Hlavní navigace

Přibývá úrazů na trampolínách, mnohdy tu zraní své dítě vlastní rodič

5. 9. 2017

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Klinika dětské chirurgie ošetřila o dva tisíce více ambulantních pacientů než loni. Rodiče chodí i s banalitami.

Zástupci Fakultní nemocnice Brno a Policie ČR představili na společné tiskové konferenci data k letním úrazům dětí. Počet úrazů dětí do devatenácti let je dle nich v České republice stále velmi vysoký. „Díky preventivním opatřením a systémovému řešení analýzy dětských úrazů se nicméně daří jejich celkový počet od roku 2007 regulovat,“ uvádí mluvčí FN Brno Pavel Žára.

Méně smrtelných úrazů, více banalit

Klesá počet závažných a smrtelných úrazů, narůstá počet úrazů lehkých. Dětská nemocnice FN Brno registruje narůstající trend. Léčba úrazů se totiž stále častěji přesouvá z jednotlivých zdravotních středisek do brněnské Dětské nemocnice.

Navíc jsou dnes rodiče daleko úzkostlivější a lékaře vyhledají i v případě banálních úrazů, upozorňují odborníci.

„Počet hospitalizovaných dětí v Dětské nemocnici FN Brno trvale narůstá, neboť péče o dětské úrazy se pomalu přesouvá ze sektorových pracovišť na pracoviště specializovaná, jako je Dětská nemocnice. Důvodem je zejména personální obsazení, kdy postupně chybí specialisté schopní se o dětské úrazy postarat, a také ekonomika, neboť léčba dětských úrazů vykazuje významný nepoměr ve smyslu náklady/výnosy/rizika,“ říká mluvčí.

Klinika dětské chirurgie tak provedla v jarních a letních měsících v roce 2017 o cca 2000 více ambulantních vyšetření, hospitalizováno bylo asi o 150 pacientů více ve srovnání s loňským rokem, počet operací pro úraz byl prakticky identický. Celkem tedy bylo v Dětské nemocnici v letošních jarních a letních měsících (březen–srpen) 17 605 ambulantních vyšetření pro trauma a 1210 hospitalizovaných zraněných dětských pacientů.

„Pokud bychom měli zhodnotit uplynulé léto, bylo v porovnání s minulým rokem srovnatelné, bylo sice ošetřeno více ambulantních úrazů, nedošlo však k nárůstu počtu provedených operací. Také byl v letošním roce potvrzený pozitivní trend, který nadále snižuje počet závažných a smrtelných úrazů. Nadále pokračuje pokles ošetřených závažných monotraumat a polytraumat, počet zemřelých je také nižší proti loňskému roku,“ shrnuje Pavel Žára.

Nebezpečné jsou trampolíny, novým fenoménem je parkur

U nesmrtelných úrazů odborníky stále překvapují trampolíny, úrazy na nich prý rostou úměrně tomu, jak jich nadále přibývá. „Zábava na nich má svá pravidla a ta nejsou dodržována,“ uvádí mluvčí FN Brno. Děti se podle zkušeností lékařů nejčastěji poraní vzájemně, přitom vstup na trampolínu by měl být vždy umožněn jen jednomu dítěti, nebo alespoň stejné váhové kategorie. Není dokonce výjimkou, kdy na trampolíně zraní své dítě vlastní rodič.

Další příčinou úrazů se stává zábava pod názvem parkur. „Děti a mladí lidé se věnují jakési uliční akrobacii a velmi často si přivodí úraz v podobě zlomenin končetin nebo otřesu mozku,“ doplňuje Pavel Žára.

Ve škole je pak dlouhodobě nejčastějším úrazem zlomenina ruky, pro začátek školního roku jsou bohužel typické autonehody.

Zdroj: TZ FN Brno

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).