Hlavní navigace

Práce v zahraničí II. aneb Taky jsme naletěli

23. 2. 2011

Sdílet

Pokračujeme ve sledování kauzy podvodníků z Birminghamu. U inzerátů těchto agentur nabízejících zprostředkování práce v cizině chybí jediné: Zn. Oškubeme vás snadno a rychle.

Většina lidí, kteří hledají práci a štěstí v cizině, nemá zkušenosti, neovládá řemeslo nebo jazyk. Jsou pak ideální obětí podvodných agentur. Jak je poznáte, dřív než vás oškubou? První část materiálu věnovaného podvodným agenturám si můžete přečíst zde:

“Chystáte se vycestovat do Anglie, ale máte potíže s jazykem? Chcete mít jistotu, že Vám někdo pomůže, když se dostanete do nepředvídatelné situace? Pomůžeme Vám s překladem, pojištěním, s transportem z letiště, s ubytováním, se zařízením účtu, s přípravou životopisu atd…” 

Použité snímky z pořadu TV Prima Soukromá dramata
Autor: TV Prima

Použité snímky z pořadu TV Prima Soukromá dramata

Přesně těmito slovy před časem lákala zájemce na své služby firma The First Point Of Contact spolu s odkazem na své dnes již neexistující webové stránky. Samotná společnost ale funguje dál a svou „podnikatelskou činností“ již připravila řadu našich spoluobčanů o jejich těžce našetřené peníze. Kvůli panu Milanu Tkáčovi, Tomáši Žabenskému a dalším členům gangu se naši krajané ocitají mnohdy zcela bez prostředků v britském velkoměstě.

Přestože tito pachatelé působí už řadu let a počet jejich obětí lze odhadovat do stovek, nikdo dosud nepodnikl účinné kroky, které by celou skupinu dostaly tam, kam patří. Skutečnost, že se stále pohybují na svobodě a pokračují v páchání trestné činnosti, je neuvěřitelnější tím spíše, že důkazy nasvědčují tomu, že tito gangsteři mají na svědomí ještě vážnější delikty: vykrádání nelegálně otevřených účtů a zotročování lidí.

Osobní zkušenost

V současnosti se nacházím ve městě Thurrock Grays nedaleko Londýna, popisuji tedy své vlastní zkušenosti a zkušenosti mých přátel, s nimiž jsem bydlel v jednom domě. Jedním z nich byl i maďarský občan Gábor, který někdy v listopadu přijel za prací do Londýna. Nechci popisovat jeho londýnské zkušenosti, stačí, když sdělím, že maďarský tisk nedávno informoval o zatčení jeho londýnského „zprostředkovatele práce“.

Po dalších peripetiích se Gábor nakonec ocitl u nás, ale ani zde mu pšenka nekvetla. Kvůli minimální znalosti angličtiny ho nevzali v místním skladě ani jinde. Když jsme společně slavili Štědrý den, slíbil jsem mu, že mu pomůžu něco najít, a protože ho tlačil čas, narychlo jsem odpověděl asi na dvanáct inzerátů. Přišla mi mailem jen jedna kladná odpověď bez podpisu: „Dobry den, zavolejte nas ihned na nase tel. cislo 0044 78 7198 2828, zde vam poskytneme potrebne informace o praci, nastupu do prace, ubytovani a sluzbach s timto spojenych… Do pracovniho procesu budete zarazeni ihned…“ Vztahovala se k tomuto inzerátu: velka-britanie.com/pra­cujte-ihned….

Začal jsem vyjednávat a – naletěli jsme podvodníkům z Birminghamu.

Jak vás oškubat snadno a rychle

Popis triků, které tato organizovaná skupina používá, a tipy, jak rozpoznat její inzeráty, najdete v předchozím článku (Práce v zahraničí – triky podvodníků a jak na ně nenaletět). Muž, podle hlasu asi padesátiletý, se mi až na požádání představil jako Tomáš, sliboval práci v pekárně v Birminghamu, dvanáctihodinové směny atd.


Autor: TV Prima

Za zprostředkování práce se neplatí, nevyžadují ani depozit na ubytování, Gábor si má připravit pouze peníze na bydlení měsíc dopředu (280 liber) + další poplatky spojené s prací a pobytem v Británii. Tomáš nám ochotně poradil, jak se nejlépe dostat z Londýna do Birminghamu a slíbil, že bude čekat na hlavní birminghamské autobusové zastávce.

