Hlavní navigace

Podcenění prohlídky u sportovního lékaře může vést až k úmrtí

23. 2. 2009

Sdílet

Aktualizováno 20. 2. 2009 9:17
Statistiky o počtech úmrtí při sportu se nevedou, ale moc dobře víme, že se to děje a nejde pouze o medializované případy fotbalistů, kteří umírají přímo na trávníku před zraky diváků na přeplněných tribunách. Stává se to i dětem, které teprve sní o sportovní kariéře.

Odstrašující je už poněkud starší příklad žákyně základní školy, která se „uštvala“ při hodině tělesné výchovy. Prý měla „velký zadek“. Ale také nemocné srdce, na což by se dalo přijít, kdyby podstoupila preventivní vyšetření u tělovýchovného lékaře.

Co to je tělovýchovné lékařství a kdo by se měl nechat vyšetřit

lékařská prohlídka

Na začátku si položte otázku, kdy jste se naposledy nechali od tělovýchovného lékaře vyšetřit. Vůbec bych se nedivila, kdyby vaše odpověď zněla, že jen několikrát, nebo dokonce vůbec nikdy. Lidé si často řeknou, že je nic netrápí a cítí se zdravě, ale podle slov tělovýchovné lékařky MUDr. Jany Hlaváčové z Brna, Nerudovy ul., řada onemocnění probíhá zpočátku skrytě a neblahý následek pak může být vyvolán jakoukoli nadměrnou nebo nezvyklou zátěží. Nechat se odborně vyšetřit tělovýchovným lékařem by měl opravdu každý, kdo se chce alespoň trochu hýbat, například si čas od času zajít na squash, při kterém srdeční aktivita prudce stoupá. Nutno ještě dodat, že alespoň trochu se hýbat by se měl vlastně  každý z nás. Pohyb je nejlepším prostředkem k optimalizaci poměru „hodného“ a „špatného“ cholesterolu, ale musí být přiměřený stavu organismu a též správně nadávkován.

Tělovýchovné lékařství je odvětví medicíny, které se stará o prevenci, diagnostiku, ale i léčbu osob, které vykonávají tělesnou zátěž (tedy i v práci). Při preventivní prohlídce bývají nejčastěji objeveny srdeční poruchy nebo vadné držení těla, poruchy kyčelních kloubů, svalové dysbalance, neurologické problémy a čím dál častěji i nemoci štítné žlázy.

Do ordinací chodí odhadem sedmdesát procent mladých lidí, tj. do třiceti let, kteří vyznávají spíše aktivní životní styl. Nejsou ovšem výjimkou ani pacienti v letech: Náš nejstarší pacient je ročník devatenáct, pochlubila se doktorka Hlaváčová s tím, že k ní docházejí hlavně děti ze sportovních tříd, a dodala: Rádi chodí i nesportovci. Někdy celé rodiny. Dokonce jedna maminka nadělila jednomu tatínkovi lékařskou prohlídku pod stromeček. Riziko je totiž i v tom, že pokud je někdo bez pohybu a najednou se rozhodne že svůj postoj od základu změní a  začne například chodit delší trasy, běhat nebo jezdit na kole, může se vyskytnout nějaký problém, nikdo přece neví, jak jeho organismus vlastně funguje.

Zrádné razítko od lékaře

Zákon sportovce chrání, dle vyhlášky ministerstva zdravotnictví č. 3 o zdravotní způsobilosti k tělesné výchově a sportu, nedostatečně, protože nespecifikuje úroveň a náplň vyšetření ke sportu. Tak může dojít k vypuštění zátěžového testu z prohlídky. Záleží totiž jen na sportovním klubu nebo jiném sportovním zařízení, zda bude vyžadovat komplexní prohlídku od tělovýchovného lékaře, nebo zda mu postačí pouze razítko od obvodního lékaře. Ten, kdo o tom něco ví, tak se nespoléhá na potvrzení od pediatra. Větší kluby by měly mít zájem, aby jejich členové prošli touto prohlídkou, doporučuje doktorka Hlaváčová. Nutno dodat, že řada rodičů se již v problematice buď orientuje sama (též zamlada chodili na sportovní prohlídky) nebo se o této možnosti dozvědí od  jiných rodičů a sami vyšetření tělovýchovným lékařem aktivně vyhledají.

Proč nestačí razítko od obvodního lékaře?

