Méně pohybu, více stresu a zhoršená životospráva. To mohou být hlavní viníci toho, proč někteří z nás během pandemie ztloustli. Podle průzkumu společnosti Ipsos u příležitosti konference Rok s covid-19, kterou pořádala Univerzita Karlova, přiznala letos na jaře zhruba třetina oslovených respondentů, že za poslední rok přibrala. V průměru šest kilogramů.
Co se dozvíte v článku
Začněte s hubnutím dřív, než bude pozdě
Každý, kdo se někdy v životě pokusil zhubnout, ví, že to rozhodně není jednoduchý úkol. Upravit příjem/výdej mnohdy nestačí a hladovění je cestou do začarovaného kruhu.
Tloustnutí je většinou plíživé a se shazováním kilogramů by člověk měl začít hned, jak zpozoruje, že by si možná měl trochu povolit kalhoty. Čím více kilogramů přiberete, tím trnitější cesta pak bude k původní figuře.
Přírodní cestou
Na internetu můžete najít tisíce zaručených metod, jak zhubnout, a ještě mnohem více potravin, které vám mohou s hubnutím pomoci. Ať už je to například skořice, zázvor, nebo petržel, nic není samospasitelné a stejně tak je to například i s homeopatií.
„Homeopatické léky dokážou upravit metabolismus tak, aby fungoval správně. Jen správně fungující trávení dokáže z potravy získat vše, co potřebuje, a nemusí žádat více,“ říká Kateřina Formánková, lékařka, která se homeopatií zabývá již dvacet let, a dodává:
„Každopádně je nezbytné dodržovat určitý stravovací režim v kontextu s množstvím fyzické zátěže (nejen sportovní, ale i pracovní, zvláště jedná-li se o namáhavou práci). Homeopatické léky se vybírají na základě komplexního vyšetření jedince. Proto doporučuji osobní návštěvu lékaře, odborníka v homeopatii.“
Pro zrychlení metabolismu
Lékařka Eliška Bartlová s tím souhlasí a doporučuje všem, kteří chtějí shodit několik kilogramů pomocí homeopatie, aby rozhodně vyhledali odborníka, tedy homeopaticky vzdělaného lékaře, a ten teprve doporučí „lék na míru“.
Jako základní léky univerzálního použití pro hubnutí pak doporučuje následující:
- Homeopatické léky, které mohou zrychlit metabolismus: Calcarea carbonica 9CH: Při obezitě „jablíčkového“ typu a silném pocení. Dávkování dvakrát denně pět granulí, ráno a večer, po dobu dvou měsíců. Graphites 9CH: při velmi zpomaleném metabolismu a zácpě, potížích s pletí. Dávkování dvakrát denně pět granulí, ráno a večer, po dobu dvou měsíců.
- Kombinace léků Natrum sulfuricum 5CH a Natrum muriaticum 9CH: Obden střídavě po pěti granulích zbaví tělo zadržované vody a tím pomůže snížit váhu.
- Antimonium crudum 9CH: Pomůže při stavech záchvatového přejídání – užijte pět granulí v době, kdy toto nejvíce hrozí – např. před příchodem z práce domů nebo před návštěvou restaurace.
Nejvíc záleží na jídle
Pohyb jde ruku v ruce s jídlem. Přičemž to druhé je při redukci ještě důležitější:
„Je jasné, že pohyb je důležitý, nicméně ze sedmdesáti procent naši váhu ovlivňuje to, co jíme,“ říká osobní trenér a výživový poradce David Hehejík.
Základní pravidla patrně každý slyšel, ale stojí za připomenutí:
Jak jíst, když chceme zhubnout
- jíst menší porce několikrát denně,
- nepřejídat se,
- nehladovět,
- jíst pomalu.
Někteří se v touze po hubnutí nechají zlákat potravinovými doplňky nebo zázračnými koktejly či dietami. Bohužel ani jedno nefunguje dlouhodobě a po zhubnutí v naprosté většině dochází k opětovnému přibírání, tzv. jojo efektu.
Ve speciálu Průvodce dietami najdete popis populárních diet s jejich přednostmi i nedostatky:
Kdo vám pomůže s hubnutím, když na to sami nestačíte?
V případě, že máte pocit, že na hubnutí nestačíte, můžete vyhledat pomoc odborníků a raději vsaďte na lékaře. „Na léčbě obezity se podle její závažnosti a přidružených onemocnění podílí v závislosti na klinickém stavu konkrétního pacienta řada odborníků – praktický lékař, internista, endokrinolog, diabetolog, nutriční terapeut, psychiatr, chirurg, ortoped, rehabilitační lékař, fyzioterapeut a další,“ popisuje tiskový odbor Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Léčba je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, až pokud je indikována ošetřujícím lékařem.
„Terapie obezity má být vždy komplexní. Vedle farmakoterapie a chirurgické léčby, která je vyhrazena pro závažnější případy, zahrnuje nízkoenergetickou redukční dietu, pohybovou aktivitu, případně podpůrnou psychologii. Lázeňská léčba je hrazena jen u dětí,“ dodává VZP.