Hlavní navigace

Novoroční detox: jak tělu pomoci po svátcích

2. 1. 2017

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Začátkem roku se všude klasicky objevují zaručené recepty, jak se očistit po náročném vánočním hodování. Číst budeme o spolehlivých jídelníčcích, nových kúrách, nápojích a směsích, které nás jistě zbaví všech neduhů, komplikací a zažívacích problémů.

Určitě je dobré dát tělu v novém roce odpočinout, ale nějaké drastické detoxikační programy nejsou zrovna nejzdravější a ani příliš efektivní. Pokud se detoxikace organismu nestane dlouhodobějším cílem, stejně člověk zapadne do starých, zažitých zvyků a po několika týdnech bude zpátky tam, kde začal. (Podobně jako další novoroční cíle, které nejsme schopni splnit, nebo alespoň ne dlouhodobě. Jak dodržet novoroční předsevzetí po celý rok?) Lidské tělo má svůj přirozený očistný systém, který neustále funguje a nastartuje se sám i bez toho, aniž by musel být začátek roku.

Pokud je tělo zvyklé na zdravý režim, vyváženou stravu a nějaký ten pohyb, zvládne s přehledem i labužnický maraton, kterým vánoční svátky bývají. Přesto je však dobré mít na paměti pár tipů, jež mohou následky lenošení a přejídání se zmírnit a tělu po prosincových hostinách odlehčit.

Odplavte cukr

Rozmanité domácí cukroví je pro české domácnosti typické a také ti, kteří během roku cukru neholdují, si nenechají ujít desítky druhů sladkých dobrot a tělo během Vánoc jednoduše „přesladí“. Cukr je důležitá část naší stravy, ale pokud je jej hodně, může způsobit narušení přirozené rovnováhy těla, a to především zažívání. Zkuste místo sladkých kupovaných nápojů domácí šťávu z ovoce a zeleniny a přidejte si do jídelníčku i více čisté vody. Pomůžete tím především ledvinám, které jsou společně s játry důležitým detoxikačním orgánem. Během svátků se tělo totiž rychle dehydruje a s menším množstvím vody se taky snižuje jeho schopnost se přirozeně čistit.

Doplňte výživné látky

Vánoční tabule je sice rozmanitá, ale po výživové stránce nebývá zrovna nejbohatší. Zkuste si začátkem roku obohatit jídelníček o čerstvou zeleninu a ovoce i potravu bohatou především na vitamíny skupiny B, vitamín C a D, železo, draslík, zinek a hořčík. Konzumací prvních dvou zmíněných navíc do těla dostanete i vlákninu, za kterou vám poděkuje především vaše zažívání. Nezapomeňte také na čisté jogurty, kysané zelí nebo kefír, jež obsahují probiotika. Ta jsou potřebná nejen pro správné zažívání, ale zároveň udržují ve formě i náš imunitní systém, který bývá v zimním období oslabený.

Uklidněte mysl

Předvánoční shon, nakupování, vaření a různé návštěvy vás mohou také snadno vyčerpat. Během svátků je větší nápor nejen na fyzickou stránku vašeho těla, ale také na tu psychickou. Kolotoč hostů a konverzací můžete snadno vyvážit tím, že se po svátcích soustředíte na pár aktivit, které vám dělají radost a u nichž si odpočinete. Vyhraďte si třeba půlhodiny denně na relaxaci, meditaci anebo jinou zklidňující činnost a uvidíte, jak rychle se zotavíte.

Galerie: 7 aktivit, které vás uklidní

Běžte se provětrat

Ani v nepříliš vlídném zimním počasí nezapomínejte na procházky na čerstvém vzduchu. Vánoční hodování, sledování televize a pobyt v často přetopených místnostech fyzické ani duševní kondici zrovna dvakrát neprospívají. Jděte se proběhnout, zajeďte si do hor anebo si udělejte čas na rychlou procházku. Čerstvý vzduch působí blahodárně nejen na dýchací, trávící systém a kardiovaskulární systém, ale také podporuje tvorbu serotoninu, jenž pomáhá zlepšit vaši náladu.

Užijte si to

Říká se, že když se chce, všechno jde. A aby se chtělo, nemá cenu se do ničeho se nutit. Pokud si přejete po Vánocích upravit jídelníček a pomoci tělu s jeho přirozenou očistou, skvěle! Vyberte si způsoby, které jsou vám příjemné a ideálně i udržitelné po zbytek roku, a váš organismus vás za tuto spolupráci odmění větším množstvím energie, fyzické i duševní pohody. A jestli se vám do toho nechce, tak to jednoduše nehroťte. Univerzální rady neexistují, každé tělo funguje jinak. Pokud jej budete poslouchat a k tomu si udržíte i dobrou náladu, sami nejlépe zjistíte, co vám svědčí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Vystudovala mediální studia a PR na Westminsterské univerzitě v Londýně. Specializuje se na marketing a komunikaci především v oblasti jídla, zdraví a gastronomie. Baví ji tématika vyváženého životního stylu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).