Hlavní navigace

cena potravin

Vyhnání Čechů ze slevového ráje

KOMENTÁŘ – Ministr zemědělství prohlašuje Českou republiku za slevovou džungli, pro jiné je to hotový ráj. Podíl zboží prodaného ve slevových akcích se pohybuje již kolem 55 %. Omezení těchto slev zvýší cenu, ale možná i kvalitu potravin.

Doba čtení: 4 minuty

Proč máme každý rok touhle dobou dražší máslo

Ze čtyřiceti na šedesát korun, tak se aktuálně změnila cena másla. Ve stejný čas jako loni, kdy máslo podražilo meziročně o deset korun. Máslové krize se budou zřejmě opakovat tak dlouho, než bude na trhu tučnější mléko.

29. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Zdravá strava je drahá, nemůžeme si ji dovolit. Pravda, nebo mýtus?

Často slýchávám, že si lidé nemohou dovolit jíst zdravě. Je to ale pravda, nebo stále opakované klišé? Podívejte se na ukázkový jídelníček s cenami.

Doba čtení: 4 minuty

Produkujeme 13× více drůbeže a 6× více sýra než za ČSSR, na Německo to nestačí

Produktivita našeho potravinářství roste, ale proti EU je to pořád málo. Češi vyrábí potraviny neefektivně, a i proto jsou drahé.

1. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Neplatíte za obědy víc, než je v kraji zvykem?

Útraty za obědy za poslední rok vzrostly o více než pět korun, ukazuje Ticket Restaurant® Card Index. Pod sto korun se ve velkých městech nenajíte. Podívejte se, kolik se utrácí ve vašem kraji.

11. 1. 2018 17:23
Doba čtení: 2 minuty

Bilance roku 2017: Ceny potravin rostou rychleji než inflace

Rychleji než v zahraničí, rychleji než inflace. Takový byl vývoj cen potravin v uplynulém roce. Příčin je víc a plyne z nich snad i jisté ponaučení do budoucna.

1. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Nejlevnější a nejdražší vánoční kapři v České republice. Kde je mají?

Každoročně slýcháme, jak se ceny kapra zase zvedají. Jak je to ve skutečnosti s vývojem cen ryb o Vánocích, o kolik se zdražují? A kde je letos mají nejlevnější? Mapovali jsme situaci v hypermarketech i rybářstvích.

20. 12. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Vejce za pět korun jsou nesmysl. Není pro ně důvod

V ČR nejsou objektivní důvody pro ceny vajec výrazně nad tři koruny za kus. Z dostupných dat vyplývá, že na vině jsou částečně producenti vajec, především ale maloobchod.

Doba čtení: 3 minuty

Máslo zdražilo, cukr by měl zlevnit. Víme proč

Končí cukrové kvóty. Konec regulace trhu s cukrem v Evropské unii by měl snížit jeho cenu, a ne naopak, jak se občas tvrdí.

4. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Máslo by mělo stát do 40 korun, myslí si Češi

Průzkum mezi spotřebiteli ukázal, že rostoucí cena másla mění jejich chování. Šest lidí z deseti omezilo za poslední měsíc jeho běžnou spotřebu, někteří lidé současně zvažují jeho nákup do zásoby, pokud ceny dále porostou.

Doba čtení: 2 minuty

Zdanění palmového oleje by bylo nebezpečným precedentem

Zdanit nezdravé potraviny? Stará myšlenka – a pořád špatná. Petr Havel o tom, proč nevítá zdanění palmového oleje ani jiných potravin kvůli jejich „nezdravosti“. Ani z hlediska ekologie není zdanění palmového oleje řešením.

Doba čtení: 3 minuty

Snížená sazba DPH na potraviny? Buď všechno, nebo nic

Snížení DPH na potraviny a nápoje na deset procent by byl nepochybně předvolební „majstrštyk“. A je to dokonce dobrá myšlenka, která se dá ale neuvěřitelně zkazit.

Doba čtení: 4 minuty

Průměrný oběd jako nesplnitelný ideál

Nedávno jsme se dozvěděli, že průměrný oběd stojí baťovských 99 korun. Je to hodně, nebo málo? To asi závisí na finančních možnostech každého z nás, ale položme si i zajímavější otázku – co si vlastně představujeme pod pojmem průměrný oběd?

Doba čtení: 2 minuty

Průměrný oběd v ČR stojí 99 Kč

Nejdražší obědová menu jsou nepřekvapivě a stabilně v Praze a stojí v průměru sto deset korun, nejlevnější obědy se dají v České republice pořídit za šedesát korun.

