Hlavní navigace

Pastinák zklidní kožní neduhy a akné

 Autor: Shutterstock.com
Pastinák je nenáročná zelenina běžně k mání, v sušené formě je k dostání v bylinkářstvích. Kromě pozitivního efektu na pokožku pomáhá detoxikovat organismus, čistí močové cesty a hodí se i při chrapotu.
Simona Procházková 20. 11. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pastinák setý (pastinaca sativa) je dvouletka obvykle pěstovaná jako jednoletá zelenina pro svůj jedlý kořen. Je to nenáročná rostlina, které se výborně daří i v našich podmínkách.

Pastinák si můžeme vypěstovat sami nebo koupit v zelenině. Sušený pastinákový kořen je běžně k dostání v bylinkářstvích.

Co pastinák obsahuje

Kořen této zeleniny je bohatý na provitamin A, vitaminy skupiny B, vitamin C, E, vápník, hořčík, draslík, fosfor, pektin, organické kyseliny.

Galerie: Vitaminy v potravinách

Léčivé účinky této zeleniny

Kořen pastináku silně detoxikuje organismus, zklidňuje zažívání, působí protikřečově, močopudně, odhleňuje, pomáhá při chraplavosti a zvyšuje chuť k jídlu.

Můžeme ho používat jako prevenci i doplňkovou léčbu při potížích s močením, močovým pískem a kamínky.

Jelikož pastinák při dlouhodobém užívání může mírně podráždit ledviny, neměla by doba denního užívání přesáhnout čtyři týdny.

Pastinákové recepty

Pastinákový čaj čistí močové cesty

 • Potřebujeme: 1 lžíci najemno nastrouhaného kořene pastináku (nebo půl lžíce sušeného), 3 dl vroucí vody, 1 lžíci medu, 1 lžíci čerstvé citronové šťávy
 • Postup: Pastinák přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme, přidáme med a citron a můžeme popíjet. Tento čaj pijeme denně po dobu 4 týdnů.

Pastinákové mléko při chraplavosti, nachlazení a kašli

 • Potřebujeme: ¼ litru rostlinného mléka (můžeme použít tekuté vločkové, mandlové, jáhlové, rýžové – viz dále), 1 lžíci najemno nastrouhaného pastináku, 1 lžičku medu
 • Postup: Všechny uvedené přísady smícháme dohromady a vaříme po dobu 3 minut. Poté přecedíme a po douškách popíjíme po dobu 14 dní.

Pastinákový sirup pomáhá rozpustit hleny

 • Potřebujeme: 1 lžíci nadrobno nastrouhaného kořene pastináku, 1 lžíci nasekané cibule, 4 lžičky medu, 7 lžic vody
 • Postup: Všechny uvedené přísady smícháme a povaříme po dobu 4 minut, necháme vychladnout a pak dobře přecedíme. Tento sirup je vynikající při nachlazení a kašli, užíváme ho 3× denně 1 lžíci po dobu 7 dní.

Pastinákový likér na dobré trávení

 • Potřebujeme: 2 lžíce najemno nastrouhaného kořene pastináku, 2 šálky medu, 6 tlučených hřebíčků (koření), 1 lžičku skořice, 3 tlučené badyány, půl lžičky tlučených fenyklových semínek, půl lžičky tlučených anýzových semínek, půl lžičky nastrouhaného zázvoru, 1 litr domácí pálenky
 • Postup: Všechny uvedené přísady smícháme, zalijeme je pálenkou a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby přecedíme, likér slijeme do lahve a užíváme 1× denně 1 štamprli.

Pastinákovo-kopřivovo-pampeliškové víno spolehlivě vyčistí organismus

 • Potřebujeme: 2 lžíce najemno nastrouhaného kořene pastináku, 2 lžíce kopřivových špiček a lístků, 2 lžíce listů pampelišky, 1 litr kvalitního červeného vína
 • Postup: Přísady smícháme, zalijeme vínem a vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat. Denně protřepáváme. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a uschováme v lednici. Užíváme po štamprli denně.

Pastinák v kosmetice

Tato zelenina svědčí i naší pokožce, pomáhá ji čistit, hydratovat a celkově regenerovat.

 

Pastináková pleťová maska

 • Potřebujeme: 2 lžíce najemno nastrouhaného pastináku, 1 lžíci zakysané smetany
 • Postup: Obě přísady smícháme dohromady. Směs naneseme na obličej, krk a dekolt a necháme 20 minut působit. Potom dobře smyjeme. Tato maska pleť projasní a vypne.

Pastináková šťáva zklidní kožní neduhy a akné

Čerstvě vylisovaná šťáva z pastináku je úžasně hojivým prostředkem na ekzémy, lupénku, kopřivku, akné. Stačí ji 1× denně nanést na ložiska a nechat zaschnout. Pak kůži ošetříme mandlovým olejem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).