Hlavní navigace

menstruace

Neplodnost po vysazení antikoncepce? K čemu vedou hormonální pilulky

Jsou volbou bezmála poloviny žen v reprodukčním věku. Hormonální antikoncepci bereme běžně deset nebo patnáct let v kuse. A málokterá žena vůbec tuší, že tahle metoda je primárně určena jen na dočasné užití. Ve chvíli, kdy pak chce otěhotnět, nastává problém.

Tereza Víchová

14. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

První menstruace přichází ve 12 letech. Co ovlivní průběh krvácení?

První menstruace přichází stále dříve. Krvácení ovlivňuje nadváha i genetika. Jak se hlásí příchod první menstruace a jaké hygienické potřeby by měly dívky používat?

Pavel Turčan

5. 3. 2018 17:26
Doba čtení: 2 minuty

Jak dlouho trvá menstruace a co s ní, když bolí

Menstruace obvykle provází dívku a ženu po celé reprodukční období. A s ní ji provázejí také mnohé komplikace, bolesti, migréna, změny nálad…

Redakce

6. 4. 2017 8:00
Doba čtení: 4 minuty

Poruchy menstruace pohledem tradiční čínské medicíny

V naší civilizaci si ženy zvykly, že menstruaci mnohdy provázejí všelijaké nepříjemné symptomy. Nenapadne nás, že to vlastně není v pořádku a že stavy, které kolikrát odstaví ženu od běžných činností na několik dní, jdou ovlivnit a napravit.

Jana Škrletová

16. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 5 minut

Menopauza před čtyřicítkou?

Menopauza, klimakterium, přechod. Tři názvy pro jedno období ženy, které obvykle přichází kolem padesátého roku. Někdy ale i mnohem dříve. Co je příčinou předčasného klimakteria a jaké jsou jeho první příznaky?

Pavel Turčan

27. 1. 2016 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Proč Eskymačky v zimě nemenstruují?

Jaké potíže jsou spjaté s menstruací v zimním období a proč bývá perioda Seveřanek slabší než perioda žen žijících v jižních zemích?

Redakce

19. 1. 2016 10:30
Doba čtení: 3 minuty

Menstruují stále mladší dívky. Neví se proč

Dívky menstruují dříve než v minulosti, mnohdy již od devíti let. Na příčinu zatím nikdo nepřišel, existuje ale několik teorií a možných vysvětlení.

Pavel Turčan

2. 6. 2015 8:00
Doba čtení: 3 minuty

Sport a menstruace – jde to dohromady?

Menstruace naruší pravidelný režim. Provázejí ji bolesti, výkyvy nálad, nepohoda. Mají ženy v tomto období dát sbohem běhání či jiné fyzické aktivitě?

Blanka Chocová

16. 4. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Endometrióza: alternativní léčba předchází potížím

Některé ženy trpí silnými bolestmi a nadměrným krvácením – endometriózou. Kombinace přírodních terapií dokáže zvládnout či úplně minimalizovat potíže spojené s tímto problémem a především i zabránit jeho vzniku.

Simona Procházková

19. 1. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Menopauza může být nádhernou fází života

Menopauza není nemoc, je to zajímavé a hluboké období v životě žen. U některých se dostaví bez nejmenších příznaků, jiné může naopak potkat celá řada nepříjemností.

Simona Procházková

12. 1. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Při silné menstruaci pomáhá citron

Křehká hormonální rovnováha ženského cyklu může být snadno narušena. Obvykle za tím stojí fyzická i psychická nepohoda. Rychlou pomoc od těchto potíží můžeme najít v přírodní terapii.

Simona Procházková

7. 1. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Slabá menstruace má různé příčiny, často je to jen stres

Jestliže se ženě začne náhle zdát její měsíční krvácení „slabé“, nemusí se hned jednat o „velký problém“.

Simona Procházková

9. 12. 2014 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Bolestivou menstruaci zklidní bylinky a křen

Některé ženy trpí křečemi a nepříjemnými příznaky spojenými s menstruací. Úlevu mohou najít v přírodní terapii. S menstruační bolestí si šetrně poradí pupalkový olej, bylinkový čaj a křenový obklad.

Simona Procházková

3. 12. 2014 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Otravný známý PMS: Jednoduché tipy na premenstruační syndrom

Většina žen ho důvěrně zná. Příznaky premenstruačního syndromu zvaného PMS se objeví asi týden před menstruací, zasáhnou psychickou i fyzickou složku a je obtížné si s nimi poradit. Jak na to?

Simona Procházková

20. 11. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Geny pro nesnesitelnost žen

Odpusťte hned na úvod trochu misogynie. Ženy jsou nesnesitelné. Ženy jsou někdy nesnesitelné. Některé ženy jsou nesnesitelné.

Ervín Chrt

2. 9. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Ostropestřec: Bodlák, který pomůže od píchání v boku

Jako dekorace poslouží na výbornou, v kuchyni s ním ale žádná kouzla nesvedete. Ovšem až vás bude píchat v boku, určitě si na ostropestřec mariánský vzpomeňte.

