Hlavní navigace

Sléz – recepty proti kašli, na ekzém i akné

Květy, nať a listy slézu jsou cenným zdrojem slizů, tříslovin a vitamínů. Proto se využívají k léčebným účelům, můžete si z nich připravit čaje, které oceníte třeba při chrapotu, nebo obklady či tonikum na problematickou pokožku s ekzémem, lupénkou či akné.

Doba čtení: 3 minuty

Nejčastější druhy slézu – sléz lesní (Malva sylvestris), sléz maurský (Malva mauritiana) a sléz přehlížený (Malva neglecta) patří k velmi krásným rostlinám.

Sléz lesní najdeme ve volné přírodě, daří se mu zejména na loukách a pastvinách. Sléz maurský zdobí zahrádky a sléz přehlížený rád roste poblíž cest a na rumovištích.

Všechny tři druhy této rostliny mají téměř totožné léčivé účinky, proto je při praktickém používání nemusíme rozlišovat.

Sléz lesní (Malva sylvestris)
Autor: Wikipedia.org, podle licence: Public domain

Sléz lesní (Malva sylvestris)

Léčivé účinky slézu

Co ze slézu používáme?

K léčebným účelům se hodí květy a listy. Květy jsou mnohem účinnější než listy. Květy i listy můžeme sbírat od konce června do konce září.

Jak můžeme sléz zpracovávat?

Květy a listy si můžeme nasušit, zamrazit, naložit do alkoholu či oleje.

Co slézové květy obsahují?

Květy i nať jsou cenným zdrojem slizů. V květech dále nacházíme antokyanová barviva, v listech ještě třísloviny, organické kyseliny, vitamíny A, B, C.

Léčivé účinky květu slézu

Květy slézu zmírňují záněty v dutině ústní a hrdle, dále léčí, chrání a regenerují sliznice a pokožku. Prospívají při zánětech dýchacích orgánů, chrapotu, žaludku, dvanáctníku, střev.

Rovněž výrazně rozpouštějí hleny a napomáhají tak jejich vykašlávání.

Zevně je můžeme používat při léčbě ekzémů, lupénky, ošetřování ran.

Sléz přehlížený (Malva neglecta)
Autor: Wikipedia.org / Johann Georg Sturm, podle licence: Public domain

Sléz přehlížený (malva neglecta)

Slézové receptury

Čaj z květů slézu

 • Potřebujeme: 1 lžíci slézových květů, 3 dl vroucí vody
 • Postup: Květy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, poté přecedíme a můžeme popíjet. Slézový čaj popíjíme 3× denně po dobu 14 dnů.

Slézové kapičky

 • Potřebujeme: 1 lžíci květů slézu, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky
 • Postup: Květy zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Poté přecedíme a užíváme při kašli 3× denně 30 kapek po dobu 14 dnů, při potížích se sliznicemi 3× denně 30 kapek po dobu 6 týdnů.

Čaj na ochranu sliznic

 • Při zánětech dýchacích orgánů, žaludku, dvanáctníku a dutiny ústní.
 • Potřebujeme: 1 lžíci květů slézu, 1 lžičku kořene lékořice, 1 lžíci měsíčku lékařského, 3 dl vroucí vody
 • Postup: Květy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a můžeme popíjet. Tento čaj doporučuji popíjet 3× denně po dobu 6 týdnů.

Čaj proti chrapotu

 • Potřebujeme: 1 lžičku slézu, 1 lžičku šalvěje, 1 lžičku bezového květu, 3 dl vroucí vody
 • Postup: Bylinky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme a popíjíme po douškách 3× denně po dobu 14 dní.

Slézový obklad

 • Na podrážděnou pokožku, akné, ekzémy, lupénku.
 • Potřebujeme: 6 lžic květů (můžeme použít i listy nebo dohromady), plátýnko
 • Postup: Bylinku nasekáme paličkou, vzniklou směs přiložíme na postižené místo, zabalíme plátýnkem a vše necháme 30 minut působit. Tuto proceduru provádíme denně po dobu týdne.

Slézové tonikum

 • Pro regeneraci nemocné pokožky (ekzémy, lupénka, akné).
 • Potřebujeme: 4 lžíce květů slézu, 3 dl 60% lihu
 • Postup: Květy zalijeme alkoholem a vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat, denně důkladně protřepáváme. Potom scedíme a nalijeme do skleněné nádoby, dobře uzavřeme a skladujeme nejlépe v ledničce. Takto získáme koncentrát, který musíme následovně naředit. Na 2 dl převařené vody dáváme 1 polévkovou lžící základní tinktury. Tonikum nanášíme 2× denně na ložiska, nechápe vpít, neoplachujeme.

Sléz z lékárny

Sléz najdeme v již připravených bylinných směsích z lékárny či bylinkářství, zejména v průduškových čajích určených pro zklidnění krku a hltanu, usnadňujících vykašlávání a k posílení imunity. Například Čaj průduškový se slézem nebo speciálně pro děti Dětský čaj průduškový.

Sléz také podporuje zažívání, k tomuto účelu je proto v zažívacích směsích, např. Čaj žaludeční se slézem.