Hlavní navigace

Dovolenou si narušit nedáme

8. 7. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Jsou různé – více méně bizarní – způsoby měření životní úrovně. Ledacos naznačí doba, po kterou musíte v průměru pracovat, aby za mzdu bylo možné koupit hamburger. Pomineme-li světlou či spíše workoholickou výjimku v podobě Japonska, o tom, jak si ekonomicky stojíte, vypovídá délka využité dovolené a do ní investované peníze.

Zdá se, že zde je mj. i o souvislost se stupněm industrializace té které země. Prokázaný je vztah mezi aktivitou a mobilitou občanů.

Vzpomeneme-li na loňské léto, jsou potomci praotce Čecha nadáni (ne)záviděníhodnou aktivitou. Kdo necestoval k mořím, lesům a pokud možno exotickým stráním, jako by nebyl Čech. Do značné míry i proto jsme brzy zaměnili post premianta protipandemického boje za místo na opačném konci žebříčku. Při pohledu na foto premiéra koupajícího se v kterémsi oceánu mi tehdy přišlo na mysl ono gottwaldovské: „Republiku si narušit nedáme.“ Co se týče dovolené, souzní s ním mnozí, ať již patří mezi jeho voliče, nebo ne.

Proč si lidé berou dovolenou a jak ji tráví

Rekreologové – badatelé vydělávající si na svůj chléb vezdejší výzkumy různých aspektů rekreace – popsali hlavní motivy, proč tak prahneme po dovolené. Hlavní, byť mnohdy poněkud krycí důvod uhádnete snadno:

Zotavení, načerpání nových sil

Tento motiv jako by vedl přímo ke zdravotní dovolené. Není specifický jen pro léto. „Jít na nemocenskou“ je leckde nemožné nebo příliš drahé. Používá se termín „okysličení života“.

Útěk před realitou

V motivacích následuje útěk před starostmi, eventuálně i nudou všedního dne spojený s touhou po změně. Snaha zapomenout na starosti. Hranice k touze a po prožitku něčeho neobvyklého, atraktivního, dobrodružného tu je občas dosti nejasná.

Koníček, nebo jen jiná práce?

Další, hobby motiv může obsahovat i příměs poznané nutnosti. Dejme tomu v práci na zahradě nebo při zvelebování chaty.

„V zdravém těle zdravý duch“

Dominantní je sport a turistika. Pozoruhodná jsou, jak zde, tak i u hobby varianty, překvapivě vysoká čísla úrazovosti.

Na místa vzpomínek

Výčet uzavírá: nostalgie, historie, cesta ke kořenům, ať již národním, náboženským, rodinným, či jiným.

Nepřekvapí konstatování o prolínání a směsi kategorií. Zajímavé je, že se neobjevuje nebo spíše není popsán motiv pomoci. V časech před vznikem JZD bývalo u nás časté odejet například pomáhat na žně příbuzným. I dnes může být motivem pomoc při hlídání dětí.

Psychologovi se mohou navíc vybavit „orientační známky závislosti na alkoholu“ podle Jaroslava Skály. Vybírání dovolené po dnech – ať již pro pokrytí alkoholického tahu nebo kocoviny – tam má významné místo.

Je-li psycholog manželský poradce, může vzpomenout na specifické dovolené mimomanželské. Již drahně let zejména o Vánocích prezentuje jednu z možných variant televize reprízováním filmu „Nebožtíci přejí lásce“.

„Nemoce“ z dovolenkové emoce

Pohádat se již při balení zavazadla nebo ve spěchu na letiště, to je jen rozcvička. Klimatické podmínky kýžené destinace nemusí sice vyvolat tzv. tropické šílenství, ale příjemně vám v nich být nemusí.

Diagnóza „Faraonova pomsta“ nehrozí jen egyptologům coby důsledek nešetrného vstupu do tajemných prostor pyramid. Mnozí turisté o ní byli nuceni přemýšlet až příliš často v prostorách byť i klimatizovaného WC prázdninového rezortu. Žraloci již české učitelky na Jadranu obvykle nenapadají, leč jsou i jiní (nejen) mořští tvorové, jimž se je lépe (nejen v nástupnických státech bývalé Jugoslávie) vyhnout. Nejedna z horských služeb má zkušenosti k nezaplacení ze záchrany našich turistů. Těch, kdož se v teniskách pokoušejí pokořit vrcholky velehor. Termín „k nezaplacení“ je zvolen úmyslně. Zejména pokud se v akci angažuje i vrtulník, bývá to dosti drahá záležitost. Patříte-li v této souvislosti mezi opravdové frajery, vězte – cestovní pojištění je zbytečné. Vám se přece nic stát nemůže.

Galerie: Nemazali, tak teď pláčou

O dovolené nás může drtit nuda, partnerské konflikty posílené například rozmary počasí. Deprese se nemusí ohlásit jen po té, co si uvědomíte, kolik peněz jste utratili.

Fobii nemusíte mít jen třeba z pavouků nebo pádu do vesmíru. Řádný workoholik ji má i při pouhém pocitu na týden či – ó hrůzo – čtrnáctidenní odloučení od svého pracoviště. Sociální sítě a moderní technika to sice jistí, ale přece jen to není ono.

Dovolená jako zdroj stresu

Škály závažnosti životních událostí postihují jak tragédie, tak i věci příjemné. Pokud v nich dosáhnete stovky až sto padesáti, naznačují 25% pravděpodobnost fyzického onemocnění v důsledku stresu. Nad 150 do 300 je pravděpodobnost 50%. Nad 300 pak 80%.

Dovolená má pouhých 13 bodů. Jenže změna stravovacích návyků je za dalších 15 bodů, změna spánkových aktivit 18 bodů, změna bydliště 20 bodů, stylu odpočinku 19 bodů, aktuálních životních podmínek 22 bodů, zvyků 20 bodů, změna zdravotního stavu 38 bodů. Lze doufat, že žalářování (85 bodů) vám na dovolené hrozit nebude, ale drobné porušení předpisů (12) je něco jiného.

Jak zpívaly Martha a Tena, v letech, kdy za hranice všedních dnů šlo vyrazit málem jen k Balatonu:

Od zítřka máme dovolenou,
vyvolenou šňůru volných dní.
Prosíme léto na kolenou,
ať sluncem zazáří…

Nechceme mít svou dovolenou,
zavalenou plány příštích dní.
V pondělí v Břešti, středa v Budapešti.
v pátek už Balaton.

Dálnice, pláže,
jak plán cesty káže:
bláznivý maraton. 

Nám svědčí více,
provětrat si plíce.
Mít v duši klid a mír.

Léto nám koupí,
když nebudeme hloupý,
nejhezčí suvenýr. 

Stébla nad hlavou, vůni sálavou.
Touhu smát se, vůli rvát se
s krásnou únavou…

Autor článku

PhDr. Tomáš Novák – poradenský psycholog, autor řady článků a knižních publikací.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).