Hlavní navigace

Koriandr na krku zažene bolesti hlavy

21. 5. 2014

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
V kuchyni využijte zejména jeho listy, v léčitelství zas oceníte sílu jeho semen. Koriand setý je skvělý v mexické pálivé kuchyni, ale pomáhá i proti nadýmání a bolesti hlavy.

Koriandr setý patří mezi jednoleté rostliny z čeledi miříkovitých. Ve volné přírodě roste planě ve Středomoří, u nás se nevyskytuje, i když dříve byl jeho výskyt zaznamenán na jižní Moravě. Možná ho znáte pod jmény kyšinec, anýz štěničný nebo koriandr římský. Byl znám již ve starém Egyptě a jako koření se pěstuje v Evropě a Indii od nepaměti. Jeho konzumací si navodíte pozitivnější náladu, zlepší se vám chuť k jídlu a pomůžete tělu ke zdravému zažívání.

Využití v kuchyni

Koriandr se nejčastěji používá v orientální kuchyni, najdeme ho v tradičních receptech. Je součástí indického kari a třeba také mexické pálivé kuchyně. Listy se přidávají do čatní, mletých mas, polévek a zeleninových ratatouille. Zralá semena koriandru se používají při konzervování zeleniny, zvláště nakládané houby si nelze bez koriandru představit. Přidává se i při sterilizaci okurek a červené řepy. Semena koriandru jsou velmi aromatická, mají nasládlou, mírně palčivou chuť, proto jsou tradiční přísadou perníku a uzenářských výrobků. Skvěle ladí k chuti jehněčího masa, ryb, ale také k tradičnějšímu vepřovému a hovězímu masu.

Jak pěstovat koriandr

Koriandr pěstujeme na záhonu v bylinkové zahrádce nebo na okenním parapetu v květináči. Pěstuje se podobně jako kopr, přičemž semena vyklíčí za zhruba dvacet dnů. Před vysetím můžeme semena namočit o vlažné vody, zajistíme si tak snadnější klíčivost. Na záhon vyséváme semena v dubnu do řádků vzdálených od sebe třicet centimetrů. Pokud budeme koriandr pěstovat pro list, může být výsev hustý, pokud pro semena pak dbejte na rozsazení rostlinek. Vždy je však potřeba dbát na pravidelnou závlahu a slunné stanoviště. Koriandr prospívá v zásaditých půdách, toho lze dosáhnout vápněním záhonu před samotným vysetím. V jednom roce dorůstá koriandr do výšky dvacet až šedesát centimetrů. Nepřezimuje, takže pokud jste ho vysadili později, pak jej před zimou vyrýpněte ze záhonu a přesaďte do květináče. Semena tak dozrají na novém stanovišti na parapetu.

Kdy sklízet a jak uchovat

Koriandr má využití jako celá rostlina, ale u nás se koriandr nejčastěji pěstuje pro své listy. Používají se čerstvé nebo sušené. Čerstvé listy lze uchovat v mrazničce pro pozdější použití. Sklízí se také zralá semena koriandru, která se tvoří z malých, dvounažkových, narůžovělých květů. Semena sklízíme koncem srpna, jakmile začnou hnědnout okolíky. Při správném sušení – dosušení – se semena snadno vydrolí z okolíků. U koriandru např. v Indii využijí celou rostlinu. Listové řapíky jsou výraznější chuti, kořeny koriandru se suší a melou do kari.

poporodni_deprese

Babské rady

Semena koriandru obsahují aromatickou silici, která podporuje trávení a zažívání, zvyšuje chuť k jídlu, jsou účinnější než listy. Odvar připravený z kmínu a koriandru pomáhá proti nadýmání, žvýkání semen koriandru zas pomůže proti nepříjemnému odéru z úst. Koriandr se používá také na obklady – tlumí revmatické bolesti kloubů. Při požití většího množství může mít koriandr mírně sedativní účinky, ale má příznivý vliv na nervovou soustavu. Koriandr nošený v pytlíčku na krku prý zaháněl bolest hlavy.

Léčivé účinky

O léčivých účincích koriandru se vědělo již ve starém Egyptě, byl tam používán jako obětní rostlina. Koriandr obsahuje vitamín C, mastné oleje, třísloviny, silice, ale také kumaríny – díky této složce není vhodný pro lidi s poruchami srážlivosti krve. Užívání semen koriandru napomáhá vykašlávání a celkově působí antibakteriálně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).