Hlavní navigace

Neberte si mobil na WC, vyhnete se zbytečným infekcím

15. 5. 2023

Sdílet

Mobilní telefon, klíče nebo třeba klávesnice počítače. Dotýkáme se jich často, a tak se odborníci podívali pod mikroskopem na to, jací okem neviditelní mikrobi na nich ulpívají a zda dokáží ohrozit naše zdraví.

Soupis bakterií, jež se nachází na povrchu některých denně používaných předmětů, zveřejnil Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) u příležitosti Světového dne hygieny rukou. Zaměstnanci institutu udělali z povrchů stěry a následně provedli jejich laboratorní rozbor.

Nejpestřejší bylo osazenstvo dřezu a počítačové klávesnice.

Jaké bakterie jsou na površích

IKEM provedl rozbor stěrů z celkem pěti povrchů: ze špinavých rukou, mobilního telefonu, kuchyňského dřezu, klávesnice a klíčů. Následně zveřejnil, které bakterie se na povrchu nalézají, protože právě tyto patogeny jsou původci řady infekčních onemocnění. Výsledky jsou tyto:

Dřez

 • Bacillus thuringiensis
 • Enterobacter cloacae complex
 • Pseudomonas citronellolis
 • Chryseobacterium oranimense

Klávesnice

 • Bacillus mycoides
 • Streptococcus parasanguinis
 • Staphylococcus pasteuri
 • Bacillus subtilis

Klíče

 • Staphylococcus epidermidis
 • Staphylococcus capitis

Mobilní telefon

 • Neisseria flavescens
 • Rothia mucilaginosa 
 • Streptococcus vestibularis

Špinavé ruce

 • Bacillus mycoides
 • Staphylococcus epidermidis

Zdroj: IKEM

Většina bakterií nám neublíží

Stěry ukázaly, že většina bakterií a jiných nečistot z povrchů každodenně používaných předmětů není pro běžného člověka riziková. „Nejvíce potenciálních patogenů se vyskytovalo ve stěru z kuchyňského dřezu a houbičky na nádobí. Možnou hrozbou mohou být tito mikrobi pro pacienty s poruchou funkce imunitního systému,“ uvádí Tomáš Kraus z Oddělení klinické mikrobiologie IKEM.

Vysvětlení, co je která bakterie zač, najdete v galerii:

U bakterií na povrchu klíčů odborníci uvádí, že Staphylococcus epidermidis je nejčastěji se vyskytující stafylokok, jenž je součástí běžné flóry kůže, sliznice a střeva. U zdravých jedinců infekce nevyvolává, může být patogenní pro oslabené jedince, uvádí IKEM. Podobná je charakteristika mikroorganismu zvaného Staphylococcus capitis. Na rozdíl od kožního stafylokoka je jeho výskyt méně četný.

Odborníci také upozorňují, že bakterie rodu Bacillus bývají ve vnějším prostředí často. Ve zdravotnických vzorcích ale jsou považovány za znečišťovatele, u kterého nelze vyloučit, že se stane původcem infekce.

Samozřejmě ne každé klíče a ne každý mobilní telefon jsou stejně „špinavé“, v tomto případě to ale nehraje roli, protože cílem zveřejnění rozborů bylo poutavým způsobem upozornit na to, jak důležité je mytí a desinfekce rukou. Zároveň také to, že kromě rukou bychom měli čas od času dopřát čištění i některým předmětům v našem okolí, protože i na nich žije řada mikroorganismů.

Jak a kdy čistit předměty kolem nás

Podle hlavního epidemiologa IKEM Petra Smejkala se vyplatí například opláchnout větším množstvím vody kuchyňské prkénko po krájení masa (a toto prkénko mít na maso vyhrazené a na zeleninu používat jiné). „Stačí silný proud vody, prostředek na nádobí není podmínkou,“ říká lékař.

Umíme si vůbec umýt ruce? Typ mýdla neřešte, vadí spíš nalakované nehty Přečtěte si také:

Umíme si vůbec umýt ruce? Typ mýdla neřešte, vadí spíš nalakované nehty

Jednou za čas, třeba za den, pak můžeme mobil, klávesnici, notebook nebo třeba klíče otřít desinfekčním ubrouskem. Pokud mobil nosíme na WC nebo na přístroje kašleme (a to doslova), můžeme je čistit častěji. „Žádný univerzální interval čistění ale neexistuje,“ dodává odborník.

Někdo si v pandemii covidu pořídil na mobilní telefon i sterilizátor na UV desinfekci. Podle Petra Smejkala ale pro běžné čištění tyto přístroje nejsou nezbytné. „Je to způsob desinfekce, pomáhá, ale obyčejný hadřík je dostatečný,“ míní lékař.

Naopak pomoci může to, když si nebudete mobil brát na WC, protože tím snížíte pravděpodobnost, že se na něm uchytí bakterie z trávicího traktu. Ty jsou sice ve střevech neškodné, pokud se ale dostanou jinam, mohou vyvolat infekci.

Používáte desinfekci na ruce?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a v iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářské ceny Psychiatrické společnosti ČLS JEP za rok 2021.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).