Doba čtení: 1 minuta

Proč by se kvůli suchu nemělo zdražovat jídlo

Nižší úroda je vzhledem k počasí prakticky jistá. Přesto nebude mít vliv na růst cen potravin. Zdražení je pravděpodobné u jediné komodity, brambor. Mléko a vepřové by dokonce mohly zlevnit.

Doba čtení: 4 minuty

Velké srovnání potravin v ČR a SRN: Složení je ve třetině případů jiné

Český spotřebitel nakupuje za německé ceny, ale odlišné zboží. Výzkum „totožných“ potravin odhalil používání jiných sladidel v nápojích, rozdílný obsah tuků či různé druhy použitého masa v masových konzervách. Vadí to?

Doba čtení: 4 minuty

Za zmatky kolem potravin může trh

Přesněji specifika českého trhu. Myslíme to dobře, jen aby to nedopadlo jako vždycky… Glosa k zákonu o významné tržní síle.

Doba čtení: 5 minut

Ošetření bez chemie nemusí zvyšovat cenu potravin

Používání alternativních nechemických prostředků nemusí nutně vést ke zdražení produkce. Bohužel benevolentní přístup k dodržování zákonů nahrává výrobcům chemie a tím i jejímu používání.

17. 12. 2014 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Na změně pravidel pro dovoz potravin vydělá zákazník

Od nového roku budou moci obchodníci pružněji objednávat třeba ovoce a zeleninu. Zmírnění nahlašovací povinnosti je především v zájmu spotřebitele. Měla by se ale zrušit úplně.

Doba čtení: 4 minuty

Ceny obědů pořád rostou. Podívejte se, jak a kde

V Praze už za oběd zaplatíme přes sto korun, rozdíly mezi jednotlivými kraji jsou až dvacetikorunové.

Doba čtení: 2 minuty

Bio má méně éček, nutriční hodnoty se lišit nemusí

Měsíc biopotravin vystartoval s mottem „BIO pro každého“. Ministerstvo chce ukázat, že i produkty ekologického zemědělství mohou být cenově dostupné a že ne všechno bio je zelené. Značka BIO zdobí třeba špek.

8. 9. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

S obchodními partnery se neválčí, ale jedná. Zeman to neví

Prezident Miloš Zeman vyhlásil válku zahraničním obchodním řetězcům. Hledá se nepřítel, který je odpovědný za chyby, které pod vedením politiků udělala naše země, například přijetím špatných zákonů.

Doba čtení: 4 minuty

Pi píp, tady jsem a jsem ve slevě!

Takhle nějak by se vám měly hlásit vaše oblíbené potraviny. Nová aplikace FoodLoop chce postupně proniknout do všech evropských supermarketů a upozorňovat zákazníky na výhodný nákup jídla, kterému se blíží konec trvanlivosti.

Doba čtení: 3 minuty

Tesco mění svou nejlevnější značku potravin

Privátní řada Tesco Value mění design a rozšiřuje sortiment. Je určena pro zákazníky, kteří preferují cenu zboží.

Doba čtení: 2 minuty

Ruské sankce sníží ceny potravin, ale i jejich kvalitu

O peníze jde vždy až v první řadě. Proto se prakticky všechny komentáře týkající se ruských sankcí na dovoz potravin ze „západu“ soustředí především na ekonomické dopady. To ale nebude všechno.

11. 8. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Proč bio kuře stojí 3× víc než obyčejné?

Zatímco bílý bio jogurt se cenově přiblížil běžnému, bio kuře krákoře pořád výrazně dráž než obyčejné kuře. Důvody jsou zřejmé.

Doba čtení: 2 minuty

Přiznejme si, že balené koblihy nám nenadiktoval Brusel

„Musíme se umět ozvat,“ říká Milena Vicenová. O zákulisí vyjednávání v EU toho ví tolik jako málokdo u nás. Za kvalitu potravin přitom podle ní může hlasovat každý – svým nákupním košíkem.

Doba čtení: 7 minut

Jak svět přichází o jednodenní kuřata

Málokterý spotřebitel ví, jak to skutečně chodí v zemědělských a potravinářských podnicích. Snadno pak uvěří různým skandálním odhalením. Často jsou mylná. Realita přesto může šokovat.

Doba čtení: 4 minuty

Jak rostly ceny potravin? Podívejte se

Půjčka na brambory? Zní to snad bizarně, zdražování potravin však dělá mnohým starosti. Desetina lidí si je ochotná na jídlo půjčovat. A právě brambory podražily během posledních let nejvíce.

Doba čtení: 2 minuty

Ministr tlačí české potraviny a komora kouzlí s marží

Z projevů ministra zemědělství a Potravinářské komory se zdá, že si nepovšimli existence Potravin na pranýři a neví, co je marže. Za vzor kvality považují Klasu a za nepřítele číslo jedna řetězce.

Doba čtení: 3 minuty