Hlavní navigace

Trik na cesty: Čištění zubů bez kartáčku, zubní pasty a vody

4. 7. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
4 tipy, jak se v létě starat o své zuby. Během letních měsíců mohou být vystaveny nástrahám v podobě sladkých limonád, střídání teplého a ledového i nedostatečné dentální hygieně během cestování. Jak se s tím vším co nejlépe vypořádat?

Zubům vadí nejen sladké, ale i ledové či kyselé. Na to bychom neměli zapomínat ani během letních měsíců a dovolených, které svádí k nerozumné konzumaci různých pochutin. Stejně jako k tomu, abychom zanedbávali zubní hygienu. Někdy jsou na vině objektivně i podmínky, třeba během dlouhého letu. V nouzi pomůže čisticí pěna na zuby a dásně nebo ústní pěny omezující růst bakterií.

Trocha sladkého nevadí, celodenní popíjení sladkých limonád ano

Léto je spojeno s koupáním, dobrým jídlem a pitím. Pokud si však potrpíte na vychlazené sladké nápoje, může to kvalitu vašeho chrupu nepříznivě ovlivnit.

„Pokud slazené limonády nepopíjíte po celý den, neuškodí, přesto je doporučuji jen v omezeném množství, například k hlavnímu jídlu či jako odměnu. Mimo to sladké limonády jsou rizikové nejen z hlediska obsahu cukru, ale i kyselin a barviv, které způsobují pigmentaci zubní skloviny,“ varuje Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky Splat. Přemíra sladkých nápojů navíc zvyšuje pravděpodobnost vzniku obezity či diabetu.

„Máte-li chuť na lahodnou limonádu, přidejte raději do neochucené neperlivé vody plátky bio citronu, limetky, trochu čerstvé máty či kolečka salátové okurky,“ doporučuje odbornice.

Pozor i na kyselé

Ačkoliv jsou citrusové plody zdraví prospěšné, jelikož dodávají tělu důležité vitamíny (mají obecně vysoký obsah vitamínu C, grep je i skvělým zdrojem kyseliny listové a v pomeranči je velké množství draslíku), rozhodně bychom to s jejich konzumací neměli přehánět. Nadměrná konzumace totiž může vyvolat erozi skloviny, ta je pak náchylnější k úbytku, citlivosti i ke kazivosti.

Opět přitom platí jednoduché pravidlo – nejíst či nepít kyselé po celý den a vždy zapít obyčejnou vodou.

Citrusy obsahují řadu vitamínů, v případě péče o chrup je však lepší zvolit přírodní pastu s obsahem citrusových extraktů. „Přírodní pasty obsahující esenciální oleje z grepu, mandarinky, citronu a máty poskytují svěžest, mají tonizační účinky, předchází zánětu a udržují zdravé dásně,“ říká Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.

Jak omezit růst bakterií v ústech

Zárukou zdravého chrupu je pravidelná dentální hygiena. Bez nadsázky se dá říct, že naše ústa jsou doslova kolonizována bakteriemi, proto je jejich důkladné čištění nezbytné.

„Bakterie se živí jednoduchými cukry a přeměňují je v organické kyseliny. Tím se sníží pH v ústech, což vede k odvápnění skloviny. Pokud k demineralizaci dochází často a převládá nad remineralizací, vznikne zubní kaz,“ varuje Jana Karbusická.

I zde je důležitý dlouhodobý vliv. Když si zuby zapomenete jednou vyčistit, nic se nestane. Pokud si ale nečistíte zuby pravidelně, zubní plak se hromadí, brzy ztvrdne a změní se v zubní kámen, který už sami nevyčistíte. V nahromaděném plaku se pak množí bakterie, které způsobují zánět dásní a zubní kaz.

„Pokud nemáte dostatek času, používejte během dne ústní pěny s obsahem mléčných enzymů a lékořice, které vyrovnají pH a omezí růst bakterií,“ doporučuje lékařka.

Zuby potřebují péči i na cestách

Během dovolené máme ideální příležitost dopřát svému tělu i duši odpočinek a zároveň věnovat svému tělu maximální péči, a to včetně ústní dutiny. Naneštěstí obvykle už během cesty z Česka do cílové destinace nastává problém týkající se nejen dentální hygieny. Pokud trvá přesun pár hodin, nic se neděje. Avšak cestujeme-li delší dobu, během které konzumujeme nejrůznější jídlo a nápoje, měli bychom provést dentální hygienu. To však může být zejména při cestování letadlem nebo autobusem problém. I na to již výrobci myslí a nabízejí inovativní čištění zubů bez kartáčku, zubní pasty a vody:

„Na trhu jsou k dispozici čisticí pěny, které umějí rychle a efektivně vyčistit a ochránit zuby. Pěnu si jednoduše stříknete do úst a po propláchnutí vyplivnete,“ dává svůj tip Zuzana Heiník Bělová, ale zároveň upozorňuje, že jde o „cestovní“ řešení a použití zubního kartáčku nic plnohodnotně nenahradí.

Odborná spolupráce:

Ing. Zuzana Heiník Bělová

Výkonná ředitelka společnosti BELdental. Dlouhodobě se věnuje šíření osvěty o dentální hygieně, pravidelně se účastní akcí, přednáší ve školách a zajímá se o inovace v oboru, které ráda přenáší do reality.


MDDr. Jana Karbusická

Zubní lékařka a odborná garantka značky Splat. Od roku 2019 pracuje v soukromém stomatologickém centru Hillaris v Bratislavě. Její specializace je především na oblast kořenových kanálků a digitální stomatologie.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).