Hlavní navigace

Nemoc i rodičovská prodlouží výpovědní dobu, třeba o celé roky

22. 2. 2011

Sdílet

Ochranná doba může prodloužit pracovní poměr, a oddálit tak jeho skončení. A to o dny, měsíce a roky i přes to, že jste dostali od zaměstnavatele výpověď. Příklady uvádí server Měšec.cz. Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době – tedy v případech specifikovaných v ust. § 53 odst. 1 zákoníku práce.

Ochranná doba může prodloužit pracovní poměr, a oddálit tak jeho skončení. A to o dny, měsíce a roky i přes to, že jste dostali od zaměstnavatele výpověď. Příklady uvádí server Měšec.cz.

Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době – tedy v případech specifikovaných v ust. § 53 odst. 1 zákoníku práce.

Kdy zaměstnavatel nesmí dát výpověď?

Ten zmiňuje dobu, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li jako bezprostřední následek opilosti nebo zneužití návykových látek. A to v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení. Při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování. 

Dále se ustanovení vztahuje  na výkon vojenského cvičení nebo výjimečného vojenského cvičení ode dne, kdy vám byl doručen povolávací rozkaz, po dobu výkonu těchto cvičení, až do uplynutí 2 týdnů po propuštění.

Výpověď v ochranné době nemůžete dostat také v případě, že jste dlouhodobě plně uvolněni pro výkon veřejné funkce  nebo pokud je zaměstnankyně těhotná, čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou.

Ustanovení výpověď nepovoluje v ochranné době ani v případě, kdy je zaměstnanec, který pracuje v noci, uznán na základě lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče dočasně nezpůsobilým pro noční práci.

Nejčastěji se uplatní pravidla ochranné doby a zákazu výpovědi během ní (a s nimi související prodloužení výpovědní doby resp. pracovního poměru) při výpovědi v souvislosti s pracovní neschopností zaměstnance.

Zvláštní ochranu požívají zaměstnankyně na mateřské dovolené a zaměstnanci v době čerpání rodičovské dovolené do doby, o kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou.

Byla-li totiž dána zaměstnankyni výpověď na mateřské nebo zaměstnanci, který čerpá rodičovskou (v rozsahu, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou), z důvodu, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr, (a to ještě před nástupem mateřské/rodi­čovské) tak, že by výpovědní doba uplynula v době této mateřské/rodi­čovské, skončí výpovědní doba současně s mateřskou/ro­dičovskou dovolenou.

Podrobnosti najdete na serveru Měšec.cz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).