Hlavní navigace

vzdělávání

Ohrožená pediatrie? Během deseti let bude v Česku málo dětských lékařů

KOMENTÁŘ – Za kvalitu systému zdravotnictví je odpovědný stát. Zatím si zřejmě nevšiml, že se projevuje nedostatek lékařů pro děti a dorost a že 84 % českých pediatrů je starších 50 let.

19. 9. 2013 9:00
Doba čtení: 3 minuty

Neumíme si vychovat kuchaře

České odborné školy mají mizernou úroveň. Učebnice jsou plné polotovarů a praxe nestojí za řeč. Studenti ani vařit nechtějí. Šéfkuchař Radek David popisuje problémy našich restaurací.

Doba čtení: 3 minuty

„Máte to tady jak ve vopičárně,“ říkávali nám kantoři

Dobře to ti učitelé dělali, když nám celou hodinu oknem svěží vzduch do třídy vháněli. Dnes už se moc nevětrá, studenti se nesoustředí, trpí bolestmi hlavy a usínají.

Doba čtení: 6 minut

Dyslexii lze podle lékařů poznat dřív, než se děti naučí číst

Děti s dyslexií zbytečně vypadají jako hlupáci nebo lenoši, než se přijde na jejich potíže. V budoucnu by to mohlo být jinak. Dyslexii je možné u dětí rozpoznat ještě předtím, než začnou číst. K tomuto závěru došli lékaři z Bostonu, podle nichž lze rozpoznat příznaky onemocnění při skenování mozku. Podle odborníků by zjištění mohlo pomoci dyslektickým dětem, protože v raném věku u nich lze nejsnáze onemocnění řešit, cituje agenturu Reuters ČTK. 

Doba čtení: 1 minuta

Jak se pozná dobrá škola? Nestaví učitele a rodiče proti sobě

Najděte si školu, která se s vámi bude bavit; nebude třídní schůzky svolávat na brzké odpoledne a komunikovat s rodiči jen z donucení a nerada. Pomoci by měla mapa Rodiče vítáni.

30. 9. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Dopravní výchova je mimo, děti by se ji měly učit jinak

Počet dopravních nehod dětí v zemích Visegrádu je stále znatelně vyšší než v západní Evropě. Podle iniciativy Auto*Mat nejsou tradiční formy dopravní výchovy dost účinné. Auto*Mat proto vyvinul unikátní metodu zážitkového vzdělávání, která se nyní šíří z České republiky na Slovensko a do Polska. Tisíce dětí se učí, jak žít ve městech sužovaných přebujelým automobilismem, a získávají jiné dopravní návyky, než mají jejich rodiče.

Doba čtení: 2 minuty

Přichází čas kroužků aneb kam ho letos přihlásíte?

Kroužky v družině jsou fajn, ale nečekejte zázraky. Dítě spíš zabaví, než něco naučí. Na druhou stranu – pozor na přehnané ambice! Ať už vaše nebo trenéra, který touží po medailích.

5. 9. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jak přimět počítačového fanatika k učení? Stáhněte si zdarma „školní“ programy

Pády, předložky, zlomky, rovnice… programy, které pomáhají dětem s učením a ještě je budou bavit, najdete v praktickém přehledu. Na serveru Slunečnice.cz najdete přehled her a aplikací, které pomohou dětem s jejich školní přípravou: Programy, které pomáhají dětem při studiu Přečtěte si: Kolik stojí školák? Minimálně pět a půl tisíce

1. 9. 2011 11:29
Doba čtení: 1 minuta

Kolik stojí školák? Minimálně pět a půl tisíce

Na úvodní otázku se nabízejí hned dvě jednoduché odpovědi: Hodně. A jak který. Obě dvě jsou správné. „Už na září s desítkou počítám,“ píše jedna z diskutujících maminek na internetu.

