zdravý životní styl. Podle některých organizací včetně protikuřáckých ale nová politika nemocnic představuje nepřípustný zásah do soukromého života žadatelů o práci. Informoval o tom deník Thew New York Times a popisuje to agentura ČTK.

14. 2. 2011 12:00
Doba čtení: 1 minuta

Proč školy špatně připravují studenty na podnikání?

Jen málo vyučujících na akademické půdě má tušení, co to podnikat je, natož, aby to někdy zkusili. Není se proto čemu divit, že tak málo absolventů vysokých škol začne podnikat, píše server Podnikatel.cz.  Statistiky uvádějí nelichotivá čísla o počtu studentů, kteří by se chtěli věnovat podnikání. V posledních ročnících vysokých škol je jich jen sedm procent a skutečně podnikat začnou pak jen čtyři procenta.

2. 2. 2011 11:17
Doba čtení: 1 minuta

Za pivo k obědu můžete dostat vyhazov

Mezi zaměstnavateli se rozmáhá nová móda: nechávají si zkontrolovat své lidi, jestli nepili nebo nefetovali. I vám se může stát, že vás šéf posadí do auta a odveze na záchytku.

Doba čtení: 3 minuty

Podpora nezaměstnaným zpřísní. Klesne skoro všem

Pravidla pro podporu v nezaměstnanosti budou od 1. ledna 2011 přísnější, upozorňuje server Aktuálně.cz.  Novinky se dotknou téměř každého, komu končí pracovní poměr na dobu neurčitou – nezávisle na tom, zda s výpovědí nebo návrhem na dohodu přišel zaměstnanec či zaměstnavatel. Samotná výše podpory a délka čerpání se sice v základní variantě nezmění, rozšíří se však okruh případů, kdy uchazeč o práci získá menší nebo dokonce nulovou podporu.

28. 12. 2010 11:57
Doba čtení: 1 minuta

Důchodová reforma čtyřicátníkům: Pracovat budete do 65, vaše děti do 70

Národní ekonomická rada vlády (NERV) představila své návrhy důchodové reformy. Výstup pracovní skupiny NERV „Důchodová reforma“ je určen k další veřejné i politické diskusi. Konečné rozhodnutí o důchodové reformě učiní vláda na základě koaliční dohody. „Návrhy NERV se bude koalice dál zabývat a bude je při svém rozhodování o podobě penzijní reformy brát v úvahu,“ uvedl premiér Petr Nečas.

15. 12. 2010 10:08
Doba čtení: 1 minuta

Business Tuesday: Ženy s odvahou

Komerční sdělení: Odvaha je vlastnost většinou připisována mužům. Přesto ženy potřebují častěji více odvahy než muži, aby se v životě a ve světě prosadily. S několika odvážnými ženami se setkáte na netradičním mikuláškém Business Tuesday. Zvláště v prostředí, které je často primárně ovlivňované muži, to ženy nemají právě snadné. V podnikatelské sféře se hovoří o skleněném stropě, přes který se ženy obvykle nedostávají, v řadě profesí se zase vyžaduje fyzická síla nebo se předpokládá, že pro ně…

29. 11. 2010 15:22
Doba čtení: 1 minuta

Přežít nezaměstnanost - a se ctí

Ekonomická krize vynesla na povrch jeden vážný a stále aktuální problém: nezaměstnanost. Jak prožít toto nepříjemné období s co nejmenšími škodami? Dá se z ní naopak vytěžit něco dobrého?

Doba čtení: 6 minut

Nejčastější chyby a problémy s nástupem i ukončením mateřské dovolené

Rodičovskou a mateřskou dovolenou mohou čerpat matky i otcové. Toto volno v zaměstnání zároveň přináší i mnoho nejasností a nepochopení. Rozčarování přichází zvláště po návratu do práce.  Server Měšec.cz zmapoval nejobvyklejší potíže, na které můžete v souvislosti s mateřskou a rodičovskou dovolenou narazit.

