Hlavní navigace

Kašel v těhotenství mimořádně vyčerpává. Léčbu je nutné konzultovat s odborníkem

27. 3. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos/Milkos
Kašel a jiné symptomy respiračních onemocnění se nevyhýbají ani nastávajícím maminkám. Na rozdíl od horečky není kašel nebezpečný pro plod, je ale velice vyčerpávající a nepříjemný pro matku. V tomto období je ovšem léčba kašle poněkud problematická, protože těhotné nemohou užívat většinu běžných léků.

Kašel představuje obranný reflex, kterým se organismus snaží udržet dýchací cesty čisté a průchodné. Pokud je v dýchacích cestách přítomný hlen, dochází ke kašlání, při kterém se hlen posouvá ven. Tento mechanismus nám ale zároveň brání ve vdechování toxických látek a cizorodých částic. K podráždění receptorů v dýchacích cestách tak mnohdy stačí i znečištěné ovzduší, cigaretový kouř nebo těkavé chemikálie.

Kašlání je často spojováno s respiračními chorobami, protože se jedná o jeden z běžných příznaků infekcí dýchacích cest. Může jít ale také o projev jiných chorob. Dráždivý kašel trápí velice často pacienty s astmatem, alergiemi, chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) a jinými chronickými chorobami. [1, 23]

Rýma a kašel v těhotenství

V těhotenství je kašel pro nastávající maminku mimořádně vyčerpávající, protože snižuje kvalitu spánku, zvyšuje napětí v děloze a může způsobit i bolesti břicha. Dobrou zprávou ovšem je, že nepředstavuje bezprostřední nebezpečí pro nenarozené miminko. Je ale důležité ho efektivně léčit, protože pokud se léčba kašle zanedbá, může vyústit v komplikace, které už představují riziko (zápal plic a podobně).

Intenzivní záchvaty kašle mohou být škodlivé v případě, že hrozí předčasný porod. Pokud ale probíhá těhotenství zcela fyziologicky, není se čeho obávat. [4, 56]

Druhy kašle v těhotenství

Kašel může mít u těhotných rozličné formy. Podle množství produkovaného hlenu rozlišujeme:

  • suchý kašel – neproduktivní, bez hlenu,
  • vlhký kašel – produktivní, s hlenem.

Pokud kašel netrvá déle než 3 týdny, bývá označován jako akutní. V naprosté většině případů jde o projev akutní infekce dýchacích cest, který se dá dobře léčit. Déletrvající kašel označujeme jako chronický.

Suchý kašel v těhotenství

Suchý nebo dráždivý kašel v těhotenství je mimořádně nepříjemný, protože nutí ženu k záchvatům kašle. Podráždění dýchacího ústrojí je v tomto případě způsobeno obvykle viry nebo alergeny. Nucení ke kašlání je často velmi úporné a budí těhotnou ze spánku. Pro suchý kašel je ovšem charakteristické i to, že při něm není produkován žádný hlen. [7, 8, 9]

Vlhký kašel v těhotenství

Po několika dnech dráždivého kašlání přechází suchý kašel ve vlhký, při kterém již dochází k nadměrné produkci hlenu v dýchacích cestách. Hlen je většinou poměrně hutný a mazlavý, proto se obtížně vykašlává. U hlenu je důležité podpořit vykašlávání – pokud zůstává v dýchacích cestách, mohou se v něm pomnožit mikroorganismy a infekce přejde v bakteriální, kterou je již nutné léčit antibiotiky. [10, 11]

Černý kašel v těhotenství

Černý kašel (dávivý kašel, pertuse) je vysoce infekční typ kašle způsobený bakterií Bordetella pertusis. Ačkoliv byla většina žen v dětství proti této nemoci očkována, ochrana proti černému kašli navozená očkováním není celoživotní. Černý kašel přitom představuje vážné riziko pro novorozence, kojence a malé děti, které nepodstoupily očkování.

Očkování během těhotenství se proto doporučuje všem ženám, které předtím očkovány nebyly. Očkovat je vhodné přibližně od 27. do 36. týdne těhotenství (v některých zemích očkují již od 20. týdne). Protilátky produkované imunitním systémem matky pak přejdou skrze placentu do organismu plodu a poskytnou mu dostatečnou ochranu.