Tělovýchovné lékařství pochopitelně spolupracuje s jinými lékařskými obory. Zjistí-li například nějaký problém, odesílají pacienta dál, například na kardiologii na ultrazvuk, nebo na ortopedii, endokrinologii nebo diabetologii či k dalším odborníkům.

lékařská prohlídka

Rovněž funguje spolupráce s obvodními lékaři, jenže jejich přístup je různý. Někteří ihned, jakmile  mají podezření, že něco není v pořádku, pacienta za tělovýchovným lékařem pošlou. Doktorka Hlaváčová si vzpomněla na jeden případ: Sedmnáctiletý fotbalista si začal stěžovat na píchání u srdce při běhu a svěřil se s tím pediatrovi, který problém nepodcenil a poslal chlapce k tělovýchovnému lékaři. Ten mu na srdci našel pozátěžový šelest. Chlapec putoval na kardiologii, kde přišli na rozšířenou aortu. Po roce sledování mu dali umělou chlopeň. S fotbalem pochopitelně skončil, ale pokud by nebyl vyšetřen včas, mohlo to dopadnout velmi špatně.

Jenže ne vždy jsou obvodní lékaři takto osvícení a příkladů, kdy situaci podcenili, by se dalo najít hned několik. Navíc se u tělovýchovného lékaře  využívá zátěžový test. Organismus se tedy vyšetřuje při zátěži, v pohybu, kdy je rozpumpovaný a spíše tak nějaký neduh prozradí.  

Je prohlídka hrazena pojišťovnami, nebo za ni zaplatíme?

Do konce osmdesátých let minulého století mělo, nyní již bývalé, Československo tak kvalitní tělovýchovné lékařství, že nám jej záviděly vyspělé  evropské státy. Potom se hned v roce 1990 odstranily kódy pro odbornost 204, čímž byl obor prakticky vyřazen ze systému lékařské péče hrazené zdravotními pojišťovnami (Jak je uvedeno v „Koncepci oboru TVL“, pozn. aut.). Pro tělovýchovné lékařství tak začala krušná doba, protože lidé  nebyli zvyklí si za své zdraví platit. Do této doby všichni, co závodně sportovali, museli prohlídkou projít a její  rozsah  byl stanoven podle toho, o jakou soutěž a výkonnostní třídu šlo.

Jenže pak se to změnilo a kluby, které už tak chtěly po rodičích příspěvky na činnost, si to spočítaly – kdyby po rodičích vyžadovaly ještě prohlídku, tak by jim tam děti třeba vůbec nechodily. Tak sklouzly ke kompromisu: postačí pouze razítko od lékaře a je jedno, od jakého.

Ale nemůžeme jen kritizovat: Částky na zdravotnictví nejsou nevyčerpatelné, a pak se volí mezi tím, co je důležité více a co méně. Když se na to podívám, tak je určitě lepší léčit např. srdeční infarkty „na pojišťovnu“, než platit každému sportovní prohlídku, říká MUDr. Hlaváčová.

V současné době základní prohlídka u tělovýchovného lékaře stojí od pěti set do jednoho tisíce korun na osobu, což může pro někoho znamenat problém. Navíc prohlídka je platná jenom jeden rok. Někteří z nás si proto často rozmýšlejí, zda ji absolvují, nebo ji odkládají, aniž by věděli, že některé pojišťovny na ni určitou částkou přispívají. Jejich seznam, výše příspěvku a podmínky naleznete u České společnosti tělovýchovného lékařství.

Pro koho je vyšetření povinné

Ze zákona se musí nechat vyšetřit každý, kdo se chce věnovat technickým sportům, jako je například sportovní létání, střelba nebo automobilové sporty. Prohlídky jsou rozšířené a pro každé odvětví speciálně uzpůsobené.

Kdekdo by sem rovněž zařadil potápění, které vyšetření dříve vyžadovalo. Nyní tomu bohužel tak není. Sportovci často vyplní dotazník, kde  zavzpomínají na své zdravotní problémy, podepíší, že vše uvedli správně podle svého vědomí a svědomí a tím to pro provozovatele kurzu končí. Jde tedy o individuální přístup každého potápěče a aktivního vyznavače jiných sportů.. Mnoho lidí ale možné komplikace  podcení nebo je vůbec nezná a ve zkrácených potápěčských kurzech se je ani nedozvědí.

V ordinacích tělovýchovného lékaře zjistí, zda se můžete vašemu oblíbenému sportu věnovat, ale rozhodně (kromě  krajní nutnosti) vám jej nezakážou, spíše doporučí dávkování a upraví intenzitu zátěže tak, aby sport neškodil, ale našemu zdraví prospíval. A o to by vlastně mělo jít na prvním místě. 

O preventivních prohlídkách obecně se dočtete v článku Preventivní prohlídky jsou povinné!

Foto: Ivana Dvorská


Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).