Hlavní navigace

Nemá vaše dítě roupy?

25. 9. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Roupi jsou velmi častým dětským onemocněním, které posléze dokáže potrápit celou rodinu. V minulých letech případů tohoto onemocnění přibylo. Naštěstí se dá léčit hned několika způsoby.

Neklidný spánek způsobený svěděním v oblasti konečníku a hráze vystřídá druhý den mrzutost a podrážděnost. To jsou základní projevy onemocnění enterobiózy, kterou způsobuje parazit Enterobius vermicularis s českým označením roup dětský.

Co se dozvíte v článku
  1. Výskyt roupů je častý
  2. Roup dětský
  3. Odčervování doplnit kuličkami
  4. Vypalte červa
  5. K dalším opatřením patří i dodržování hygieny

Výskyt roupů je častý

Onemocnění je ve většině případů nezávažné, ale nepříjemné. Ojediněle se objeví komplikace jako velké bolesti břicha, průjmy nebo krvácení z konečníku.

Roupi čili enterobióza patří k častým nemocem a v posledních letech počet pacientů ještě stoupl: „Počet nahlášených případů se minulý rok zvedl na trojnásobek,“ uvádějí pracovníci z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí při Státním zdravotním ústavu.

Roup dětský

Je bílý červ, který žije ve střevě. Samice ráda vylézá hlavně v noci ven z konečníku a klade v jeho okolí vajíčka. K nákaze dochází jejich pozřením. Nejčastěji se vyskytuje u dětí, které se snadno nakazí ve školkách a školách. Nicméně problémem mohou trpět i dospělí.

Více o roupech v katalogu nemocí.

Odčervování doplnit kuličkami

Jak s roupy zatočit? Pochopitelně je žádoucí navštívit lékaře, který pravděpodobně naordinuje odčervovací terapii pomocí léku Vermox.

Dětská lékařka Věra Budková má s léčbou parazitů velké zkušenosti: „Chronická parazitární infekce – roup, lamblia, škrkavka, améba – je u dětí velmi častým onemocněním. V první fázi bych doporučila klasickou antiparazitární terapii,“ říká.

Vzhledem k tomu, že ve své ordinaci má i homeopatickou poradnu, doporučuje léčbu podpořit i touto metodou: „Posléze je vhodné přidat homeopatické léky na funkční potíže, a k léčbě dítěte zapojit i léčbu celé rodiny,“ podotýká pediatrička.

O jaké konkrétní léky jde? Veterinární lékařka Michaela Švaříčková doporučuje popíjet jednou až třikrát denně homeopatický nápoj připravený z kombinace léků Nux vomica 9 CH, Sulfur 9 CH, Spigelia anthelmia 5–9 CH a Cina 9–15 CH. Pět kuliček od každého léku necháme rozpustit ve 200 ml vychladlé převařené vody. Celková doba užívání by měla být jeden až dva týdny.

Pokud se roupi pravidelně vracejí, je nutná konzultace u lékaře, který doporučí individuální léčbu.

Vypalte červa

Boj s roupy je vhodné podpořit i vhodným stravováním. Milují cukr, takže vynechejte veškeré sladkosti. Naopak nesnášejí ostré a hořké. Zařaďte tedy do jídelníčku pálivé potraviny a hodně česneku a cibule. Není to zrovna nejchutnější, zejména pro děti, ale zvyknou si.

Pro dospělé má pozitivní účinky i kvalitní pálenka… Dejte si ale pozor, abyste léčbu tímto způsobem poněkud nepřetáhli a nemuseli pak místo parazitologa vyhledat adiktologa.

K dalším opatřením patří i dodržování hygieny

Při boji s roupy pomohou následující opatření:

  • pravidelné umývání konečníku,
  • mytí rukou po použití toalety a před každým jídlem,
  • zastřihování nehtů na rukou,
  • každý člen rodiny by měl mít vlastní ručník,
  • praní ložního prádla, spodního prádla a ručníků při vysokých teplotách, případně i přežehlení.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).