Chřipka v těhotenství: které léky lze užívat a jakým se vyhnout Přečtěte si také:

Chřipka v těhotenství: které léky lze užívat a jakým se vyhnout

Dále se doporučuje minimálně jednou za život podstoupit přeočkování, pokud člověk patří do některé z níže uvedených skupin:

  • ženy, které plánují otěhotnět,
  • novopečené maminky okamžitě po porodu,
  • blízcí rodinní příslušníci těsně před narozením miminka,
  • profesionálové pečující o malé děti.

Nákaza může zpočátku vypadat jako obyčejný kašel. U černého kašle se ale postupně objevují silné záchvaty, při kterých nemocný kašle tak úporně, že se dáví. Zvuky vydávané při kašlání připomínají kokrhání kohouta. Někdy může dokonce docházet i ke zvracení.

Pokud má tedy nastávající maminka podezření na onemocnění černým kašlem, je nezbytné vyhledat co nejdříve lékařskou pomoc, aby byla zahájena léčba. Černý kašel se léči antibiotiky. [12, 13, 14, 15]

Trápí teď vás nebo někoho z rodiny kašel, rýma a podobně?

Léčba kašle v těhotenství

V těhotenství se rozhodně nesmí používat běžné léky na tlumení kašle (antitusika) nebo léky na podporu vykašlávání (expektorancia), protože mohou negativně působit na plod. Při výběru vhodného léku by se měla nastávající maminka vždy poradit s lékařem nebo lékárníkem.

Vhodné léky na kašel v těhotenství

Pro léčbu suchého kašle je za jediné bezpečné antitusikum považován dextromethorfan. Ve druhém a třetím trimestru je přitom možné používat krátkodobě i přípravky s ambroxolem. Vhodným doplňkem pak může být sirup na kašel pro těhotné, který obsahuje jitrocel.

V případě vlhkého kašle je potřeba podpořit vykašlávání hlenu, k čemuž slouží expektorancia. Podobně jako u antitusik by měl o výběru vhodného léku rozhodnout ošetřující lékař, protože nejsou všechny vhodné pro těhotné. Také se nesmí používat přípravky s kodeinem a propylenglykolem či kapky s vysokým obsahem alkoholu. [16, 17, 18, 19]

Režimová opatření při léčbě kašle

Základem léčby kašle v těhotenství by měl být odpočinek a pobyt v prostředí s dostatečnou vzdušnou vlhkostí. Suchý vzduch totiž dýchací cesty ještě více dráždí, takže je žádoucí ho zvlhčovat. Také se doporučuje hodně větrat. Samozřejmostí je pak dostatečný pitný režim. U suchého kašle lze citlivé sliznici ulevit solnými roztoky, které je možné inhalovat, kloktat nebo si jimi vyplachovat nos.

Bylinky na kašel v těhotenství

Při výběru vhodných bylinných přípravků platí podobně jako u léků zvýšená opatrnost. Některé byliny, jako jsou například šalvěj nebo lékořice, jsou v období těhotenství naprosté tabu, protože mohou ohrozit vývoj plodu a vyvolat dokonce samovolný potrat. Za bezpečné jsou považovány například:

Tyto bylinky lze užívat ve formě bylinných kapek, čajových směsí, sirupů nebo cucavých pastilek proti škrábání v krku. Na podporu imunity je možné užívat také šípky nebo echinaceu. [20, 21, 22, 24]

Zdroje: medicalnewstoday.com, vinmec.com, ogcg.com.au, webmd.com, babycentre.co.uk, verywellhealth.com, allohealth.care, nhs.uk, pregnancybirthbaby.org.au, uspharmacist.com, thewomens.org.au, nzip.cz, medicinapropraxi.cz, internimedicina.cz

Je kašel v těhotenství nebezpečný?
U většiny normálně probíhajících těhotenství nepředstavuje kašel nebezpečí pro plod nebo matku. Je ale důležité nezanedbat léčbu a kašel správně vyléčit, protože neléčený kašel může přejít ve vážnější komplikace, jako je například zápal plic.
Může se objevit bolest břicha při kašli v těhotenství?
U některých maminek mohou být záchvaty kašle natolik intenzivní, že je z nich pobolívá v podbřišku. V takovém případě je nutné nasadit vhodné léky na tlumení kašle.
Co lze užívat na suchý kašel v těhotenství?
K tlumení suchého kašle je možné užívat v prvním trimestru léčivé přípravky s dextromethorfanem. Ve druhém a třetím trimestru je povolen také ambroxol, ale ten je možné užívat jen krátkodobě.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Copywriterka na volné noze spolupracující s Vitalia.cz. Po dokončení studia laboratorní diagnostiky ve zdravotnictví pracovala na oddělení klinické biochemie a hematologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).