Spisovatel přežil koncentrační tábor a pochod smrti. Doufal, že zvládne i vážnou nemoc

28. 1. 2025

Sdílet

Arnošt Lustig v dubnu 2009 při autogramiádě v Brně
Autor: Wikimedia Commons/Jiří Nedorost, podle licence: CC BY-SA 3.0
Arnošt Lustig v dubnu 2009 při autogramiádě v Brně
Přežil koncentrační tábor a o hrůzách války celý život psal. Po roce 1968 emigroval do USA, kde se rovněž věnoval psaní a také učil. Stejně jako po návratu do Prahy po listopadovém převratu. Spisovatel Arnošt Lustig nakonec zemřel na rakovinu.

Na 27. ledna připadá Den památky obětí holocaustu. Na tyto hrůzy bychom nikdy neměli zapomínat, proto si pojďme připomenout osud světově uznávaného spisovatele Arnošta Lustiga, který o druhé světové válce napsal spoustu nezapomenutelných románů, z nichž mnohé byly také zfilmovány. K nejznámějším jeho dílům patří třeba Démanty noci, Dita Saxová nebo Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou. Dožil se 84 let. 

V osmnácti utekl z vlaku smrti

Arnošt Lustig (1926–2011) byl Žid. Narodil se v Praze, kde také chodil do školy. V roce 1941 byl však ze školy vyloučen kvůli svému původu a o rok později skončil v Terezíně. Tehdy mu ještě nebylo ani šestnáct let. 

Druhou světovou válku prožil v několika koncentračních táborech včetně Osvětimi a Buchenwaldu. V dubnu roku 1945 se mu podařilo utéct z vlaku smrti směřujícího do Dachau díky útoku amerického stíhače. Než skončila válka, ukrýval se v Praze. Takové štěstí bohužel neměl jeho tatínek Emil, povoláním obchodník. Ten šel rovnou v Osvětimi do plynu jako nepohodlný stárnoucí muž s brýlemi ve věku dvaapadesáti let. Maminka Emilie a sestra Hana se ale zachránily, osvobozeny byly v Mauthausenu.

Spisovatel Karel Poláček zřejmě zemřel později, než se dlouhé roky soudilo Přečtěte si také:

Spisovatel Karel Poláček zřejmě zemřel později, než se dlouhé roky soudilo

Reportér v Izraeli, emigrant v USA

Po válce Arnošt vystudoval novinařinu a začal psát. Živil se jako redaktor novin, tři roky po válce odjel do Izraele, kde pracoval jako válečný reportér, v následujících letech často pobýval v zahraničí jako zpravodaj. Pracoval jako reportér a režisér Československého rozhlasu, redaktor týdeníku Mladý svět i scenárista na Barrandově. Po roce 1968 však s rodinou emigroval. Jeho manželkou byla příslušnice izraelské armády a redaktorka Věra Weislitzová, s níž se poprvé setkal už v koncentračním táboře a kterou si vzal hned po válce. Měli spolu dvě děti, dceru Evu a syna Josefa.

V srpnu roku 1968 trávili dovolenou v Itálii, a když se dozvěděli o invazi sovětských vojsk, do Prahy se už nevrátili. Pobývali také v Izraeli, nakonec se usadili v USA. V Americe se Arnoštu Lustigovi dostala řada poct. 

Od roku 1973 přednášel film, literaturu a scenáristiku na univerzitě ve Washingtonu, o pár let později byl jmenován profesorem. Teprve po sametové revoluci se vrátil do Prahy, kde se stal prezidentem nově založené Společnosti Franze Kafky a později působil i jako šéfredaktor časopisu Playboy. Od 50. let vydával své knihy a pokračoval v tom až do své smrti. Kromě toho přednášel na Literární akademii v Praze nebo učil na Karlově Univerzitě. Ve svých literárních dílech se věnoval především tematice holocaustu.

Franz Kafka byl nekuřák, abstinent a vegetarián, přesto ho zabila vážná nemoc Přečtěte si také:

Franz Kafka byl nekuřák, abstinent a vegetarián, přesto ho zabila vážná nemoc

Ze všeho v životě jsem se vylízal

Posledních pět let svého života spisovatel bojoval s rakovinou krve. Miloval život a statečně vzdoroval nemoci i ve vysokém věku. Měl ještě spoustu plánů, žil naplno a chtěl dopsat spoustu svých knih a navštívit přátele v zahraničí. 

Dobře vím, že je rakovina kurva, Dienstbier zemřel předminulou sobotu, umírají další a další, nikdo neví, co ten nádor udělá… Já ale doufám, že se vyléčím, protože mám vynikající lékaře, jako je třeba docent Kozák, což je génius. Ze všeho v životě jsem se zatím vylízal, tak se snad vylížu i z rakoviny, řekl tehdy pro lednový Magazín MF DNES. O měsíc později zemřel.

Václav Havel tehdy přijal zprávu o smrti Arnošta Lustiga s pohnutím. Myslím na něj, na jeho charakteristický smích i nezdolný optimismus, prohlásil, než v témže roce rovněž zemřel. Hned k prvnímu výročí úmrtí Arnošta Lustiga byla v roce 2012 zřízena Cena Arnošta Lustiga. Ta oceňuje takové osobnosti, které mají vlastnosti, jakými jsou odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost.

Autor článku

Externí redaktorka a copywriterka píšící pro webové i tištěné magazíny. Zaměřuje se na oblast zdraví, historie medicíny, psychologie, filozofie, etikoterapie a alternativní medicíny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).