Hlavní navigace

Alternativní medicína

Češi homeopatickým lékům věří

Pro některé je to podfuk století, pro jiné spása a záchrana v okamžiku, kdy jim moderní medicína nemá co nabídnout. Řeč je o malých bílých pilulkách z cukru, tedy o homeopatikách.

Doba čtení: 3 minuty

Kdo umí vydělávat? Lidé, kteří mají rádi žlutou

Řekni psychologovi, jakou barvu máš rád, a on ti prý řekne, jaký jsi. A nejen to. Barvy také léčí. Padají vám vlasy? Podle terapie barvami pomůže fialová. Na hemoroidy? Na hysterii…?

Doba čtení: 4 minuty

Světové celebrity řeší své problémy pomocí hypnózy

Moderní hypnoterapie se využívá pro nejrůznější účely hubnutí až po zvládání závislostí. Co mají společného Courtney Love, Robbie Williams a Britney Spearsová? Všichni už se jednou nechali hypnotizovat. Hvězdy využívají hypnózu k řešení menších nebo větších problémů: hypnóza se čím dál více ukazuje jako seriózní terapie, a stává se tak tajným tipem hvězd a hvězdiček, napsal německý list Süddeutsche Zeitung. 

9. 3. 2011 10:10
Doba čtení: 2 minuty

Astrologie není nesmysl, říkají vědci!

Naši předci věděli o tajemství života na Zemi možná víc, než si moderní věda myslí. Dnešní novinové a internetové horoskopy však mají s tímto tajemstvím společného velmi málo.

Doba čtení: 3 minuty

Kraniosakrální terapie je podle skeptiků nesmysl

Za tajemně znějícím názvem se skrývá poměrně moderní terapie. Klasická medicína ji ovšem kritizuje; je totiž postavena na teoriích, které zpochybňují řadu předpokladů anatomie.

Doba čtení: 5 minut

Homeopatika ze supermarketu: ani stopa účinné látky

Americký obchodní řetěz Wal-Mart nabízí homeopatika ve své běžné nabídce. Podle odborníků jsou ale k ničemu. To ovšem zákazník, který je přihodí k víkendovému nákupu, těžko posoudí.

Doba čtení: 3 minuty

Hudba i lidský hlas léčí

Místo do ordinace si zajdete na koncert a když už zavítáte do nemocnice, sestřičky vám nedají injekci, ale zapějí chorál… Možná takhle nějak se jednou bude léčit.

Doba čtení: 5 minut

Má homeopatika hradit pojišťovna?

Homeopatická léčba je v Británii hrazená z veřejného pojištění. Lékaři i vědci se bouří. Nechtějí, aby se platilo za cukrové kuličky bez účinku. Co když ale homeopatika skutečně pomáhají?

Doba čtení: 5 minut

Systemické konstelace – uzdravující cesta k rodinné duši

Napadlo vás někdy, že k tomu, aby mnohé vaše velké problémy zmizely, stačí jednoduše změnit úhel pohledu? Slyšeli jste o netradiční terapeutické metodě, která dokáže ledacos vyřešit?

Doba čtení: 4 minuty

Magnetoterapie léčí, ale v náramku ji nehledejte

Z televizní obrazovky na nás spokojeně mrká šedesátnice, které magnetický bederní pás změnil život. V prodejnách se šperky běžně seženete magnetické náramky a náhrdelníky. Bolavá zápěstí, kolena, zuby nebo kožní problémy lze prý magnetem léčit. Komerční pomůcky ale nelze zaměňovat s magnetoterapií pod dohledem odborníka.

Doba čtení: 3 minuty

Od porodu k soudu? Riziko nese porodní asistentka i léčitel

Spoléháte se na alternativní medicínu? I když k léčiteli chodíte rádi a dobrovolně, od letoška se může stát, že kvůli vám skončí před soudem. Rozhodli jste se pro porod doma? Zodpovědnost ponese porodní asistentka. Může za to novela trestního zákoníku, která platí od prvního ledna letošního roku.

25. 1. 2010 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Hlubinná abreaktivní psychoterapie: Vzpomenete si na vlastní narození?

ROZHOVOR – Míváte migrény nebo jiné bolesti? Bojíte se tmy nebo třeba pavouků? Ve stresové situaci se dusíte a od problémů vždy utíkáte, místo abyste je řešili? Podle zastánců hlubinné abreaktivní psychoterapie může být příčinou zážitek z doby, kdy jste ještě nemluvili. Tato metoda nás má vracet do minulosti a skrze znovuprožití vzpomínky řešit současnost.

Doba čtení: 8 minut

Trápí vás chronický problém? Vyzkoušejte čínskou medicínu

Je stará tisíce let a pro člověka ze západního světa těžko pochopitelná. Přesto v ní mnozí hledají naději, zejména tam, kde moderní medicína selhává. Kdo jsou ovšem ti, kteří léčí pomocí čínské medicíny – jen další mastičkáři, bylinkáři a šarlatáni?

Doba čtení: 5 minut

Homeopatie nevyléčí všechno. Něco ale ano

Před pár dny Světová zdravotnická organizace vydala varování před homeopatickou léčbou v případě některých nemocí. Je prý neúčinná při léčbě vážných nemocí, jako je tuberkulóza, malárie či AIDS. A co v případě ostatních nemocí? Jde taky o vyhozené peníze?

Doba čtení: 5 minut

Jarní únava a jak na ni

Již v půlce března, v období, kdy se příroda začíná probouzet po svém dlouhém zimním spánku, začínáme pociťovat to, čemu říkáme „jarní únava". Jak se k jejímu zvládání staví doktoři? A co na oficiální lékařské rady, jak naložit s jarní únavou, říkají homeopati?

Doba čtení: 5 minut

Esoterický mišmaš v Bratislavě

Není lepší byznys s lidskou blbostí a naivitou, než je alternativní medicína a esoterika nejrůznějšího druhu. Postačí prohlásit, že cítíte fyzikům netušené energie, znáte lidskou budoucnost a vyléčíte rakovinu pouhým plivnutím, a máte o slušné živobytí do konce svých dní postaráno.

Doba čtení: 4 minuty

Oxygenoterapie - zázračná moc kyslíku?

Bez kyslíku by na Zemi nebyl život, neexistovaly by rostliny, zvířata, ani lidé. Abychom byli živí, musíme dýchat, tedy získávat ze vzduchu kyslík „palivo pro buňky“ a naopak se zbavovat oxidu uhličitého „buněčného odpadu“. Právě kyslík je základním prostředkem pro wellness proceduru zvanou oxygenoterapie.

Doba čtení: 4 minuty