Doba čtení: 9 minut

Dítě není horolezec, aktovka jak na expedici do Himálají není na místě

Školáky při výběru školní tašky ovlivňují spíše populární motivy a značka. Rodiče by se měli řídit především doporučenými parametry, které respektují věk a hmotnost dítěte.  „Aktovka by měla být co nejlehčí. Dítě není horolezec. Když ke mně přijdou děti ze školy, a vidím, jak s sebou vlečou tašku, připadá mi, jako když se chystají na expedici do Himálají," řekl ČTK dětský lékař Milan Kudyn. Školák nesmí podle něj na zádech nosit víc než 10 až 12 procent své tělesné hmotnosti. Normy doporučují…

30. 8. 2011 14:06
Doba čtení: 2 minuty

Školní pomůcky - největší chyba je pořizovat věci předem

Hypermarkety se již předhánějí v tom, kdo má větší oddělení se školními potřebami, a zbrojí i malá papírnictví. Naštěstí zdaleka ne všechno, co v obchodech mají, budete potřebovat.

30. 8. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jak poznáte, že vaše dítě je génius?

Poslední dobou by člověk mohl mít pocit, že se jiné než geniální děti nerodí. Rodiče se předhánějí v tom, co všechno a jak brzy potomci umí. Jenže, jsou to děti skutečně geniální?

28. 7. 2011 0:00
Doba čtení: 6 minut

Má cenu dětem číst? Ještě pořád ano

Rodič, který svému dítěti nečte, mu zadělává na problémy v pozdějším životě. Zní to možná jako drsné obvinění, ale zase tak přehnané tohle tvrzení není.

Doba čtení: 6 minut

Mnemotechnické pomůcky – triky k zapamatování čehokoli

Eva hodila granát do atomové elektrárny. Ječná jede, Žitná nejede. BeFeLeMe Pes Se VeZe. Díky podivným říkankám si celý život pamatujeme i věci, které už třeba nikdy nepoužijeme.

Doba čtení: 4 minuty

S drogami jde učení líp. Někdy…

Čas zkoušek je v plném proudu a někteří studenti hledají pomoc při studiu nejenom u klasického kafe nebo energy nápojů, ale také u „kouzelných“ pilulek.

Doba čtení: 4 minuty

Harašení na VŠ: kafe se slizounem a sprosťárny na přednášce

Pokud profesor osahává studentku pod pohrůžkou vyhazovu od zkoušky, je celkem jasné, že ji sexuálně vydírá. Co když ji ale „jen“ pozve na kávu? Určit hranice obtěžování není lehké.

Doba čtení: 4 minuty

Žijeme ve společnosti, která přeceňuje intelekt

Blázni, blbci, hlupáci… naše mluva je bohatá, máme-li vyjádřit, že něčí intelekt je poněkud pod průměrem. Ale idioti (podobně jako géniové) přispívají ke kvalitě života lidského druhu.

Doba čtení: 5 minut

Nechtějí vaše dítě ve školce? Nevzdávejte to!

Zápisy do mateřských škol vrcholí a přibývá i odmítnutých rodičů, kteří budou muset pro své děti hledat jiné řešení. Co můžete udělat, abyste ve školce uspěli?

Doba čtení: 6 minut

Choďte do školy - snížíte si tlak

Čas prosezený ve školních škamnách není ztracený. Kromě nabytých vědomostí vám možná i prodlouží život. Jak se to děje, zatím nikdo neví, ačkoliv teorie existují.

Doba čtení: 4 minuty

Proč školy špatně připravují studenty na podnikání?

Jen málo vyučujících na akademické půdě má tušení, co to podnikat je, natož, aby to někdy zkusili. Není se proto čemu divit, že tak málo absolventů vysokých škol začne podnikat, píše server Podnikatel.cz.  Statistiky uvádějí nelichotivá čísla o počtu studentů, kteří by se chtěli věnovat podnikání. V posledních ročnících vysokých škol je jich jen sedm procent a skutečně podnikat začnou pak jen čtyři procenta.

2. 2. 2011 11:17
Doba čtení: 1 minuta

Daň za gymnázia pro elitu. České děti ve světě propadly

Po devíti letech vzdělávací reformy se české školství dozvědělo katastrofální výsledek. Ve světovém průzkumu PISA 2009 české děti zcela propadly ve čtení, dosáhly na podprůměr v matematice a na průměr v přírodních vědách. Jenom v šesti zemích Evropské unie mají patnáctiletí žáci horší čtenářské dovednosti oproti těm českým, konkrétně na Slovensku, v Litvě, v Lucembursku, v Rakousku, v Bulharsku a v Rumunsku.