Žádný životopis ani nic jiného mu posílat nemáme, že to jsou zbytečné komplikace, stačí jen, když mu předem vyšleme SMS s časem příjezdu. Po příjezdu bude Gábor hned ubytován ve společném domě s Čechy a Slováky (tzv. share housy jsou běžným způsobem bydlení v Británii).

Později byla nabídka v pekárně změněna na práci v novém skladu Tesca a vypadala natolik slibně, že i další spolubydlící, Slovák Viktor, projevil zájem. Původně chtěl sice přijet až tak za týden po Gáborovi, aby mu poučený kamarád mohl předem říct, jak to tam doopravdy vypadá, pan Tomáš ale Viktora přesvědčil, aby oba přicestovali současně. Poněvadž oba mí kamarádi už účet měli, pan Tomáš jim odečetl z peněz, které si mají připravit, poplatek za jeho zřízení.

Když se ocitli v Birminghamu, vyzvedli je dva solidně vyhlížející pánové, omluvili se, že je mohou ubytovat až zítra a prozatím že budou muset přespat v hotelu, kam je záhy odvezli svým jaguárem a nechali zaplatit za nocleh. Jak jsme si později zjistili, jednalo se o Milana Tkáče a Tomáše Žabenského. V hotelu od chlapců vybrali peníze, nechali je podepsat alibistickou smlouvu a odjeli s tím, že je vyzvednou zítra ráno.

Od té chvíle je kluci neviděli, ani se jim nemohli dovolat. Když to zkoušeli asi po čtyřicáté, přišla jim jenom SMS zpráva „Kolega zaplnil stavy v Tescu, nechceme vas zbytecne obirat cas, je nam lito, ale nemame vas kde zaradit" a odkaz na jiné telefonní číslo, kam se mají obrátit s žádostí o vrácení peněz. Není snad třeba dodávat, že i toto číslo bylo naprosto hluché…

Podvody s účty

Oba oškubaní mládenci měli alespoň tolik rozumu a štěstí, že podvodníkům neodevzdali všechny své peníze, ale jenom část z toho, co po nich požadovali, navíc nepřicestovali do Birminghamu ze svých zemí, nýbrž jenom z oblasti nedaleko Londýna, tudíž se k nám měli za co vrátit zpátky. A štěstí měli ještě v jednom směru: nepotřebovali otevřít bankovní konto.

Existují totiž svědectví, že zájemce bez účtu podvodníci přemisťují do vybydlených nebo zadlužených domů. Zkušenost s tímto ubytováním popisuje další poškozená, slečna Dagmar, která se svým přítelem opustila Birmingham teprve začátkem února:

„…Tŕpli sme , kedy nás prídu z bytu vyhodiť, a tak uvoľniť miesto pre ďalších nešťastníkov. Nakoniec sa ukázalo, že adresa ubytovania na zmluve je iná ako tá, kde nás umiestnili, čo sme si všimli až neskôr, keď s nadšením, že máme pekné bývanie, a unavení po ceste sme vtedy pre nás detailom nevenovali pozornosť. Pre istotu sme si dôležité veci, doklady a notebook nosili vždy so sebou, keď sme šli von. Nikdy sme nemali istotu, či dakto počas našej neprítomnosti nevojde do bytu. Takisto sme sa dozvedeli, keď nám pri dverách zaklopal istý úradník, ktorý sa preukázal odznakom a hľadal majiteľa bytu, že na tento byt je vydaný súdny príkaz na deložovanie k dátumu 28. 2. 2011 kvôli neplatičom a on to mal osobne doručiť…“


Autor: TV Prima

Proč se vlastně podvodná firma stará o ubytování svých klientů? Proč nepoužívá stejný trik jako u mých kamarádů a nenechá je prostě v hotelovém pokoji? Existují svědectví, že podvodníci své klienty doprovázejí do banky Lloyds TSB, kde jim nechají otevřít účet pod záminkou, že jinak práci nedostanou. Ale proč? Po návratu mých kamarádů jsem začal rozmísťovat varovné inzeráty. Na jeden z nich mi přišla odpověď, která otázku osvětluje a rovněž potvrzuje to, co jsem našel i jinde na netu:

