Hlavní navigace

5 léčivek, které zvládnete vypěstovat i doma v květináči

11. 4. 2018

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Příznivci bylinek a přírodní medicíny si mohou některé z léčivých rostlin bez problémů pěstovat i doma na parapetu. Jsou nenáročné a mnohé využijete také při vaření.

Pět tipů na léčivky, které můžete pěstovat i bez zahrádky, připravila zkušená bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

Aloe vera

Aloe vera je sukulentní rostlina známá pro své léčivé účinky. Je dekorativní a zároveň ji využijete při léčení nejednoho neduhu. Nejvíce se hodí pro ošetření popálenin, menších odřenin, ekzémů nebo štípanců, ale účinná je i na opary. Postačí, když seříznutý list a jeho šťávu nanesete na zraněné místo. Aloe vera se dá i konzumovat. Je však potřeba dobře odstranit vnitřní část dužiny od vrstvy, která je těsně pod vnější stranou listu. Ta je totiž nahořklá a obsahuje látky, jež jsou mírně toxické a mají projímavé účinky. Dužina pomáhá při trávicích obtížích i zácpě a pročisťuje střeva.

Tip: Aloe svědčí přímé sluneční světlo a vydatná zálivka. Má ráda pokojovou teplotu a snese i nižší, nikdy by však neměla být v teplotách pod 10 stupňů Celsia.

Heřmánek pravý

Mysleli jste si, že tuhle léčivku najdete jen na louce? Kdepak, při správné péči se jí bude dařit i v truhlíku. „Heřmánek je téměř všelékem a je vhodný i pro děti. Tato luční bylinka pomáhá při nadýmání a křečích v břiše, průjmu a při menstruačních bolestech. Účinný je jako čaj, ale také ve formě obkladu. Zabírá též na nespavost a podrážděnost,“ vysvětluje bylinkářka Jarmila Podhorná. Heřmánek rovněž mírní bolesti zubů a je vhodný i pro desinfekci dutiny ústní. Kromě toho má příznivý vliv na kvalitu vlasů a kůže, a proto jej můžete využít i při mytí vlasů a do koupele.


Autor: Isifa.cz

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla), také heřmánek lékařský se hojně využívá v kosmetice a léčitelství, v aromaterapii i homeopatii

Tip: Heřmánek vyžaduje hodně sluníčka a pravidelnou zálivku. Počítejte také s tím, že se jedná o rostlinku jednoletou.

Pelargonie

Tato bylinka je nejenom léčivá, ale má i krásné květy, díky čemuž hezky ozdobí balkón i byt. Účinné jsou především silice, a proto se za léčivé pokládají pouze vonné druhy pelargonií (pelargonie růžová, pelargonie nejvoňavější). „Pelargonie čistí cévy od sklerotických usazenin a působí jako kardiotonikum, proto se uplatňuje při doléčování infarktu či anginy pectoris. Má též mírný antidepresivní vliv a po čaji z ní se brzy a hluboce usíná. Je vhodná i pro doplňkovou léčbu žaludečních a dvanácterníkových vředů,“ říká Jarmila Podhorná.


Autor: on Pixabay.com / JACLOU-DL, podle licence: Public domain

Za léčivé se pokládají pouze vonné druhy pelargonií (pelargonie růžová, pelargonie nejvoňavější)

Tip: Pelargonie je rostlinkou nenáročnou na pěstování, má ráda přímé světlo i polostín a půdu bohatou na humus.

Meduňka lékařská

Že má bylinka v názvu přívlastek lékařská, má své opodstatnění. Meduňka je od pradávna využívána jako prostředek ke zklidnění, jelikož příznivě působí na nervovou soustavu. Pomáhá proti stresu a může také ulevit od bolestí hlavy a migrén. Působí na nespavost a zklidňuje nervozitu. A stejně jako heřmánek ji mohou užívat i děti. Meduňku užijete též v kuchyni, hodí se do vody namísto plátku citronu, při přípravě nápojů a sirupů či jako ozdoba dezertů.


Autor: on Wikipedia.org, podle licence: CC BY-SA 3.0

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých

Tip: Meduňce svědčí slunné stanoviště, ale odrůdy se zlatavými listy je lepší pěstovat v polostínu, jinak se zbarvení ztrácí. Potřebuje dostatek vláhy a propustnou půdu.

Rozmarýn

Rozmarýn je nejen výborným kořením, ale rovněž bylinkou zlepšující prokrvení trávicího traktu a tvorbu trávicích enzymů i žluči. „Rozmarýn chrání játra a poradí si s nadýmáním, špatným trávením i s bolestmi trávicího ústrojí. Odstraňuje též pocit fyzické i psychické vyčerpanosti. Působí močopudně a zlepšuje prokrvení malé pánve, což může být nápomocné při snaze o otěhotnění,“ vyjmenovává Jarmila Podhorná. Hodí se také pro výrobu mastí, které pomáhají s bolestivostí v revmatických kloubech.


Autor: on Wikipedia.org, podle licence: CC BY-SA 3.0

Rozmarýn lékařský nazývaný též rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis) je stálezelená léčivá rostlina

Tip: Intenzivní sluneční paprsky mu nevadí, naopak napomáhají k jeho větší aromatičnosti. Bylinka nemá ráda přílišnou vlhkost.

Galerie: Jak se pěstují bylinky do supermarketů

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).