Hlavní navigace

Tloustne se po pečivu? A co se o něm ještě říká a není to pravda

7. 7. 2021

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Pečivo a hubnutí, případně pečivo a zdraví. Často probíraná témata, kolem nichž panuje několik mýtů a nepřesností.

Odpíráte si pečivo v domnění, že je jeho konzumace nezdravá a také po něm zaručeně ztloustnete? Pečivo, zejména to bílé, je v současném světě výživy velmi kontroverzní potravinou. Jak moc jsou obavy z konzumace pečiva oprávněné? A které z následujících častých tvrzení je pravda a které omyl?

Co se dozvíte v článku
  1. 1. Zhubnete jedině tehdy, když přestanete jíst pečivo?
  2. 2. Celozrnné pečivo je zdravější?
  3. 3. Rozpékané či balené pečivo je vždy nutričně horší?
  4. 4. Bezlepkové pečivo je několikanásobně dražší?
  5. 5. Večer je konzumace pečiva zakázána?

1. Zhubnete jedině tehdy, když přestanete jíst pečivo?

Mýtus. Po vyřazení pečiva z jídelníčku sice existuje vysoká pravděpodobnost, že zhubnete, ale ve skutečnosti nejde o to, že přestanete jíst pečivo:

„Úplné vyloučení pečiva sice může vést k rychlému úbytku na váze, ale stejně tak bude krátkodobě fungovat, když z jídelníčku vyloučíte například všechny sacharidové přílohy či přestanete jíst čokoládu. Důvodem úbytku na váze je jednoduše obecně nižší příjem, přičemž neuváženě velkým kalorickým deficitem při vyloučení pečiva může dojít až ke zpomalení metabolismu,“ varuje Michaela Ryglová, odborná garantka výživy za společnost Bonavita.

Pokud chcete hubnout, vydané energie musí být jednoduše více než té přijaté. Důležité je denní nastavení příjmu a výdeje. Jestli si tedy dáte na snídani či večeři pečivo s pomazánkou, nehraje až takovou roli. Přesto se snažte vybírat si pečivo kvalitní.

2. Celozrnné pečivo je zdravější?

Pravda. Při volbě pečiva je vhodné sáhnout raději po kvalitním žitném či kváskovém chlebu než po obyčejném bílém rohlíku.

Ne však proto, že by měl tento druh pečiva méně kalorií, ale v porovnání s bílým pečivem obsahuje podstatně více zdraví prospěšných látek, jako jsou vitamíny, minerální látky a vláknina, která na delší dobu zasytí, což se při snaze zhubnout hodí.

Největší podíl vlákniny je pak v celozrnném pečivu, které však může být o něco náročnější na trávení. Další možností je pak upéct si vlastní pečivo, kdy máte stoprocentní jistotu toho, co pečivo obsahuje. Specialistka na výživu Michaela Ryglová v tomto směru radí šetřit bílou moukou: „Zkuste bílou mouku nahradit celozrnnou pšeničnou, nejlépe však celozrnnou špaldovou či žitnou moukou.“

Galerie: Test – kde koupíte skutečně celozrnné a kvalitní pečivo

3. Rozpékané či balené pečivo je vždy nutričně horší?

Mýtus. Čerstvě upečené a voňavé pečivo je jistě podstatně lahodnější než pečivo ze zmrazeného polotovaru, avšak ne vždy platí, že rozpékané či balené pečivo je méně kvalitní nebo dokonce nutričně horší.

Vyplatí se přečíst si složení jednotlivých výrobků. Na českém trhu můžete narazit i na velice zajímavé výrobce, jejichž balené pečivo je vyrobeno ze špaldové nebo třeba pohankové mouky a je obohacené o vyšší podíl vlákniny například ve formě zdraví prospěšných semínek. Kvalitní balené pečivo má navíc tu výhodu, že déle vydrží a jako svačina na výlety je i mnohem praktičtější.

U baleného pečiva musí být složení a nutriční hodnoty uvedeny na obale, přičemž suroviny jsou uváděny sestupně – první suroviny je obsaženo nejvíc. Pokud tedy chcete celozrnné pečivo, měla by být na prvním místě uvedena celozrnná mouka.

4. Bezlepkové pečivo je několikanásobně dražší?

Pravda. Bezlepkové potraviny bývají postavené cenově výše, a možná i proto se mnozí domnívají, že je bezlepkové pečivo zdravější a skvělou volbou pro všechny. Ve skutečnosti neexistuje žádný racionální důvod jíst bezlepkové potraviny, jestliže netrpíte nesnášenlivostí lepku:

„Neopodstatněná bezlepková dieta se vám nejen prodraží, ale mnohé bezlepkové potraviny jsou i méně chutné. Máte-li tedy chuť na pečivo a jste zdraví, bez obav si dejte kvalitní pečivo bez ohledu na lepek,“ tvrdí Michaela Ryglová.

Zároveň však apeluje na kvalitu a množství. „I když si zvolíte kvalitní celozrnné pečivo, mějte na paměti, že ho nemůžete sníst, kolik chcete, bez toho, abyste přibrali. Klíčovým faktorem pro hubnutí a přibírání je rovnováha mezi příjmem a výdejem energie, respektive kalorický deficit nebo nadbytek,“ připomíná odborná garantka výživy.

 

5. Večer je konzumace pečiva zakázána?

Mýtus. Není třeba bát se jíst pečivo ve večerních hodinách. Naše tělo nemá žádné zabudované hodiny a metabolismus sacharidů se nemění podle západu či východu slunce.

Pokud se chcete cítit dobře, být zdraví a přirozeně štíhlí, naučte se poslouchat své tělo, respektuje své biorytmy a zbytečně se nepřejídejte, což ovšem platí pro jakoukoliv denní dobu. Pokud ke správně nastavenému jídelníčku přidáte i pravidelný pohyb, ideálně na čerstvém vzduchu, získáte nejen zdravé a krásné tělo, ale i zdravého ducha.

Odborná spolupráce:

Ing. Michaela Ryglová

Odborná garantka výživy společnosti Bonavita

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).