Hlavní navigace

Šarlatáni řádili už před sto lety. Nabízely se hlavně drogy

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
I naši předkové se ládovali mnohými léky. V řadě případů šlo o návykové drogy, kterým se dnes člověk raději obloukem vyhne. Rozmohla se přírodní léčba, která skvěle fungovala i ve spolupráci s klasickou medicínou. Ale už tehdy se do popředí tlačily kritiky stran vědecky orientovaných lékařů stavících se proti šarlatánům. A že těch podvodníků nebylo zrovna málo…

Lékař Jan Šimsa v knize Přírodní léčba a domácí lékař z počátku 20. století v kapitole o léčivých rostlinách vysvětluje, že bylinky mají své účinky a je dobré je mít doma po ruce, ale v případě vážnějších potíží je vždy třeba vyhledat lékařskou pomoc. Uvažuje nad tím, že člověk vlastně může využívat léčivou sílu přírody s určitým magickým podtextem, se sugescí nebo s modlitbou, protože jaké vlastnosti rostlinám přisoudíme, takové je budou mít.

Víra v magii byla na prvním místě

Neopomíjí zmínit ani Paracelsem popisované účinky pokladů z přírody s ohledem na jejich tvar či název. Například jaterník na játra, pomněnky na oči, červené na srdce a podobně. Víra v magii u našich předků byla pochopitelná a na tom je vlastně založen i byznys nejrůznějších podvodníků, kterým to nakonec funguje. Ani náboženství se bylinkám nebrání, v historii můžeme vidět, jak se snad v každém klášteře pěstovaly a sušily léčivé rostliny, jejichž moc byla požehnaná Bohem.

Jan Šimsa: Přírodní léčba a domácí lékař

Jan Šimsa: Přírodní léčba a domácí lékař „Praktický populární popis všech method přírodoléčebných, fysikálních a dietetických, dále popis nemocí, jich příčin, jak jim předcházeti a jak je osvědčenými domácími prostředky léčiti.“

„Léky z bylin připravovali alchymisté a čarodějové a ti kladli důraz na okultní vlivy planet, jistých dnů a hodin, kdy je sbírali, vařili, zaříkávali a kouzly napojovali. Mnohé byliny měly kouzelný nimbus, a proto působily sugestivně. Nezáleží na tom, co v této směsi nebo elixíru je, ale s jakým kouzelným doprovodem a jakou reklamou se podává a prodává, co se od nich očekává, čemu se věří,“ píše doktor Šimsa.

Vítězí reklama a fušeřina

Jak už to tak bývá, kupování lidského zdraví je tím nejvýnosnějším obchodem. Proto se od pradávna objevuje množství podvodníků, kteří se chtějí obohatit na víře v zázračný účinek. Roli hraje také to, co je zrovna v módě.

„Protože lidem obyčejné léky z lékárny a podle známých receptů lékařských nestačí a protože lidé chtějí míti vždy něco záhadného a věří více tajemnému, odedávna sestavovali podnikaví dobrodinci různé léky,“ vysvětluje MUDr. Šimsa.

A jak podvodníci falšovali léky a připravovali tajné a zázračné prostředky? Využívali staré osvědčené recepty z bylin a solí, které prodávali pod jiným názvem. Bylinky se drtily na prášek a všelijak ochucovaly nebo přibarvovaly. Na rozbor se posílaly pouze části oproštěné od dalších tajných nebo exotických přídavků, které byly běžnou součástí produktů, jejichž skutečné složení vlastně nikdo neznal. Někdy nešlo o nic jiného než o cukr, koření a barvivo, jindy klidně o skrytou drogu. Nepřipomíná vám to něco? Lidé, jejich vynalézavost a hamižnost se napříč časem asi moc nemění…

Zázračné elixíry byly plné drog a alkoholu

A jak už to tak bývá, obchod se zdravím vydělával hlavně na zoufalých pacientech s chronickými nebo nevyléčitelnými nemocemi. Například šlo o neurózu, padoucnici, souchotiny nebo ženské a pohlavní choroby. Z dobových a zajímavých přípravků se zmiňuje například Visnerin, který léčil nervové slabosti. Obsahoval sušené mléko a fosfornatou (fosforečnou) sůl. To bylo vše.

