Hlavní navigace

Detox organismu a na hubnutí. Má nějaký význam?

31. 1. 2018

Sdílet

 Autor: Photo by Kim Pine on Unsplash, podle licence: Public domain
Rozhodli jste se podstoupit v novém roce detoxikační kúru, začít žít zdravěji, lépe, nebo o tom uvažujete? Pojďte se společně s námi podívat, je-li takový detox organismu jen mýtus, nebo potřebná a zdraví prospěšná záležitost.

Stres, znečištěné životní prostředí, jídlo plné chemikálií, nedostatek pohybu a odpočinku, alkohol, kofein, nikotin, kosmetika a čisticí prostředky – naše detoxikační orgány dostávají pěkně zabrat. Častými příznaky špatného stravování jsou například pálení žáhy, plynatost, zácpa či průjem, únava nebo i dna.

Uvnitř těla máme výkonnou čističku

Hlavním detoxikačním orgánem jsou játra, jejich funkcí je také mimo jiné metabolismus sacharidů, lipidů, aminokyselin a proteinů. Vytvářejí také známý cholesterol, ten je vylučován do krve, přebytečný se pak mění na žlučové kyseliny a je vylučován žlučí. Enzymatické systémy jater odbourávají léky a alkohol. Játra jsou také zásobárna cenných látek, například železa, vitamínů A, K, D a B12.

Hlavním úkolem očisty je tedy „udělat dobře“ svým játrům, zbavit tělo toxinů. A samozřejmě dalším detoxikačním orgánům, jako jsou ledviny. Ty filtrují krev a vyrábějí moč, která odvádí toxiny a odpadní látky vzniklé rozpadem bílkovin.

Dalším důležitým orgánem jsou plíce. Na padesáti metrech čtverečních tu probíhá výměna plynů. Při dýchání vstupuje kyslík do krve a odpadní látky – voda a oxid uhličitý – jsou odstraňovány při výdechu.

Neméně důležitými filtračními orgány je lymfatický systém, kde jsou při průchodu mízní uzlinou odfiltrovány cizí látky a toxiny. Pot a mazové žlázy kůže, největšího lidského orgánu, vyměšují a odstraňují toxiny, které nemohou být z těla odstraněny jinou cestou. Střeva vstřebávají potravu a vodu do krevního oběhu a zbavují nás odpadu vzniklého při trávení a metabolismu jater. Při velkém množství požívání průmyslově zpracovaných potravin trpíme zácpou a delší přítomností toxinů v těle.

Je detox potřeba?

Postačí zdravý životní styl nebo si naše detoxikační orgány žádají speciální očistu?  Odborník na výživu Radek Pajič, výživový poradce a osobní trenér Bomton Power Concept, říká: „Snažím se poslouchat své tělo a rozum. Když se cítím unavený, vím, že mi něco naznačuje, a přidám mu potřebné vitamíny, minerály. Když nemám chuť na maso, nejím ho, a tak to praktikuji se stravováním všeobecně. Snažím se jíst pestře, barevně a chutně. Vím, co a kolik do sebe dávám, ale nejsem zapřisáhlý a omezený počtář kalorií jakéhokoli druhu. Používám rozum. Vidím potravinu a umím posoudit, jestli mému tělu pomůže, nebo uškodí. Volba je pak jasná, nechci svému tělo škodit, je to jako bumerang, časem by mi to vrátilo. Samozřejmostí je u mě pohyb, beru ho jako naprosto nezbytnou součást bytí.“ 

Podobný přístup by volil i u detoxikace. Pokud máte nějaké závažnější zdravotní problémy, například s trávicím ústrojím, nebo jste třeba po operaci, je vhodné konzultovat délku a formu detoxikace s lékařem. „Myslím, že v tomto případě můžete dát na svůj pocit. Jak se budete cítit před a po detoxikaci organismu je asi jasné každému. Lépe! Zbavíte se toxinů. Ne všech, to ani nejde. Máte-li dojem, že vám výsledky krevních odběrů před a po detoxikace přidají na dobrém pocitu, rozhodně je nezatracuji. Jestli jste začátečník s detoxem či půstem, začínejte pomalu a postupně a rozhodně si zjistěte všechny dostupné informace. Připravíte tak lépe své tělo i svoji psychiku. Jestli dáte svému tělu odpočinout od jídla, ať už vynecháte jednu svačinu denně a budete přidávat, poděkuje vám. Vyzkoušejte to, stojí to za to,“ dodává Radek Pajič.

