Hlavní navigace

Tzv. letním chřipkám se můžete účinně bránit

Sdílet

 Autor: Photl.com
Letní chřipka je častěji jen nachlazení či viróza, které můžete snadno chytit i v parném létě. Naštěstí existují triky, jak se bránit a vyhnout se tunám posmrkaných kapesníků.

Letní chřipku – přesněji nachlazení s rýmou, bolestí hlavy a dutin a se vším všudy nepříjemným, co tuto nemoc doprovází, má během prázdnin ledaskdo. Lékárnice Michaela Bažantová, která vede webové stránky Lékárnice jsou také maminky, s poradnou pro ženy a jejich rodinu, ještě včera nemluvila. Dnes už mluvit může. „Kovářova kobyla…“ směje se. „Nebo spíš oběť klimatizace,“ dodává.


Autor: Photl.com

Med je účinnou prevencí proti nachlazení. Jen pozor na alergii

Klimatizace to spustí, med zachrání

Letní rýmy, kašle a nachlazení se nevyhýbají nikomu a právě klimatizace v autech a v místnostech je častým spouštěčem. Jednak dýcháme vzduch, který nepřichází zvenčí, ale díky klimatizaci se rozprašuje po celé budově a všech odděleních, takže stačí jediný nemocný člověk a rázem ochoří půlka firmy – přesněji ti s momentálně o něco horší imunitou.

K tématu: Ničí nám klimatizace zdraví?

Co pomůže? Výbornou prevencí jsou včelí produkty, radí lékárnice. Nejen vlažný čaj s medem (to aby se zachovaly všechny cenné enzymy a vitamíny) a citronem. Ale prodávají se i pastilky s propolisem a mateří kašičkou, které vybudí imunitu a nastartují proces hubení patogenů (od toho je právě propolis). Pravda, nejsou vhodné pro lidi alergické na med.

Stejně tak však pomůže hned v počátcích, pokud cítíte jen šimrání v nose a mírnou bolest v krku, echinacea a její lihový výtažek. Pozor: není vhodná pro těhotné a pro děti do tří let. Kdo chce silnější kalibr a věří jen chemii, může dát na radu lékárníků a využít cokoliv z široké nabídky preparátů jako stopgrip a dalších.

Přečtěte si: Pozor: na nosních kapkách vzniká těžká závislost!

Vyzkoušet můžete i homeopatika

Pro kojence a malé děti, nebo také kojící matky, jimž nepříjemnou rýmu a nachlazení přivodila třeba klimatizace v autě při cestě na dovolenou, jsou doporučována homeopatika. Podle zkušené lékařky – homeopatky Hany Váňové nejlépe pomůže na akutní rýmu Aconitum Napelllus o síle 9 CH. Užívá se pět granulí každou hodinu až do zmírnění příznaků, a to ve chvíli, kdy máte vysokou horečku následkem prudkého prochlazení, intenzivní žízeň a suchou kůži.

„Při vysoké, ale kolísající teplotě, překrvení a horkosti v obličeji a suchosti nosních sliznic, je dobré užít Belladonu 9 CH, opět pět granulí každou hodinu až do zmírnění příznaků,“ uvádí lékařka. Pokud je však rýma vodnatá, platí jiná pravidla. „Při vodnaté rýmě, která dráždí nos a horní ret, člověk často kýchá a lépe je mu na čerstvém vzduchu, pomůže Allium Cepa 5 CH nebo 9 CH, pět granulí čtyřikrát denně,“ radí Hana Váňová. To když je ale rýma, kdy sice teče z nosu, ale výtok nedráždí, zato má člověk zarudlé oči a slepená víčka, lépe zabere Euphrasia Officinalis o síle 5 nebo 9 CH, taktéž pět granulí čtyřikrát denně.

Ale pozor: rýmy může být tolik druhů, že se vyplatí konzultovat ty správné bobulky s lékařem – homeopatem. Vezměte si jen to, že existuje třeba rýma z bazénu! Věděli jste to? „Při alergické rýmě po návštěvě z bazénu (chlor), je rýma průhledná a táhnoucí se jako vaječný bílek, pomůže Kalium Muriaticum o síle 9 CH pět granulí 4× denně,“ popisuje Hana Váňová.

Čtěte dále: Slaná voda v bazénech není přesnou kopií mořské vody

Na rýmu z klimatizace platí zase Nux Vomica 9 CH ve stejném dávkování. Poznáte ji tak, že máte neovladatelné kýchání a pocit mrazení celého těla. Můžete mít i horečku se zimnicí. A když vás zkropí letní déšť a dostanete takzvanou rýmu z promoknutí, kdy jste propocení, kýcháte, a máte rozbolavělé a ztuhlé klouby, vsaďte na Rhus Toxicodendron 9 CH ve stejném dávkování.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).