Hlavní navigace

Limonádová dieta: Trend, který provokuje poruchy příjmu potravy

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Limonádová dieta, při které se pije voda s javorovým sirupem, pepřem a citronem, koluje světem už skoro osmdesát let, teď je ale znovu na výsluní, protože podle ní (prý) deset kilo zhubla zpěvačka Beyoncé. Jenže tahle bláznivá dieta je skutečným hazardem se zdravím.

Všichni už řadu let čekáme na den, kdy se do prodeje dostane pilulka, po které budeme šlank, i když do sebe budeme hrnout dorty horem dolem. A i kdyby stála barák, tak si ji koupíme, rodinu zadlužíme a sen si splníme. Jenže takový den je v nedohlednu, takže se chytáme stébla, na neforemné pupky lepíme náplasti na hubnutí, anebo skáčeme na dietní triky „ready to eat diet“. To jsou ony soupravy produktů, které se nemusí „vařit“ – cosi ve stylu umělé dětské nebo „sportovní výživy“ – proteinové koktejly s vlákninou, samozřejmě uměle ochucené, oslazené a obarvené, obsahující dokonce proteinové těstoviny, chléb a tyčinky a doplňky, jimž se říká „spalovače“.


Kniha je zaměřena na boj s obezitou a srozumitelně vysvětluje omyly mnoha redukčních dietních režimů.

„To se děje už víc než čtyřicet let! Spolu s rostoucím výskytem obezity stoupá nabídka. Producenti umně využívají pokroků ve vědě a potravinářských technologiích. Přizpůsobí se jakémukoliv novému trendu ve výživě i typu konzumenta. Jste vegetarián? Není problém – pro vás od nás vegetariánská varianta. Moment! Proč chce vegetarián zhubnout? Opravdu ani vegetariáni či makrobiotici se neubrání nadváze, když jsou nekriticky ortodoxní nebo neumí aplikovat do jisté míry rozumné principy toho kterého výživového stylu. A tak veřejnost už dávno zná Herbalife, Cambridge Diet, Keto-Diet… A protože jen reklama prodává, ‚lobují‘ za ně celebrity. Inu, peníze nesmrdí,“ komentuje aktuální situaci na trhu s hubnoucími prostředky Petr Fořt, renomovaný poradce pro výživu a autor mj. knihy K čemu jsou diety?

Hitem je limonádová dieta

Ve stále se opakujících vlnách je aktuálně na vrcholu popularity „limonádová dieta“, kterou Petr Fořt považuje spíše za detox. Ve světě je známá pod názvem Maple Syrup Diet nebo Master Cleanse Diet či poslední verze – Master Cleanse Secrets. Nestojí mnoho a účinky jsou bleskové, vůbec nic totiž nejíte, jen pijete sladkokyselý nápoj k zahnání hladu. A že ten musí být vskutku vlčí.

Oč v této trýznivé dietě, jejíž autoři se odkazují na tradici od roku 1940, jde? „O pití šesti až dvaceti šesti sklenic roztoku tvořeného javorovým sirupem (samozřejmě si musíte koupit ten ‚jedině správný‘ od propagátora-prodejce), vymačkanými citrony a kayenským pepřem – poměry jednotlivých substancí hned tak někde nenajdete, museli byste si koupit knihu propagátora tohoto ‚úžasného všeléčícího detoxu‘ nebo spoustu různých preparátů, které s touto ‚dietou‘ souvisí,“ říká lékařka Kateřina Cajthamlová s tím, že slovo „dieta“ je v uvozovkách záměrně, neb jde skutečně jen o obyčejnou hladovku, ke které si doplňujete tekutiny, vitamin C, cukr – neboť nic jiného javorový sirup není, a pepř, aby se vám – stejně jako po pepři, chilli papričkách a dalších dráždidlech drážděním trávicího traktu – i zrychlila peristaltika střevní a došlo k vyprázdnění stolice.

Limonáda + projímadlo = limonádová dieta

„Někteří ‚inovátoři‘ doporučují občas použít projímavý bylinný čaj nebo roztok mořské soli. To druhé je rizikové (spíše než projímavý efekt se dostaví zvracení). To vám žádný lékař neschválí. Přesto se autoři neštítí lži včetně odkazů na pozitivní vyjádření odborných lékařských společností. Kdo si jimi citovanou studii otevře, zjistí, že závěr je zcela opačný, totiž před uvedeným postupem varující,“ upozorňuje Petr Fořt a zároveň dodává: „Faktem je, že neexistují vědecké důkazy, protože pro vědecké týmy je tohle pod jejich úroveň. Přesto tisíce lidí, kteří tuto detoxikační dietu použili, mají pozitivní zkušenosti. A ventilují je na internetu. Otázkou je, zda si nevymýšlejí, protože se bojí přiznat, že to na ně buď nefungovalo, nebo nevydrželi.“

Jedním z těchto populizátorů je podle některých zdrojů zpěvačka Beyoncé, která prý shodila deset kilogramů za deset dní. Ale za jakou cenu?

Galerie: Dieta podle první republiky: Tolik máte vážiti

Co se děje s organismem, když mu dáme limonádovou dietu?

Pití pouhých šesti sklenic sladkokyselého pití bez konzumace polysacharidů, bílkovin a tuků vede k tomu, že tělo katabolizuje (odbourává půl na půl tuk a aktivní hmotu, pokud nezměníte režim na klidový, a také dochází k odvodnění aktivací ledvin).

