Operaci provedli ve Fakultní nemocnici (FN) Ostrava. Dvě endoprotézy naráz tam vyměnili pacientovi vůbec poprvé.
Oba kyčelní klouby nahradili při jedné operaci 61letému Rudolfu Literákovi. Problém s klouby jsem měl od dětství, a i když mi lékaři zakázali jakýkoliv pohyb, neposlechl jsem je,
vzpomíná pacient.
Do nemocnice jej dohnala těžká atróza kombinovaná s nekrózou, která poškozovala hlavice stehenních kostí. „Došlo k poruše cévního zásobení hlavice, kost odumřela a vlivem tlaku se zbortila. Zborcení výrazně urychlilo artrotické změny v kloubu,“ popisuje Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FN Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity.
Výsledkem bylo, že pan Literák trpěl nesnesitelnými bolestmi kyčlí a při chůzi nemohl odložit francouzské hole.
Proč zákrok 2 v 1
Operace byla nezbytná. Důvodem, proč Pavel Douša nahradil obě kyčle endoprotézami při jedné narkóze, byla dobrá fyzická kondice pacienta a také fakt, že při výměně pouze jednoho kloubu by nemohl plnohodnotně rehabilitovat.„Pacient by trpěl výraznými bolestmi neoperované kyčle, které by mu v ní bránily,“ dodává Pavel Douša.
Operace byla bezproblémová a Rudolfa Literáka čeká standardní lázeňská rehabilitační léčba. Věří, že po ní bude žít plnohodnotný život bez bolesti. „Pár dnů po operaci nemám žádné bolesti, cítím se fantasticky, a hlavně se v noci vyspím, což byl předtím kvůli té bolesti velký problém,“ pochvaloval si pacient během rekonvalescence na Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství FN Ostrava.
V tiskové zprávě, kterou nemocnice k unikátnímu zákroku vydala, poděkoval pan Literák Pavlu Doušovi, že zvolil tento postup, a také všem zdravotníkům, kteří se o něj ve FN Ostrava starali.
Přednosta Pavel Douša už má připravené další adepty na voperování endoprotéz obou kyčelních kloubů naráz. Zdůrazňuje ovšem, že postup rozhodně není vhodný pro každého. „Bude standardem pro pacienty, kteří mají nekrózu obou hlavic nebo těžkou artrózu kyčle, ale jinak jsou v dobré fyzické kondici,“ podotýká ortoped.