Přes poledne ve stínu, pozor na klimatizaci. Lékaři radí, jak ve vedrech předejít kolapsu

Sdílet

Vysoké teploty a ostré slunce ohrožují nejen pacienty s chronickými nemocemi. I lidé se zdravým srdcem a se mohou cítit slabí. Lékaři proto opakují rady, jak letní počasí v pořádku přečkat.

Vedra zatěžují srdce i celý oběhový systém. Nemusí přitom jít o extrémní teploty. I když je venku pod třicet, je to pro tělo náročné. Na slunci může být o deset až patnáct stupňů víc. A lidé, kteří v horku pracují například na stavbě, nebo se třeba věnují fyzické aktivitě, svůj organismus zatěžují ještě víc. Abychom předešli kolapsu, vyplatí se dodržovat několik jednoduchých zásad.

Co se dozvíte v článku
  1. Nechoďte ven přes poledne
  2. Pitný režim je základ
  3. Opatrně s klimatizací
  4. Pozor na náročné aktivity
  5. Před cestou se pojistěte
  6. Nezapomínejte na léky

Nechoďte ven přes poledne

Letní teploty jsou nejvyšší mezi 11. a 15. hodinou. Pobyt na přímém slunci v době největšího horka může způsobit nejenom úpal, ale i přetížit oběhový systém.

„Zejména lidé s vysokým krevním tlakem nebo nemocným srdcem by se měli kolem poledne zdržovat spíše ve stínu, nosit pokrývku hlavy a lehké, prodyšné oblečení. Při pobytu u moře je vhodné trávit polední hodiny v chladnějších, dobře větraných vnitřních prostorách,“ radí profesor Petr Ošťádal, předseda České kardiologické společnosti (ČKS).

„Horký vzduch může být často spojený s vyšší vlhkostí a zvýšeným množstvím škodlivin, což výrazně zvyšuje zátěž pro dýchací systém. Při extrémních teplotách dochází nejen k podráždění sliznic, ale také ke změnám fyziologických pochodů v organismu. Přehřátí těla pak ovlivňuje i činnost srdce a plic, může vést k hromadění tekutiny v plicích nebo k dušnosti,“ upozorňuje také profesor Milan Sova, přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy FN Brno.

Pokud proto člověk v horku pociťuje ztížené dýchání, tlak na hrudi, výraznou únavu nebo závratě, je vhodné situaci nepodceňovat a vyhledat lékařskou pomoc. Platí to dvojnásob pro starší osoby, lidi s chronickými nemocemi a kuřáky.

Pitný režim je základ

Bolest hlavy, únava nebo závratě – to vše jsou varovné příznaky dehydratace. Při nedostatečném pitném režimu k ní může dojít v parných dnech rychle, tělo totiž ztrácí hodně tekutin pocením.

„Dehydratace je velmi nebezpečná, vyvolat může i celkové selhání organismu. Pravidelný pitný režim se proto v létě nesmí podceňovat. Ideální je mít vodu stále po ruce,“ říká profesor Ošťádal.

Co radši nejíst, kolik toho vypít, jak přesně nastavit klimatizaci, abyste přežili vedra Přečtěte si také:

Co radši nejíst, kolik toho vypít, jak přesně nastavit klimatizaci, abyste přežili vedra

Opatrně s klimatizací

Klimatizace sice pomáhá zvládat tropické teploty, používat by se ale měla s rozvahou. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl přesahovat 5–7 °C.

„Velké střídání teplot představuje pro kardiovaskulární systém značnou zátěž. Teplotní šok může vyvolat i prudké zchlazení rozpáleného těla v ledové vodě,“ varuje profesor Aleš Linhart, místopředseda ČKS. 

Proč nastavit klimatizaci skoro na třicet stupňů, když je venku pětatřicet Přečtěte si také:

Proč nastavit klimatizaci skoro na třicet stupňů, když je venku pětatřicet

Pozor na náročné aktivity

Dlouhá letní túra nebo cyklovýlet? V 35 °C dostává organismus zabrat i bez nich. Pravidelný pohyb je sice základem zdravého životního stylu, v létě je však potřeba přizpůsobit fyzickou aktivitu počasí.

„V horkých dnech doporučuji kratší procházky nebo lehčí sportovní aktivity ráno nebo večer. Náročnější výlety je vhodné odložit na chladnější dny. V každém případě je ale nutno doplňovat tekutiny a při intenzivních aktivitách hradit i ztrátu solí iontovými nápoji,“ říká Linhart.

Mladá lékařka drží v ruce stetoskop, ilustrace srdce

Snižte si riziko, že vás postihne infarkt. Tohle potřebujete vědět

Na srdce a jeho zdraví má vliv mnoho věcí. Krom toho, co jíme a pijeme či jak se hýbeme, hraje roli také počasí. Mnozí z nás však nemají jasno v tom, jak se třeba horko nebo zima na jeho kondici projevují. Zjistěte více díky našemu kvízu.

Před cestou se pojistěte

Při cestách do zahraničí je potřeba myslet nejenom na dobře vybavenou lékárničku, ale i na kvalitní cestovní pojištění. Hodit se může také seznam užívaných léků a stručný popis případného onemocnění v angličtině.

„Při výběru vzdálenější destinace by si měli lidé zjistit, jestli je na místě dostupná základní lékařská péče. Ta navíc bývá v zahraničí mnohem dražší než u nás – proto je důležité mít kvalitní cestovní pojištění, které pokryje úhrady vysokých částek za ošetření,“ upozorňuje profesor Ošťádal. 

Nezapomínejte na léky

Na dovolené je lákavé úplně „vypnout“, v případě pravidelného užívání předepsaných léků to však neplatí. Náhlé přerušení léčby může vést ke zhoršení zdravotního stavu.

„Dlouhodobě užívané léky je potřeba mít stále u sebe, a to i na prázdninách. Pokud mají pacienti pocit, že jim některé prášky v horku nesedí, měli by zavolat svému ošetřujícímu lékaři a domluvit se na úpravě terapie. Rozhodně by je neměli sami vysazovat,“ uzavírá profesor Aleš Linhart.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).