8. 12. 2010 12:03
Doba čtení: 1 minuta

Státní maturita se změní: Pití na zemi a žádný záchod

Po generálce státních maturit vzniká na ministerstvu školství seznam třiceti kroků, které mají zkoušku dospělosti pro studenty i školy „zlidštit a zjednodušit“, uvádí server Aktuálně.cz. Studenti by v květnu při první ostré zkoušce mohli mít u sebe lahev s pitím, pokud nebude stát na lavici. Totožnost se už zřejmě nebude muset prokazovat výhradně občanským průkazem a zkrátí se i složité zadávání jednotlivých zkoušek.

3. 11. 2010 14:14
Doba čtení: 1 minuta

Stříhali malého chlapečka

Na půdě školy se vkus divoženky utkává s míněním učitelky v kostýmku, a dredy vedou boj s tělocvikářem. Mohou se vůbec žáci, studenti, kantoři a rodiče domluvit, co je to „vhodný vzhled“?

Doba čtení: 6 minut

Učitelům se platy zvýší, tvrdí ministr

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš včera na tiskové konferenci představil nový návrh platových tarifů pro pedagogické pracovníky. Nový platový model, na který bylo vyčleněno 2,1 miliardy korun, by měl zaručit dorovnání platů na 20 tisíc korun hrubého všem kvalifikovaným pedagogům.

22. 9. 2010 12:00
Doba čtení: 1 minuta

Zájem cizinců o zkoušku z češtiny roste

Výzkumný ústav pedagogický v Praze zjistil, že se oproti sledovanému období v loňském roce letos zvýšil zájem cizinců o zkoušku z českého jazyka pro trvalý pobyt v ČR o padesát procent. Úspěšné složení zkoušky je jednou z podmínek k získání trvalého pobytu v České republice.  Mezi nejpočetnější uchazeče patří Ukrajinci, Mongolové, Rusové, Vietnamci, Moldavané a Bělorusové. Úspěšnost u zkoušky činí zhruba 80 %. Podle údajů škol bylo v období od září 2008, kdy byl spuštěn Systém výuky českého…

21. 9. 2010 14:23
Doba čtení: 1 minuta

Antroposofie aneb Poznání nezná hranic

Jak asi vypadá škola bez známek a žákovských knížek, kde se děti nezkouší? I to je antroposofie, které se u nás největšího uplatnění dostává ve waldorfské pedagogice.

Doba čtení: 6 minut

Dětí ve školkách i 1. třídách přibývá

Ministr školství Josef Dobeš představil nejnovější statistické údaje, které potvrzují mírný nárůst počtu dětí v mateřských školách i v 1. třídách základních škol. „Je to potěšující trend, i když míra toho nárůstu není zdaleka tak výrazná, jak bychom potřebovali. Výrazný demografický pokles z minulých let, který začíná sužovat střední školy všech typů, navíc brzy dorazí na vysoké školy,“ upozornil ministr Dobeš.

7. 9. 2010 12:27
Doba čtení: 1 minuta

Školy, ač nemají, umějí vytáhnout z rodičů žáků tisíce

Teoreticky je u nás vzdělání na státních školách zadarmo. Prakticky ovšem platíte a platíte… Jen začátek školního roku může vyjít na několik tisíc korun. Ale dá se ušetřit.

Doba čtení: 7 minut

Adopce na dálku aneb Jak pomáhat účelně?

Většinou souhlasíme s tím, že přispívat potřebným je správné. A obvykle jedním dechem dodáváme, že nevíme jak a komu, aby peníze opravdu splnily svůj účel a nebyly zneužity.

Doba čtení: 6 minut

Nový předmět na základkách a gymplech - filmová a audiovizuální výchova

Od září 2010 se na základních školách a gymnáziích začne vyučovat filmová a audiovizuální výchova. Jde o nový doplňující, tedy nepovinný vzdělávací obor.  Na některých školách se obdobně zaměřený předmět již vyučuje, ale podle názoru Výzkumného ústavu pedagogického nahodile, bez koncepce a vzdělávacího obsahu. „Vnímání a hodnocení vizuálních produktů, stejně jako vlastní tvorba žáků, tak probíhá bez jakékoli opory v cílech a vzdělávacím obsahu,“ říká Markéta Pastorová z VÚP a dodává: „Žáci…

7. 7. 2010 9:08
Doba čtení: 1 minuta