Hlavní navigace

Jak poznat heřmánek? Fatální záměna nehrozí

17. 7. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Heřmánek má – kromě pestrého využití – tu výhodu, že se nemůžete moc splést. Léčivý je jak heřmánek pravý čili lékařský, tak i jeho další druhy, například tzv. heřmánek římský. Jiné byliny podobné vzhledem jsou pak neškodné.

Pokud pomineme módní a často exotické bylinky doporučované ke konzumaci ve formě léčivých bylinných čajů, mají u nás největší a stále udržovanou tradici čaje heřmánkové; buď pouze z této bylinky, nebo v kombinaci ve směsi s jinými rostlinami.

Český heřmánek má svoji značku

Také proto se heřmánek pravý v ČR stále cíleně pěstuje na polích. Jde dokonce o jedinou léčivou bylinku, která je registrována jako Chráněné označení původu (CHOP). Toto ochranné označení je platné na úrovni celé EU – jde o odrůdu Chamomilla bohemica.

Heřmánek pravý

Chamomilla bohemica

  • Je tradičním názvem pro květ heřmánku pravého z oblasti Čech.
  • Latinský název se stal symbolem pro produkci heřmánku s typickými vlastnostmi.
  • Jeho jedinečnost se vyznačuje především přítomností až 1 % silice, v níž je hlavní složka chamazulen. Tímto převyšuje Chamomilla bohemica drogy jiných geografických proveniencí.
  • Díky své kvalitě uspěl na různých veletrzích a výstavách.

Zdroj: Označení EU

Heřmánek také patří do skupiny zemědělských plodin pod souhrnným názvem LAKR (léčivé, aromatické a kořeninové rostliny), společně například s kmínem, koprem, mákem, mátou nebo koriandrem. V praxi jde o rostliny cíleně pěstované zemědělci a reálně využitelné k přípravě pokrmů a nápojů.

Léčivé účinky má nejen heřmánek lékařský

Většina lidí přitom používá již usušený heřmánek zakoupený v maloobchodech nebo lékárnách. Ale vzhledem k tomu, že jde o hojně planě rostoucí bylinu kvetoucí právě v současné době, mohou si ji zájemci nasbírat ve volné přírodě také sami.

Heřmánkový čaj

  • Potřebujeme: 1 lžíci heřmánkových květů, 3 dl vroucí vody
  • Postup: Květy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a popíjíme 2× denně po dobu 4 týdnů.

Další receptury z heřmánku najdete v článku Heřmánek roste jako plevel, ale měl by se platit zlatem.

Léčivé účinky nemá navíc jen cíleně pěstovaný nebo planě rostoucí heřmánek pravý neboli lékařský, ale i jemu příbuzné druhy, jako je heřmánek vonný (poznáte jej podle toho, že nemá bílé okvětní lístky) nebo v minulosti v jižní Evropě také cíleně pěstovaný heřmánek římský. Což mimochodem ukazuje, že je tradice pěstování, sběru a využití heřmánku nejen v našich zemích velmi stará. A nejen v Evropě – i v současné době jde podle statistik o celosvětově pátou nejvíce obchodovanou bylinu na světě.

Heřmánek prospěje vám, zvířatům i úrodě

I když se heřmánek považuje za bylinku, která má příznivý vliv na lidský organismus, působí blahodárně nejen na člověka. Příznivý vliv má například mít na růst okurek nebo cibule a obecně na ve svém okolí uvadající rostliny – také proto je heřmánek častou bylinkou na zahrádkách.

Pro chovatele zvířat je pak možná zajímavou informací, že čaj z heřmánku lze jako prevenci nemocí podávat čerstvě vylíhnutým kuřatům a drůbeži obecně, šampon z heřmánku se využívá i při ošetřování srsti koní, výluhem z této bylinky lze léčit drobná poranění u všech hospodářských zvířat a heřmánek bývá také součástí granulí pro psy.

To vše proto, že heřmánek obsahuje více než 120 pro (nejen) lidský organismus využitelných příznivých látek, které mají protizánětlivé, desinfekční a analgetické účinky.

K čemu všemu slouží bylina bohů

Konzumace heřmánku mimo jiné také podporuje trávicí procesy. Známé je využívání heřmánkového čaje při horečkách, podporuje ale také dobrý spánek. Odvar z heřmánku lze inhalovat při rýmě, kloktat při bolestech zubů a heřmánkový čaj se také často podává malým dětem i kojencům při bolestech břicha.

Heřmánek byl mnohými národy v minulosti považován za posvátnou bylinu, a to už starými Egypťany, jimž heřmánek připomínal Slunce, a bylinka tak byla zasvěcena nejvyššímu bohu Ra. Anglosaské národy zase považovaly heřmánek za jednu z devíti posvátných bylin od Boha a v praxi jej využívali k inhalaci například při příznacích astmatu. V našich zemích pak byl tradičně využíván při léčbě trávicí soustavy a při ženských potížích, a také proto byl součástí mnohých klášterních zahrad.

Bylinky podobné heřmánku? Heřmánkovec a rmen

V současné době najdeme heřmánek především kolem polí, ale i na světlých loukách a obecně v teplejších lokalitách s vyšší kvalitou půdy s dostatkem dusíku.

Na rozdíl od ještě rozšířenějšího rmenu či heřmánkovce má léčivý heřmánek vyklenutý žlutý střed, který je po rozříznutí nebo rozmáčknutí dutý, a navíc má skutečně typickou vůni, která je v zásadě nezaměnitelná.

Což znamená, že lze tuto bylinku při sběru od podobných rostlin bez problémů poznat. A tedy i celkem snadno nasbírat, což ilustruje i jedna z četných knížek s oblíbeným krtečkem, který nejprve objel celý svět, aby nakonec našel léčivou chamomillu na své louce.

Autor článku

Agrární analytik, novinář na volné noze se zaměřením na zemědělství, potravinářství a životní prostředí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).