Hlavní navigace

Z horka nám nehrozí jen úpal, ale také křeče

7. 7. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Ať už sportujete, opravujete plot u domu, nebo třeba sekáte trávu, může vás přepadnout křeč z horka. Co ji způsobuje a jak se jí bránit?

Svalové křeče znají zejména sportovci. Proto ještě před výkonem dbají na doplňování tekutin a minerálů. Méně připraveni už bývají rekreační turisti nebo dokonce manuálně pracující dělníci na stavbách.

Křeče se pojí s dehydratací a svalovým přepětím 

Přitom z horka může nastat svalová křeč. Ta je způsobena už jen lehkou dehydratací a ztrátou minerálů, zejména ztrátou sodíku, draslíku a hořčíku v kombinaci s nadměrnou fyzickou aktivitou při vysokých teplotách vzduchu.

Ochromující bolest, nejčastěji v lýtkách, postihuje lidi zejména v létě a přichází bez varování. Po čase sice odezní, ale pokud člověka zasáhnou například při běhu či plavání, můžou být hodně nepříjemné.

Co se děje s tělem při křeči?

Naše tělo reaguje na zvyšující se venkovní teplotu zvýšením oběhu krve v kůži a pocením, kterým se tělo přirozeně ochlazuje a uvolňuje nadměrné teplo.

Bohužel se tím velmi sníží přísun krve, tedy i kyslíku a živin, do svalů, což se může následně projevit právě bolestivou křečí.

Na vině je i podcenění přípravy nebo regenerace. První pomocí je opatrné protáhnutí svalů. Po protažení pomůže i lehká masáž postiženého místa. 

Chybějící minerály z lékárny i přírodně

Pití dostatečného množství čisté vody je sice pro organismus zdravé, ale v teplých dnech, kdy tělo může ztratit potem až čtyři litry tekutin, samotná voda nestačí a důležité minerály mu potom chybí.

Chybějící minerály můžete doplnit pomocí iontových nápojů a potravinových doplňků, získat je lze i přírodní cestou.

Zvláště sportovci, ale i děti, senioři nebo lidé s obezitou by měli myslet na pravidelné doplňování hořčíku, vápníku a sodíku a zařadit je do stravy ve větším množství.

K vyváženému hospodaření těla s těmito minerály nám mohou dopomoci také bylinky.  „Pro prevenci křečových problémů je celá řada bylin, které mohou ovlivnit vznik tohoto stavu. Především využijeme ty, které nám pročistí cévy a prokrví končetiny, a to je pelargonie, gotu kola a pro dodání minerálních látek a zároveň zlepšení kvality cévních stěn a prokrvování můžeme využít kaštanu jírovce maďalu a jeřábu oskeruše. Tyto zároveň ovlivňují cirkulaci krve v plicích,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná.

Byliny pro zlepšení činnosti svalů

Mezi příčinami křečí je i nevyvážené zatížení svalů a přepětí určitých svalových skupin, například při sportu. Pokud svaly příliš nepoužíváme, zkracují se. Když po nich poté chceme, aby vydržely větší zátěž, mohou vypovědět službu.

Pokud chceme předcházet křečím, pravidelné protahování celého těla by mělo být součástí naší každodenní rutiny. „Pro zlepšení celkové činnosti svalů využijeme jednak tinktury a gemmoterapeutika z pupenů topolu, třezalky, dále dodáme stopové prvky, které svaly potřebují, v podobě gemmoterapeutik z borovice a sekvoje. Zlepšení nervových tkání v končetině nám pomůže zabezpečit gemmoterapeutikum z bělotrnu a javoru babyky. Tímto komplexním způsobem můžeme pomoci zabezpečit správnou činnost svalů,“ dodává Podhorná.

Křeče mohou být příznakem i některých onemocnění. Pokud jsme si jistí, že naše tělo má dostatek minerálů a ani jsme ho nezatížili více než obvykle, ale přesto se křeče opakovaně objevují, je dobré se obrátit na lékaře.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).