Hlavní navigace

Co o zdraví ženy napoví barva menstruační krve

22. 3. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Za jeden menstruační cyklus žena ztratí až osmdesát mililitrů krve. Její barva i možná přítomnost sraženin může leccos vypovědět o zdravotním stavu dané ženy. Co značí šedá či oranžová krev?

Charakter menstruačního cyklu je jedním z výrazných indikátorů zdravotního stavu ženy. Kromě pravidelnosti menstruace, intenzity krvácení či (ne)přítomnosti křečí může leccos napovědět i barva menstruační krve. Které její odstíny jsou zcela běžné a které naopak značí méně či více závažný problém?

Menstruační krev se od běžné krve liší složením

Menstruační krvácení provází většinu žen po téměř čtyřicet let jejich života, a to průměrně každých jednadvacet až pětatřicet dnů. Samotná menstruace trvá obvykle tři až sedm dnů a žena během ní ztratí až 80 ml krve. „Menstruační krev se od běžné krve liší, například má méně krevních destiček. Její součástí je stará děložní výstelka a cervikální hlen a jsou v ní přítomny i vaginální bakterie. Podle toho, kolik hlenu obsahuje, se mění její hustota. Nejčastěji je ale hustější než běžná krev – konzistencí připomíná gel,“ vysvětluje gynekolog Pavel Turčan.

… i barvou

V průběhu menstruace se také běžně mění barva menstruační krve. Ta se může pohybovat od růžové přes jasně rudou až po černou a může být mimo jiné důležitým indikátorem zdravotního stavu ženy. Většinou se však barva menstruační krve mění pouze podle toho, jak rychle krev z dělohy odtéká. Barva krve značí její stáří, problémy s pánevním dnem nebo třeba infekci.

Barvy krve

Hnědá až černá menstruační krev je stará

Menstruační krev v odstínech hnědé a v černé barvě se často objevuje na samém začátku, nebo naopak ke konci menstruace. Toto zbarvení je indikátorem stáří krve, neboť vzniká její oxidací. Hnědá nebo černá menstruační krev je jednoduše stará krev. Objevuje se zvláště v případech, kdy je krvácení velice slabé a pomalé, krev v důsledku toho odtéká z dělohy nedostatečně rychle.

Tato barva může rovněž signalizovat problémy se svaly pánevního dna. Jsou-li stažené a napjaté, krev nemůže správně odtékat a déle zůstává v těle.

Tmavě rudá krev se objevuje hlavně po ránu

Tmavší zabarvení menstruační krve je opět způsobeno oxidací a je asociováno s krví starší, ale nikoliv tak starou jako v případě hnědé nebo černé krve. Tmavě rudá krev se obvykle objevuje poté, co žena delší dobu v klidu leží, což odtok krve zpomalí – typicky ji tudíž ženy uvidí po ránu.


Autor: Depositphotos.com

Různé varianty hygienických pomůcek při menstruaci. Vlevo menstruační kalíšek, vpravo tampony.

Jasně červená krev značí začátek periody nebo problém

Typicky červená menstruační krev se většinou objevuje na začátku krvácení. Je čerstvá a rychle odtéká, takže nemá čas zoxidovat. Někdy se její barva nezmění během celé menstruace, jindy může k jejímu konci ztmavnout. „Jasně červená krev v kombinaci s neobvykle silným krvácením však může naznačovat nezhoubné útvary v děloze – polypy nebo fibroidy. Tyto výrůstky sice někdy nemusejí znamenat žádné komplikace, jindy ale mohou značně narůst a způsobovat silné bolesti břicha a těžké průběhy menstruace,“ podotýká lékař Pavel Turčan. Normální menstruace totiž nemá bolet.

Oranžová krev ukazuje na infekci

Červenooranžové nebo oranžovožluté zbarvení menstruační krve může znamenat bakteriální infekci nebo nákazu pohlavně přenosnou chorobou, jako jsou například kapavka, syfilis, chlamydie, mykoplasmata, trichomoniáza nebo HPV. Pokud se navíc přidá i svědění, bolest či nepříjemný zápach, nechte se co nejdříve vyšetřit svým gynekologem.

Je-li menstruační krev jen lehce naoranžovělá a žádné další projevy případné infekce nepozorujete, může být krev pouze naředěná cervikální tekutinou.

Růžová krev vypovídá o nízké hladině estrogenu nebo nástupu menopauzy

Takto zbarvená krev se může objevit na začátku nebo ke konci menstruace, obzvláště při takzvaném špinění. Světlý odstín naznačuje, že se krev více zředila cervikální tekutinou, bývá však i signálem nízké hladiny estrogenu, obzvláště, je-li tento odstín menstruační krve doprovázen i slabším krvácením. S nízkou hladinou estrogenu se často potýkají ženy trpící anorexií či aktivní sportovkyně.

Pokud se žena blíží k padesátce, může jít i o známku blížící se menopauzy. „Estrogen kromě jiného také pomáhá stabilizovat děložní výstelku a při jeho nedostatku se často stává, že žena během celého svého cyklu špiní, přičemž barva špinění může být právě růžová,“ doplňuje gynekolog. Kromě toho může světlý odstín menstruační krve poukazovat také na anémii a špatně vyživený organismus ženy.

Šedá krev znamená často bakteriální vaginózu

Šedý nebo špinavě bílý výtok během menstruace ukazuje na infekci, jako je například bakteriální vaginóza. Ta se projevuje i dalšími symptomy: horečkou, bolestí, svěděním a nepříjemným zápachem. Šedavý výtok se může objevit také při mimoděložním těhotenství a spontánním potratu. V každém případě by měl být impulsem navštívit svého gynekologa.

Menstruace v normě

  • První měsíčky u většiny dívek nastávají mezi 12. a 14. rokem života.
  • Menstruace obvykle nastává každých jednadvacet až pětatřicet dní.
  • Trvá od dvou do sedmi dnů a průměrně při ní žena ztratí až osmdesát mililitrů krve.
  • Při běžné menstruaci by žena neměla krvácet déle než sedm dní.
  • Při posuzování normálnosti menstruace se musí přihlížet především k tomu, co je normální pro danou ženu, případně s ohledem na její situaci – zda začala, či naopak přestala užívat hormonální antikoncepci nebo přešla na její jiný typ, či zda nevstupuje do období perimenopauzy.

Harmonizujte svoji periodu, reagujte na varovné signály

Menstruace je nedílnou součástí života žen, a ty by tak rozhodně měly věnovat jejímu charakteru a průběhu pozornost. Právě problémy s menstruací a odchylky od jejího běžného průběhu mohou být prvními varovnými signály, že se s jejím tělem něco děje. Netýká se to samozřejmě jen barvy menstruační krve, ale i intenzity krvácení, přítomnosti sraženin, nepravidelností a vynechávání periody, křečí a bolestí v podbřišku.

K úpravě cyklu přispívá i prostá změna životního stylu: zmírnění stresu, více pohybu a zlepšení jídelníčku. Pomoci mohou i kvalitní doplňky stravy, které obsahují řady minerálů, vitamínu a dalších důležitých prvků a fytoestrogeny, které díky své podobnosti s hormony estrogeny pomáhají harmonizovat ženskou hormonální soustavu a napomáhají k bezproblémovému průběhu menstruace.

Odborná spolupráce:

MUDr. Pavel Turčan, Ph.D., FECSM

Odborný ženský lékař a sexuolog. Působí v olomouckém Centru MEDIOL, v ordinaci sexuologie a andrologie.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).