Hana Michalíková

14. 7. 2014 9:00
Doba čtení: 2 minuty

Menstruace v těhotenství? Na co se ženy ptají…

Můžu mít menstruaci a být těhotná? Kdy mám přestat brát antikoncepci, když chci dítě? Stačí zdravá výživa, nebo jsou nutné vitamínové doplňky? Lékař odpovídá na časté dotazy.

Richard Sabol

10. 7. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Menstruační kalíšek ano, ale jistě ne kvůli tamponům v moři

Záměrně (zatím) nečtu článek, který jsme k tématu menstruačních pohárků již kdysi vydali. Nechci být zaujatá. Ale stejně jsem.

Lenka Krbcová

14. 1. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Bolestivé napětí v prsou je způsobeno hormony

Problémy s bolestí prsou trápí řadu žen. Příčinou jsou hormony. Upravit jejich hladinu a zmírnit potíže lze i jinak než pomocí prášků. Pomůže změna životosprávy a dobře vybrané bylinky.

Taťána Kročková

23. 8. 2013 0:00
Doba čtení: 6 minut

Zapomenutý tampon. Ehm, uvnitř

Mezi gynekology na toto téma kolují legendy a ženy si svěřují bizarní historky. Co dělat, když se dostanete do téhle prekérní situace? Rozhodně to nenechat být.

Lenka Krbcová

4. 7. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Bolí vás menstruace? Kašlete na Ibalgin a vyzkoušejte bylinky

Trápí vás bolestivé měsíčky a nezabírá nic jiného než halda léků? Jde to i přírodní cestou. Zkuste změnit životosprávu a začněte více důvěřovat bylinkám. U menzes je nejlepší kontryhel.

Taťána Kročková

12. 6. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Migrény často začnou a skončí s menstruací

Jako by nestačilo jedno nebo druhé samo o sobě. Přesný vztah mezi ženskými pohlavními hormony a migrénou nejsme dosud schopni definovat, ale z pozorování je jasné, že určitě existuje.

Pavel Turčan

14. 3. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Klimakterium: důležité je to, na co se ženy neptají

ROZHOVOR – Jsem v přechodu, nebo ne? Typických příznaků klimakteria je hodně, ale ženy často netuší, že s ním souvisí. „Třetina ani neví, že přechod nastal,“ říká sexuolog Pavel Turčan.

Lenka Krbcová

20. 11. 2012 0:00
Doba čtení: 10 minut

Bylinky, nebo hormony - co pomůže v menopauze?

Vaše letitá družka menstruace na váš již nemá tolik času. Přichází nová návštěvnice zvaná menopauza, která se vám cpe do dveří, aniž byste ji čekaly. Co jí nabídnout?

Taťána Kročková

19. 11. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Každá potravina obsahuje něco zdraví prospěšného

Tím, jak žijeme a jak se stravujeme, se můžeme řadě nemocí vyhnout. Podle dietoložky Karolíny Hlavaté to platí zejména pro civilizační choroby, ale také zánětlivá a jiná onemocnění.

Karolína Hlavatá

7. 11. 2012 0:00
Doba čtení: 6 minut

Mužský přechod je obdobou přechodu u žen

Období, kdy mužům ubývá sil, se nejčastěji označuje jako andropauza. O žádnou pauzu se ale nejedná. Mužský přechod sice nepřichází tak rychle jako ženský, ale příznaky má hodně podobné.

Pavel Turčan

22. 10. 2012 10:48
Doba čtení: 3 minuty

Probiotické tampóny jsou účinnější než jogurt v pochvě

S nepříjemnými výtoky a vaginálními záněty se setkávají tisíce žen. Probiotické tampóny mírní potíže a předcházejí infekcím. Navzdory domněnkám je nenahradí ani bílý jogurt, ani tabletky.

Redakce

31. 7. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Hormonální jóga nahrazuje léčbu hormony

ROZHOVOR – Splašily se vám hormony? Lektorka Adéla Vaculíková ví, jak na padající vlasy, šílené akné i nepravidelnou menstruaci. Hormonální jóga pomůže i během menopauzy a s otěhotněním.

Táňa Lišková

3. 7. 2012 0:00
Doba čtení: 6 minut

Menstruaci řídí mozek. Žena menstruovat vůbec nemusí

Tvrzení, že žena musí pravidelně krvácet, je mýtus. Některé ženy jsou bez menzes i roky. Při užívání antikoncepce totiž krvácení buď nenastává, nebo se jedná se o tzv. pseudomenstruaci.

Olga Myslivečková

21. 6. 2012 0:00
Doba čtení: 7 minut

Bolestivou menstruaci lze ovlivnit pomocí cviků

Potíže při menstruaci řeší mnoho žen, málo se však ví, že často souvisí s problémy v pohybovém aparátu. A že se bolestí můžeme touto cestou i zbavit. Místo analgetik pomůže cvičení.

Veronika Řeháková

13. 4. 2012 0:00
Doba čtení: 3 minuty