Dále třeba zázračný Elsa-Fluid elixír mládí, v jehož složení bychom našli rebarboru, hořčiny a spoustu silného lihu. Léčil prý všechny neduhy. Pochází z roku 1899 a jeho výrobcem byl chorvatský lékárník Eugen Viktor Feller (18711936), který elixír pojmenoval podle přezdívky své matky Elisabeth. Feller byl také známý tím, že se hodně věnoval charitě a pomoci potřebným, například chudým rodinám a matkám vojáků, kteří byli zabiti v 1. světové válce.

Chorvatský lékárník, podnikatel a průkopník výroby průmyslových drog se proslavil svým „zázračným“ elixírem mládí s názvem Elsa-Fluid

Chorvatský lékárník, podnikatel a průkopník výroby průmyslových drog se proslavil svým „zázračným“ elixírem mládí s názvem Elsa-Fluid

Další zajímavostí byla elektrohomeopatie, která vydělala miliony a zkoušely ji laboratoře v Německu. Tvůrcem byl italský šlechtic, politik, spisovatel a známý homeopat, hrabě Cesare Mattei (18091896), který se svému léčení věnoval nejprve v nemocnici svaté Terezy v Římě a poté na svém zámku v Bologni. Později už léčil jen vysoce postavené osoby, mimo jiné i ruského cara Alexandra II. nebo bavorského panovníka Ludvíka II. 

Italský šlechtic, spisovatel, politik, homeopat a známý léčitel 19. století je zakladatelem elektrohomeopatie

Italský šlechtic, spisovatel, politik, homeopat a známý léčitel 19. století je zakladatelem elektrohomeopatie

Složení tajných vodiček a lektvarů

MUDr. Šimsa uvádí pro zajímavost skutečné složení mnohých tajných elixírů, které se běžně prodávaly jako zázračné prostředky s ohledem na své účinky. Nabízely se k léčbě nejrůznějších nemocí či závislostí, případně šlo také o kosmetické prostředky. Určitě mohly fungovat, posuďte sami:

Voda života (aqua vitae): zázvor, galgant (galgán), nezralé pomeranče, zeměžluč, hořec, skořice, angelika (andělika)

Alpské koření: tymián, sladké dřevo, senesové listy (senna), máta, podběl, sassafras (kašťa bělavá obsahující toxický a halucinogenní safrol), případně kopytník, pastuší tobolka, anýz…

Cigarety a prášek proti záduše: blín, durman, rulík (prudce jedovaté a halucinogenní rostliny), dusičnan draselný (ledek)

Vodičky na oči: fenykl, levandule a opium

Švýcarské pilulky: aloe, hořec, Rhamnus frangula (krušina olšová kůra je silně projímavá a toxická), cascarra (cascara vyrábí se ze sušených plodů kávovníku, má různé léčebné účinky, obsahuje kofein a připravuje se z ní nápoj podobný kávě nebo i čaji; o současném využití se můžete dočíst například v článku Pořídil si plantáž v Panamě a vozí k nám „kávový čaj“ – cascaru nebo Cascara Fizz: vaří limonádu ze „slupek“ od kávy), coca (Erythroxylon coca jistě víme, o co jde), mýdlo (opravdu zajímavé) a olej santalový

Doverův prášek: opium, cukr, ipecacuanha (hlavěnka dávivá dnes se využívá v homeopatii)

Některé další přípravky mají vcelku „normální“ složení, mnohé obsahují účinné byliny, které bychom mohli určitě využít i dnes. Ale o tom třeba zase někdy příště…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Externí redaktorka a copywriterka píšící pro webové i tištěné magazíny. Zaměřuje se na oblast zdraví, historie medicíny, psychologie, filozofie, etikoterapie a alternativní medicíny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).