Jak na detox

Týden až dva před detoxikační kúrou bychom měli přestat jíst uzeniny, tučná masa a tučné mléčné výrobky, smažené jídlo, alkohol, kávu i silný čaj. Tři až pět dnů předem omezíme i tuky zdravé, jako jsou třeba ořechy, semínka, rostlinné oleje.

Samotná detoxikace organismu může probíhat různě. Vždy je však na prvním místě dodržování pitného režimu, odborníci doporučují klidně vodu kohoutkovou, můžeme přidat i citron, který je i přes svou kyselou chuť zásadotvorný. Dvěma až dvěma a půl litry vody denně nic nezkazíte, právě voda totiž odplavuje toxiny a odpadní látky. Některé prameny doporučují vypití převařené vlažné vody nalačno (cca dvě sklenice), nastartujete tím organismus na celý den. Vodu kombinujte s pitím bylinných, bílých a zelených čajů, taktéž báječných detoxikantů.

Využijte moderní smoothies, kombinujte ovoce, zeleninu a bylinky. Výborná detoxikující zelenina je červená řepa. Detoxikační kúry mohou být jednostranné, například rýžové nebo jablkové, jejich nevýhodou ale je, že se brzy přejí. Kúra by měla být alespoň sedmidenní, pro očistu organismu je dostačující, ale najdeme i kratší varianty, například dvoudenní jogurtovou očistu.

  • Nekombinujte příliš. Vyberte si jednu detoxikační metodu a držte se jí. Než začnete s další, dopřejte si čas, aby si tělo zvyklo na změny.
  • Počítejte s reakcemi těla. Únava, podrážděnost nebo náhlé problémy s kůží a zažíváním, tak se může projevit detoxikace. Reakce jsou o to bouřlivější, když do očisty skočíte po hlavě.
  • Pozor na extrémy. Pokud jíte denně „guláš se třemi“, těžko se vám bude přecházet na pití čisté vody. Změny mají být pozvolné.
  • Nevěřte na zázraky. Pokud utratíte desetitisíce za superpotraviny a drahé procedury, aniž byste udělali změnu životosprávy, nečekejte dlouhodobý efekt.
  • Používejte selský rozum. Kvalitní jídlo, dostatek čisté vody, pohyb na čerstvém vzduchu a spánek je ta nejlepší detoxikace. Když budeme střídmí po celý rok, jarní očistu potřebovat nebudeme.

Více v článku: 5 metod půstu a detoxikace

Potraviny ze špajzu i vhodné doplňky stravy

Existuje také celá řada suplementů (doplňků), které výhodně naši očistu podpoří. Poradce Pajič doporučuje: „V lékárně vám rozhodně poradí vhodné přípravky pro detoxikaci organismu. Ať už jste vyznavači sirupů, tobolek, či žvýkacích bonbonů, přijdete si na své. Můžete využít chlorellu, mladý ječmen, spirulinu, kopřivu, aloe vera a mnohé další. Specifikujte své požadavky konkrétně, aby lékárník či prodejce ve specializované prodejně věděli přesně, po čem sáhnout. Každý doplněk je něčím specifický a pomáhá k něčemu jinému. Jestli chcete detoxikovat kůži, krev či střeva, je k tomu vhodné zvolit správné přípravky. Jestli se vám nechce do lékárny, můžete sáhnout do domácích zásob. Česnek, řepa, hřebíček, šalvěj, echinacea, propolis, pelyněk, povařené či podušené dužnaté ovoce, hrušky, švestky, jablka, dýně, avokádo, banány a další,“ vyjmenovává vhodné potraviny.

Detoxikace nepotřebuje drahé přípravky, říká přírodní terapeutka Simona Procházková. Vyzkoušejte naše detoxikační recepty, stačí třeba obyčejná jablka, ocet nebo jogurtová dieta. Zapojit zdravý rozum a nezapomenout ani na duši.

Očistná kúra totiž není jen o jídle, pití a pohybu. Také o relaxu, zklidnění se, zastavení. Zkuste meditaci, vonné tyčinky i záznam každého dne vašeho snažení. Nemusíte jen „perem“, můžete své pocity třeba nakreslit.

Galerie: 7 aktivit, které vás zabaví a zbaví stresu

Odborná spolupráce:

Radek Pajič

Jednatel, osobní trenér a výživový poradce Bomton Power Concept, Power Plate®️ Master Trainer, Pavigym™️ Master Trainer (obojí pro ČR a SVK), školitel, Black Roll®️ Advanced Trainer, TRX®️, BOSU®️, cvičení pro těhotné a po porodu a další, lektor Nutris®️, poradce pro sportovní výživu

Autor článku

Anesteziologická sestra a výživová poradkyně, píše o problematice zdraví a výživy. V současné době studuje na Univerzitě Palackého.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).