Hlavní navigace

Varianta covidu omikron má v ČR dominovat do deseti dnů

3. 1. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Omikron je výrazně nakažlivější než varianta koronaviru delta, na základě dostupných testů odborníci očekávají jeho brzkou převahu nad jinými mutacemi. Uvádí to Státní zdravotní ústav.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) a jeho Národní referenční laboratoř (NRL) na základě zpracovávaných testů upozorňují na předpokládaný vývoj variant koronaviru.

„V období od 25. 12. 2021 do 3. 1. 2022 má NRL k dispozici data 18 323 provedených testů diskriminační PCR ze 74 laboratoří. Na variantu delta (včetně subvariant AY.x) z nich připadá přibližně 85 % případů. Podezření na variantu omikron se týká celkem 1642 případů, což představuje zhruba 15 %. Dle vývoje lze předpokládat, že varianta omikron bude do zhruba deseti dnů v České republice dominovat,“ uvádí SZÚ v tiskové zprávě.

Díky sekvenaci lze sledovat změny, omikronu přibývá

Pro sledování změn viru SARS-CoV-2 v čase je důležitý proces sekvenace. Tato sekvenace umožňuje sledovat, jak se virus mění, přičemž některé změny mohou být významné a vést například ke snížení účinnosti protilátek nebo zlepšit schopnosti přenosu viru. Sekvenuje se pouze část vzorků.

Podle údajů SZÚ za rok 2021 až do 3. 1. 2022 prošlo v ČR celogenomovou sekvenací 20 792 SARS-CoV-2 pozitivních vzorků. Konkrétně 1353 sekvenací je s datem odběru vzorku mezi 3. prosincem a 3. lednem. Případů omikronu, které již sekvenace potvrdila, je k 3. 1. 2022 celkem 69. Celosvětově je pak k dnešnímu dni v mezinárodních systémech registrováno 118 663 celogenomovou sekvenací potvrzených případů omikronu.

Omikron bude zřejmě převažující variantou za 10 až 14 dnů

V České republice bylo za 14 dní, tedy od 17. do 30. prosince 2021, zachyceno 87 117 případů SARS-CoV-2 pozitivních osob, s denním průměrem 6222 případů, což představuje 14denní incidenci 814 pozitivních na 100 000 obyvatel. Celkový počet hospitalizací ke konci sledovaného období byl 3163 osob, z toho 627 s vážným průběhem. Nejvyšší sedmidenní incidence covidu-19 je dle SZÚ aktuálně hlášena v okresech Praha-západ, Česká Lípa a Mělník.

„Vzhledem k tomu, že omikron je výrazně nakažlivější než varianta delta a s ohledem na čísla pozitivních vzorků s podezřením na omikron po testech diskriminační PCR, lze očekávat, že varianta omikron se poměrně rychle stane dominantní,“ uvedla k aktuální situaci ředitelka SZÚ Barbora Macková. Národní referenční laboratoř podle ní odhadla, že nad 50 % všech pozitivních případů by se omikron mohl dostat do zhruba deseti dnů až dvou týdnů.

„Je proto nutné dodržovat všechna aktuálně platná hygienická opatření bránící přenosu infekce a připomínám také důležitost očkování, a to včetně posilující třetí dávky,“ dodala ředitelka SZÚ.

Jak SZÚ zmiňuje v mimořádné zprávě k variantě omikron, dochází zde k poměrně rychlému poklesu postvakcinační imunity. Stejně tak dochází k úniku varianty omikron před protilátkami po prodělané infekci. NRL doporučuje mj. zvýšit vakcinační kapacity pro rychlé ukončení dvoudávkového i třídávkového schématu, tedy maximálně využít všech možností. K očkování posilující dávkou vakcíny proti covidu se od 4. ledna mohou očkovat všechny osoby nad 18 let věku. Podrobnosti k registraci i očkovacích látkách najdete v článku 3. dávka očkování výrazně zvyšuje ochranu při variantě omikron, říká ministerstvo. Od 4. 1. pro všechny nad 18 let.

U varianty omikron se zatím mluví o mírnějším průběhu onemocnění. Jak zvládnout koronavirus v domácích podmínkách a kdy vyhledat odbornou pomoc, radí lékaři v textu Jak na domácí léčbu covidu.

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).