„take si ke kontum ktere s vami vyrizuji nechavaji delat druhou kartu prosim proto zmente okamzite bankovni ucty neni jednoduche usetrit penize nenechte se okrast maji totiz v lloyds tsb Walsall kamarady kde otviraji vice jak 500 uctu rocne prosim budte velmi opatrni… maji perfetni psychologicky vliv kterym vas mohou ohromit opravdu jejich komunikace je na tak vysoke lharske urovni az ji uverite prosim neverte“ 

Kauza s moderními otroky

Jména pánů Milana Tkáče a Tomáše Žabenského rovněž figurovala mezi obviněnými v kauze zotročování lidí a praní špinavých peněz. V dosud největší operaci svého druhu ve Velké Británii, která proběhla 18. 11. 2008, bylo osvobozeno 76 pracovníků z východní Evropy ve věku 15–67 let. Policisté zjistili, že přistěhovalí dělníci žili v zanedbaných podmínkách a byli přinuceni až 16 hodin denně v mrazivých podmínkách sbírat pórek. Zpráva rovněž uvádí, že prostřednictvím různých společností bylo vypráno téměř 10 mil. liber, které pocházejí z obchodování s lidmi.

Obviněná čtrnáctičlenná skupina byla propuštěna na podmíněnou kauci, jejíž součástí bylo odevzdání pasu a povinnost hlásit se každý týden na policii.

Zdroje:
northantspatri­ot.wordpress.com
northantset.co.uk
northamptonchron­.co.uk

Přečtěte si: Otroci v moderní době

Pocit bezmoci

Na internetu najdete spoustu výpovědí podvedených lidí. Také „zaručené zprávy“, že protagonisté gangu již sedí v base, že se proti nim něco chystá nebo že je někdo z poškozených pořádně zmlátil… A zatím to vypadá, že podvodníci s hroší kůží v klidu působí dál.

Z pořadu TV Prima Soukromá dramata
Autor: TV Prima

Některé z příspěvků poškozených jsou plné vzteku, pocitu bezmoci a vyhrůžek. Není divu. Jak je možné, že hrstka grázlů může bez obav léta tím nejbezohlednějším způsobem parazitovat na společnosti, aniž by tato vyvinula účinné obranné mechanismy?

Co dělá policie? Na mé hlášení online nereagoval nikdo, když jsem případ hlásil v okrsku svého bydliště, odkázali mě na okrsek místa činu, a když jsem volal tam, sepsali jen povinné hlášení, jména pachatelů je nezajímala, a posléze mě odkázali zpátky k mému okrsku, z něhož mě prý budou kontaktovat…

Co dělají média? Po tolika letech činnosti firmy byla teprve letos v únoru odvysílána reportáž na Primě (TV Prima: Soukromá dramata). A když jsem už více než před měsícem dodal všechny potřebné informace a odkazy na poškozené jistému novináři, slíbil článek – a neudělal nic.

A politici? Cožpak některého zajímá, že někde bylo okradeno pár bezvýznamných voličů? Nebo se čeká na to, až frustrace některého z podvedených povede k tomu, že se v ulicích Birminghamu objeví nějaká ta mrtvola podvodného zprostředkovatele? Pak možná zareaguje i britská policie. Pokud si ovšem tu mrtvolu nezačnou přehazovat mezi okrsky…

A co na to pan Tkáč?

Dejme na závěr slovo protagonistovi našich případů Milanu Tkáčovi. Samozřejmě se cítí zcela nevinný. V jedné internetové diskusi podvedených se objevil i jeho příspěvek:

„Zdravím. V prvom rade sa chcem opýtať dotyčných ľudí čo tu o mne píšu blbosti prečo somnou tú zmluvu vlastne podpísali. Ja nikoho do ničoho som nenútil a všetky podmienky zmluvy som vždy splnil. Tak prepáčte a nevyhrážajte sa mi tu. Lebo je to úbohé !!!“

Další informace:
Vitalia.cz: Práce v zahraničí – triky podvodníků a jak na ně nenaletět
funthomasuk.wor­dpress.com
Reportáž o podvodných agenturách: TV Prima – Soukromá dramata

Autor článku

Vystudoval jsem obor teologie - český jazyk. Snažím se přijít na kloub různým otázkám a záhadám, zejména z oboru psychologie a duchovna.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).