Hlavní navigace

3. dávka očkování výrazně zvyšuje ochranu při variantě omikron, říká ministerstvo. Od 4. 1. pro všechny nad 18 let

3. 1. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Od 4. ledna se na třetí dávku očkování proti covidu budou moci registrovat všechny osoby starší 18 let, které mají minimálně 5 měsíců od dokončeného očkování. Ministerstvo zdravotnictví popisuje, proč se nechat očkovat, jak je to s kombinací očkovacích látek a komu je posilovací dávka určena.

K očkování posilující dávkou proti nemoci covid-19 se budou moci registrovat všichni lidé starší 18 let, pokud mají 5 měsíců od dokončeného očkování. Ministerstvo zdravotnictví avizovalo tento krok již dříve, koncem roku upřesnilo datum spuštění registrace, a to od 4. ledna 2022.

„Aktuální data z Velké Británie, Dánska a některých dalších zemí jednoznačně potvrdila, že posilovací dávka výrazně zvyšuje ochranu před vážným průběhem onemocnění způsobeným variantou omikron. Pro co nejrychlejší proočkování všech zájemců využijeme maxima dostupných kapacit,“ uvedlo ministerstvo s odkazem na data z konce prosince 2021.

Na svém webu také zveřejnilo leták, v němž prezentuje současné informace k 3. dávce vakcíny (tzv. booster):

Proč se nechat očkovat posilovací dávkou

Zvýšení ochrany před onemocněním covid-19, zejména před závažným průběhem a komplikacemi

Je prokázáno, že po očkování dochází po určité době k postupnému poklesu účinnosti ochrany, a tedy k vyšší pravděpodobnosti nákazy u očkovaného jedince. Tímto poklesem ochrany jsou nejvíce a dříve než ostatní ohroženy starší osoby a osoby s poruchou imunity nebo chronickým onemocněním (typické i pro jiná očkování). Posilovací dávka významně zvýší ochranu proti nákaze, a to intenzivněji a rychleji než předchozí dávky očkování.

Zvýšení ochrany před novými variantami koronaviru

Podání posilovací dávky velmi rychle posílí ochranu i proti novým variantám koronaviru (např. delta), které v době vývoje očkovacích látek nebyly známy, avšak aktuálně se ve světě šíří.

Hladina protilátek není ekvivalentem ochrany očkováním.

Komu se očkování posilovací dávkou doporučuje

  • Primárně osobám s poruchou imunity, chronickým onemocněním a osobám starším třiceti let.
  • Zdravotníkům a zaměstnancům v zařízeních sociální péče.
  • Dostupné bude i pro osoby, které chtějí zvýšit svou ochranu proti onemocnění covid-19.

Jelikož délka ochrany po očkování se u každého člověka liší, nedokáže nikdo z nás s jistotou předvídat, jak dlouho je maximálně chráněn proti onemocnění covid-19. Jakmile je to pro danou skupinu osob možné, je využití přeočkování to nejlepší, co můžeme proti nákaze covid-19 udělat.

Jakou očkovací látkou se přeočkovává

Aktuálně schválené k přeočkování jsou tzv. mRNA očkovací látky (Spikevax od společnosti Moderna, Comirnaty od společnosti Pfizer&BioNTech), a to i pro osoby původně očkované jinou očkovací látkou. Tyto vakcíny se jeví jako nejvhodnější, a to jak pro jejich vysokou účinnost, tak i pro jejich snazší možnost úpravy ve vztahu k novým variantám koronaviru.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Kombinace vakcín

Posilovací dávka se podává jako 3. dávka po očkování dokončeném vakcínami Comirnaty, Spikevax a Vaxzevria a jako druhá dávka po aplikaci látky Janssen (v případě vakcíny Janssen se doporučuje přeočkování už po 2 měsících). V tuto chvíli jsou výše uvedené dvě vakcíny (Spikevax – Moderna a Comirnaty – Pfizer&BioNTech) jediné povolené k přeočkování.

Je eventuálně možná i jejich kombinace, třeba pro případ nerovnoměrné distribuce vakcín v České republice. Jedná se zejména o situace, kdy zájemce o posilovací očkovací dávku nemá v blízkosti svého bydliště očkovací místo, které nabízí očkovací látku, kterou byl původně očkován. Ve znění rozhodnutí ministerstvo uvádí: „Pro posilovací dávku doporučujeme v případě mRNA vakcín použít stejnou mRNA vakcínu, jako byla použita pro základní schéma očkování. V situacích, kdy tato vakcína nebude dostupná, lze vzájemně mRNA vakcíny pro booster dávku zaměnit. Pro posilovací dávku u osob očkovaných vektorovou vakcínou se doporučuje aplikace jedné dávky mRNA vakcíny.“

Pro základní očkování je však stále preferovanou variantou očkování stejnou vakcínou.

Informace k očkování a registraci najdete na oficiální stránce Česko očkuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).