5. 8. 2010 7:30
Doba čtení: 1 minuta

Podporu i nemocenskou je možné pobírat současně. A ještě si můžete přivydělávat

S využitím institutu ochranné lhůty je možné být na podpoře a zároveň pobírat nemocenskou. Pokud splníte určité podmínky, podpora v nezaměstnanosti nevylučuje ani výkon zaměstnání.  Fyzická osoba, která je uznána za dočasně neschopnou pro nemoc nebo úraz a případně pobírá nemocenské dávky, nemůže být v této době zaevidována jako uchazeč o zaměstnání. Pokud vám tedy např. skončí zaměstnání a následně den na to onemocníte, vaše pracovní neschopnost je překážkou pro zařazení do evidence uchazečů o…

16. 6. 2010 10:29
Doba čtení: 1 minuta

Kdo pohlídá vaše dítě aneb Budou rodiče na mateřské konkurovat školkám?

Kapacita státních mateřských škol nestačí, jesle téměř nejsou. Kdo vám pohlídá dítě? Sousedka na mateřské nebo chůva? Pátrali jsme po nabídkách hlídání.  Kapacity ve státních mateřských školkách jsou omezené. Obzvláště to platí o velkých městech. Praha, Brno, Ostrava ale i České Budějovice či Liberec, tam všude naleznete poměrně slušnou nabídku soukromých mateřských škol. To vcelku přesvědčivě potvrzuje slova o nedostatečných kapacitách.

16. 6. 2010 9:19
Doba čtení: 2 minuty

Potřebujete kratší pracovní dobu?

Pečujete o dítě či osobu blízkou a potřebujete kratší pracovní dobu? Zaměstnavatel vám ze zákona musí vyhovět. Pokud ovšem neprokáže, že mu to neumožňují podmínky provozu.  Zákoník práce ukládá zaměstnavatelům povinnost, aby přihlíželi při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Zaměstnavatel je povinen vyhovět žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody, a to…

15. 6. 2010 9:07
Doba čtení: 2 minuty

10 nejčastějších chyb při hledání práce

Shánět práci v době, kdy na jedno volné místo připadá téměř dvacet lidí, není snadné. Podle personalistů si ale řada uchazečů škodí sama.  Lidé dělají stále dokola ty samé chyby. A to ve věcech, které se mohou zdát samozřejmé. Server Aktuálně.cz vybral deset nejčastějších. Podívejte se, zda se netýkají i vás:

7. 6. 2010 9:22
Doba čtení: 1 minuta

Do práce chodí stovky zlodějů. A berou plat jako vy

Heslo „Kdo nekrade, okrádá rodinu“, kterým se omlouvaly drobné zlodějny v práci, už Češi nepoužívají. Ale postupy z předlistopadové doby ano.  V zaměstnání kradou pořád – i když mnoho z nich by to tímto slovem ani nenazvalo. Vždyť jde jen o pár korun. Ve firmách mizí papíry pro domácí tiskárny, lidé si kopírují své dokumenty na firemních strojích, sem tam se objeví i klasické krádeže: někdo se pokusí odnést třeba láhev z výrobny alkoholu.

3. 6. 2010 13:40
Doba čtení: 1 minuta

Má řemeslo zlaté dno, anebo je na dně?

V nedávném žebříčku povolání bez budoucnosti se na čelných místech umístil horník, listonoš či prodavač. Mezi perspektivními profesemi naopak nebyl ani jediný zástupce řemeslníků nebo prostě „vyučených“.

26. 5. 2010 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Mít v kanceláři prsatou blondýnu, která umí jen vařit kafe? To už není in

Už dávno uplynuly časy, kdy si manažeři pořizovali jako asistentky slečny, které toho sice moc neuměly, ale vzhledově byly na jedničku. Dnešní asistentky většinou zastávají i výkonnou funkci a mnohdy ve svých organizačních schopnostech předčí svého šéfa. Čtěte téma: Vracím se do práce. Kdo mi pohlídá dítě? Řada žen dnes začíná pracovat brzy po porodu. Jenže je tu problém: Kam s ním?

19. 5. 2010 10:00
Doba čtení: 1 minuta

Vizitka je vaší „vizitkou“

Kvalitní vizitka patří v dnešní době již mezi samozřejmosti, chatrná však může způsobit nemalý průšvih. S vizitkami také souvisí logo společnosti. Zde platí, že žádné logo je lepší než špatné logo.  Vytváření vizitek by podnikatel rozhodně neměl podcenit. Zatímco dobrá vizitka působí jako samozřejmost, špatný může způsobit nemalý průšvih.

18. 5. 2010 10:01
Doba čtení: 1 minuta