Hlavní navigace

Září není jen škola, ale i dětské kroužky

31. 8. 2009

Sdílet

Časy zápisů do nejrůznějších dětských zájmových kroužků se blíží. Přemýšleli jste již o tom, kam své dítě přihlásit? Pomůžeme vám s výběrem a prozradíme, na co si dát při výběru pozor, nebo který kroužek nejvíc frčí.
fletna

Podle pedagogů a dětských psychologů je k nezaplacení, když mohou děti trávit volný čas něčím smysluplným. Mohou to být buď cílené hry, sporty a výlety, ať už s rodiči, nebo v zájmovém kroužku vybraném s ohledem na záliby dítěte.

Druhá možnost má ještě tu výhodu, že se dítě setkává s vrstevníky – najde si tedy nové kamarády a rozvíjí se jeho společenský život. Navíc málokterý rodič má čas trávit s dítětem každé odpoledne.

Co se týče druhů kroužků, je opravdu z čeho vybírat. Dítě může docházet do nějakého výtvarně zaměřeného – například na keramiku, malování, modelování a podobně, nebo hudebního, přírodovědného či pohybového kroužku. Vzhledem k tomu, že dnešní děti mají mnohem méně pohybu než tomu bylo dříve (místo běhání v parcích vysedávají u počítačů, na hodinách tělesné výchovy hrají maximálně vybíjenou, která rozhodně nerozvíjí jejich svalovou koordinaci), je vhodná kombinace jak pohybového, tak jinak zaměřeného zájmového programu.

Začátky bývají těžké

Když už se pro nějaký kroužek rozhodnete, dítě by mělo vytrvat. Začátky bývají vždy těžké a je naprosto přirozené, že se potomek začne po několika lekcích „cukat“. Proto je ideální vybírat kroužky společně s dítětem a s ohledem na jeho schopnosti. Někdy je však nutné zvolit kompromis. „Určitě není dobré nutit děti do nějaké činnosti, která jim vyloženě nesedí. Například když jsou sportovně nadané, zřejmě je nezaujme hra na housle a stejně tomu může být i naopak. Když už nějaký kroužek vyberete, trvejte na tom, aby v něm dítě vydrželo a jeho talent se dále rozvíjel,“ říká Mgr. Kateřina Beerová,  psycholožka SPC pro děti s kombinovaným postižením a vedoucí poradny pro zahraniční studenty UK.

Pokud dítě přece jen nechce ve vybrané aktivitě pokračovat, je dobré ukončit alespoň načatý půlrok a pak vše s dítětem ještě konzultovat. „Bavte se s dětmi o čase tráveném mimo domov. Jedině tak zjistíte, zda syn nebo dcera v kroužku nějak netrpí – může se stát obětí šikany, nebo být terčem posměchu, protože se mu v činnosti zrovna příliš nedaří,“ doporučuje Kateřina Beerová.

Jak vybrat zájmový kroužek

  • Výběr vždy konzultujte s dítětem.
  • Využijte dnů otevřených dveří: Vezměte s sebou i dítě, aby poznalo prostředí a rozhodlo, zda se mu může zájmový kroužek líbit.
  • Pamatujte na vzdálenost kroužku od školy dítěte: Nezřídka je do přesunu dětí ze školy na kroužek a zpátky domů zapojena celá rodina včetně babiček a dědečků.
  • Ptejte se na další výdaje: Touží-li dítě například po judu, poptejte se, zda je nutné hned zakoupit kimono a podobně. 

Kroužek každý den?

V poslední době je velmi populární, aby měly děti nějaký zájmový kroužek každý den. Podle psycholožky Beerové mohou být ale přesyceny a může se nakonec stát, že je nebude bavit nic, nebo že budou příliš unavené a bude jim chybět volný čas, který by trávily samy, s rodiči nebo s ostatními dětmi při volné hře, která jim pomůže uvolnit se a také rozvíjet jejich kreativitu.

florbal

Pro některé rodiče může být samozřejmě výhodné, když je o dítě postaráno, zvláště v dnešní době, kdy někteří z nich mohou mít delší pracovní dobu a nemohou se tak dítěti dostatečně věnovat. „Ideální je vyvážit čas trávený při společných aktivitách v rodině a čas trávený při nějaké zájmové činnosti někde v kroužku či ve sportovním či jiném oddílu. Rodiče by určitě měli vědět, jak jejich dítě tráví čas bez nich a zda je spokojené. Dle mého názoru jsou ideální dva až tři zájmové kroužky týdně (včetně např. pobytu ve skautu, apod.),“ doplňuje Kateřina Beerová.

Kroužky většinou zajišťují školy, komerční i neziskové organizace, například Domy dětí a mládeže. Často se liší jak programy kroužků, tak cena. Za pololetí můžete zaplatit od 300 korun výše.   

Co nejvíce frčí?

Florbal – hra s plastovými hokejkami a děrovaným míčkem zažívá největší boom. Pomalu není chlapce školního věku, který by si jej neoblíbil a není výjimkou, že se na florbalové kroužky chodí poptávat i maminky stejně starých děvčat. Hra je poměrně jednoduchá, bezpečná a téměř po každé hodině jsou vidět pokroky, které hráče motivují. Děti se při ní jednak proběhnou, jednak je nutí přemýšlet.  

Foto: Agentura SXC, Filip Singer

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).