Hlavní navigace

Máte registraci či kód na přeočkování a přijde covid. Jak postupovat?

21. 12. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Na přeočkování vakcínou proti covidu má nárok stále více lidí. Do toho ale každý den přibývají tisíce nakažených. Řada lidí proto řeší, co mají dělat, když se sejde termín přeočkování s nemocí.

Ještě prvního prosince se počet nově nakažených covidem dostal přes 21 tisíc lidí za jeden den, nyní klesl již pod osm tisíc nakažených denně.

I přes klesající počty se ale řada lidí ocitá v situaci, kdy mají předrezervaci, rezervaci nebo termín k přeočkování. A do toho onemocní. Co v takovém případě mají dělat?

Po nemoci si lze dát od očkování delší pauzu

Pokud na přeočkování chtějí jít hned po nemoci, čistě technicky jim v tom nic nebrání. Ministerstvo zdravotnictví už v červnu zrušilo 90denní lhůtu, po kterou si lidé rezervace nemohli vytvářet.

Zároveň ale lidé po covidu na očkování chodit nemusí, i když už jsou třeba k němu registrovaní v některém z očkovacích center či mají rezervovaný konkrétní datum a čas.

Podle lékařů a vakcinologů stále platí všeobecně uznávaný úzus, že tři až šest měsíců po prodělání nemoci může být očkování proti covidu-19 odloženo. Uvádí to například odborné doporučení k očkování dětí od pěti let.

Odborníci při stanovení této lhůty vycházeli z předpokladu, že tělo má po tento čas dostatek protilátek a očkování by pro něj nepřineslo větší výhody. I proto lidé, kteří nemoc prodělají, jsou ze strany státu považováni až půl roku od data pozitivního testu za neinfekční. Certifikát o prodělané nemoci proto mohou používat jako doklad bezinfekčnosti.

U praktického lékaře je lepší se omluvit

Pokud byl nemocný covidem domluven na přeočkování u svého obvodního praktického lékaře, má to celkem jednoduché. Lékaři zavolá či napíše e-mail nebo využije jiného způsobu komunikace, na jaký je zvyklý, a z očkování se omluví. 

Dotyčný by ale neměl předpokládat, že praktický lékař se automaticky o pozitivním výsledku jeho testu dozví a případný termín přeočkování mu zruší. Jak v minulosti serveru Vitalia.cz někteří pediatři potvrdili, tyto informace automaticky od hygienických stanic nedostávají, proto jsou rádi, když jim je pacient dodá sám.

Tři zvací SMS k očkování je možné ignorovat

V případě, že je dotyčný již zaregistrovaný v konkrétním očkovacím místě a přijde mu SMS, která jej vyzývá k rezervaci konkrétního dnu a času očkování, nemusí dělat nic. To znamená, že SMS kód k rezervaci nepoužije, rezervaci neudělá a zvací zprávu nechá propadnout.

„Nemusíte se bát, vaše registrace zůstává platná. Jakmile bude mít očkovací místo k dispozici další termíny, přijde vám nová zvací zpráva s kódem,“ píše se na webu ministerstva zdravotnictví v otázkách ke koronaviru.

Je ale dost pravděpodobné, že i druhá rezervační SMS dotyčného zastihne v půlroční lhůtě po prodělání nemoci. Ani na ni nemusí nijak reagovat. Musí ale počítat s tím, že systém mu vygeneruje ještě jednu SMS. A ani na tu není třeba reagovat.

Třemi SMS zprávami by proces rezervace měl skončit. Pokud zvaný ani jednou na SMS nezareaguje, systém mu zruší celou registraci vázanou na konkrétní očkovací místo. „Pokud vám termíny ani v jednom ze tří případů nebudou vyhovovat, registrace propadne. Nic vám ovšem nebrání provést registraci znovu,“ uvádí ministerstvo.

Termín očkování lze posunout nebo zrušit

Může se ale stát, že si někdo již konkrétní datum a čas rezervoval, ale na očkování nemůže, protože mu vyšel pozitivní test. 

V takovém případě může kontaktovat očkovací místo s prosbou o posunutí termínu. Nebo rezervaci může zrušit pomocí odkazu, který obdržel v potvrzovacím e-mailu.

KL24

Obrátit se lze také na linku 1221. Ale tady je potřeba se obrnit trpělivostí, neboť jak nedávno server Vitalia.cz informoval, některé hovory linka ukončí, aniž by se volající dočkal spojení s operátorem

„V případě zrušení (…) termínu systém automaticky zruší celou rezervaci. Vy už tedy nemusíte nic dělat, jen čekat na novou zvací SMS zprávu s kódem,“ dodává ministerstvo na svém webu.

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).