Jindy se můžete zbytečně převodnit – to pokud pijete těch vzpomínaných dvacet šest sklenic – tedy asi čtyři a půl litru tohoto nápoje ve snaze zahnat hlad. „Stolice máme běžně ve střevech cca dvě a půl kila, za týden odbouráte cca půl kilogramu bezvodé aktivní hmoty (svaly, kosti, orgány) a odvodníte podle kvality ledvinné funkce asi tři až pět litrů – na váze tedy vidíte úbytek zhruba dva až osm kilogramů – no, nekupte to! Že z toho je jen asi půl kilogramu tuku zřejmě není podstatné pro nikoho, kdo se do takové ‚diety‘ pustí,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová, jak dieta zamává s naším organismem.

Rady a doporučení k limonádové dietě od Petra Fořta:

  • Detoxikační dieta je nesmysl, ale občasné „očištění“ trávicího traktu je rozumné.
  • Nutnou součástí „čištění“ musí být použití probiotik.
  • Aplikace přírodních projímadel je teoreticky možná, ale nesmí se z toho vyvinout závislost (ve veřejnosti dost častý jev).
  • Aplikace koncentrovaného roztoku mořské soli (téměř na úrovni mořské vody) je riziková.
  • 3–7 dní trvající půst asi nikoho relativně zdravého nepoškodí, ale delší doba už je pro mnoho lidí riziková.
  • Nejedná se o cílenou redukční dietu (!), nicméně postup lze použít jako občasnou „intenzifikaci redukce“, především poté, co se její proces po určité době (zcela logicky) zastaví.

Celá dieta je jen názor autorů

Kúru přitom podle autorů můžete dodržovat, jak dlouho chcete, píší o šesti až deseti dnech s upozorněním, že čtrnáct dní je mnoho, ale někdo prý vydržel i celý rok. Nicméně zároveň přiznávají, že celá „dieta“ je jen jejich názor, nikoli lékařské doporučení. Tím se američtí prodejci chrání před žalobami ze strany lékařů a postižených. Jednoduše nehodlají přebírat žádnou odpovědnost. Ještě aby chtěli, vždyť touto hladovkou si mohou lidé výrazně uškodit, a to zejména pokud jsou diabetici, kardiaci, dospívající, těhotné, lidé nemocní, v rekonvalescenci, obézní, případně jde-li o děti…

Galerie: K čemu vede šílené hubnutí

Pokud si ale nemůžete pomoci a za každou cenu musíte zkusit všechno, měli byste být absolutně zdraví, dospělí a mladí lidé. Jak říká Petr Fořt: „Krátký půst s použitím tekutin vám neublíží a možná i pomůže, ale musíte se pečlivě sledovat, a to tím víc, jste-li diabetiky, uremiky, kardiaky, psychotiky či alergiky. Všechno to, co budete dělat, tím myslím včetně testování efektu detoxikační a redukční ‚limonádové diety‘, děláte na vlastní riziko. Nikdo vám žádnou dietu, tedy ani krátkodobou, a tudíž neúčinnou, nemůže zakázat. Je to vaše riziko stejně jako když se přejídáte, přepíjíte, přetrénováváte…“

O něco razantněji se k možnému testování diety na vlastním těle staví Kateřina Cajthamlová: „Nechápu sice, proč by to měl někdo zkoušet, pokud nemá žádný důvod – jde přece jen o experiment se zdravím. A i autoři varují, že po přechodu zpět na ‚rozumnou stravu‘ může docházet ke zvracení – je dobré si proto koupit přesný návod, jak se vracet zpět ke stravování. A pozor – nikdy už ne na předchozí běžnou stravu. Protože to by vše bylo rychle zpět a přibrali byste ještě víc – takže vlastně ‚dieta‘ provokuje poruchy příjmu potravy a ani se tím netají. Vlastně už nikdy nemůžete běžně jíst, musíte jen opakovat stále dokola tuto ‚dietu‘ a jen ji prodlužovat – zřejmě dokud se u vás nevyvine pořádná bulimie nebo anorexie,“ důrazně varuje před škodlivostí takových experimentů lékařka.

Odborná spolupráce:

MUDr. Kateřina Cajthamlová

Internistka, systemický terapeut a poradce v životním stylu, moderátorka pořadů Jste to, co jíte a DoktorKA, spoluautorka knih Nebezpečný svět kalorií (Euromedia 2013, Doleček, Středa, Cajthamlová) a Čtete pohádky, čtete mezi řádky (Hinkova, Cajthamlová, Orbis IN 2012), patronka Erudikon, předsedkyně Asociace zřizovatelů školních jídelen z.s., www.cajthamlova.cz.

RNDr. Petr Fořt, CSc.

Erudice v imunochemii, biochemii vrcholového sportu a výživě a biochemii výživy. Poradce pro výživu, člen Vědecko-lékařské rady SUNKINS a autor Komplexní nutriční typologie SUNKINS – Svět zdraví. Autor 23 publikací o výživě a mnoha doplňků stravy. Poslední publikace věnovaná „dietám“ s názvem „K čemu jsou diety“ vyšla v nakl. Ikar. www.zdrava-vyziva.net.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).