Hlavní navigace

Proč se nám pořád děje to samé? Aneb jak přepsat životní scénář

Anekdota popisuje neštěstí zbožného sedláka. Žena mu utekla, stodola vyhořela, kroupy zničily úrodu, kráva uhynula. Muž takto trápený osudem poklekl, otočil oči k nebi a zvolal: „Bože, zač mě trestáš?“ I otevřela se nebesa a mocný hlas pravil: „Ani nevím, nějak mě štveš!“

12. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Moringu využívá ájurvéda a lidové léčitelství, věda ji zatím opomíjí

Moringa olejodárná je strom s mnoha způsoby využití a účinky na zdraví. Prodává se jako prášek, kapsle, čaj, ve formě listů nebo směsi bylin určených na konkrétní problém.

11. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Potraviny, které jsou pro jednoho lék, ale pro druhého jed

Konzumace jedné a té samé potraviny může být pro někoho naprosto bezproblémová, přitom u druhého zapříčiní vážné potíže.

10. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Falšovaná a nebezpečná vína roku 2017

Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla v loňském roce celou řadu vín, která byla buď falšovaná, nebo dokonce nebezpečná. Víme, která to jsou.

9. 3. 2018 11:00
Doba čtení: 1 minuta

Smí se výrobek bez masa jmenovat párek?

Jako maso by měly být označovány jen výrobky živočišného původu. Párek ze sóji není párek a cizrnový burger není burger.

Doba čtení: 3 minuty

Ženy s rakovinou prsu, o kterých se dlouho mlčelo

„Rakovina prsu se navrátí až třiceti procentům pacientek,“ říká odbornice. Jejich čas býval tak krátký, že se o těchto případech ani nemluvilo. To se naštěstí mění.

9. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

dTest: Vejce v jedné krabičce jsou různě „čerstvá“

dTest zkoumal u šestnácti druhů vajec přítomnost salmonely, čerstvost, obsah tuku, omega-3 mastných kyselin a cholesterolu. Mimo jiné se zaměřil i na případné vnitřní vady, znečistění, pachy a cizí látky. Jak vejce z českého trhu dopadla?

8. 3. 2018 14:36
Doba čtení: 3 minuty

Padá na vás únava? Dobijte si baterky pohybem

Nemusíte chodit do posilovny ani si kupovat zázračné detoxikační nápoje a podstupovat jarní kúry. Načerpat po dlouhé zimě energii můžete i přirozeným pohybem. Ideálně v partě.

8. 3. 2018 11:00
Doba čtení: 3 minuty

Lékaři mají nový lék na rakovinu, hradí ho pojišťovna

Mít před šesti lety metastázující melanom na kůži znamenalo jistotu brzké smrti. Dnes mají lékaři v rukou novou účinnou metodu, kdy zaktivizují pacientův vlastní imunitní systém, aby nádorové buňky vyhledal a zničil. Léčba je velmi úspěšná.

Doba čtení: 5 minut

Originální recept na trhanec: Kaiserschmarren se peče v troubě

Rakouská kuchyně, to není jenom Wiener schnitzel a jablečný štrúdl. Například na horských chatách v rakouských Alpách je velmi populární dezert Kaiserschmarren, do češtiny překládaný jako císařský trhanec.

8. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

VZP: Máme platit léčbu jen proto, že někdo nechce držet dietu

Pojišťovna prohrála soudní při, při níž klientka požadovala proplacení drahé léčby. „Soud tak fakticky rozhodl, že léčbu, která může vyjít odhadem až na 1,5 milionu korun ročně, má VZP uhradit jen proto, aby nemocná nemusela držet dietu,“ tvrdí pojišťovna.

7. 3. 2018 16:30
Doba čtení: 4 minuty

Sladkosti jako od cukráře? Vsaďte na zrcadlovou polevu

Zatímco dříve byly hitem tukové náplně a zdobení špičkou, dnes je v kurzu nahý dort, zrcadlová poleva a barevné pusinky. Kouzlit jako mistr cukrář zvládne každý.

7. 3. 2018 13:00
Doba čtení: 3 minuty

Odložení vakcíny často platí rodiče. Je to jeden z problémů systému povinného očkování

Je třeba malé děti očkovat v povinném režimu, či nikoliv, a je povinný systém očkování skutečně špatný? Marie Maříkové ze spolku Rozalio jsme se zeptali i na zkušenosti s posunutím vakcinace.

Doba čtení: 5 minut

Povinně české potraviny – odnese to zákazník

Administrativně stanovený podíl českých potravin v obchodech nepomůže spotřebitelům, jenže možná ani výrobcům. Existuje cesta, jak prodávat víc českých potravin, ale kvóty to nejsou.

7. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Radkin Honzák: Lékaři, smějte se na pacienty

„Lékař je lékem sám o sobě – musí se umět dávkovat a znát i svoje nežádoucí účinky,“ říká známý český psychiatr Radkin Honzák. Lékaře učí zasmát se v ordinaci.

6. 3. 2018 16:08
Doba čtení: 3 minuty

Nebezpečné rady o šedém zákalu

Nenechávejte šedý zákal „dozrát“, varují lékaři. Je to nebezpečný nesmysl a jeden z mýtů o šedém zákalu. Lidé podceňují příznaky a odkládají vhodnou léčbu.

6. 3. 2018 14:23
Doba čtení: 5 minut

Kokosový cukr, nebo palmový? Cena je podobná, složení se liší

Obsah výživových látek mají kokosový a palmový cukr mírně rozdílný. Jejich použití je pestré a některé recepty již přímo počítají s těmito variantami sladidel. Kokosový cukr má svůj význam i pro diabetiky a při hubnutí.

6. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Online hry a sázky mají účinky drogy. Závislosti propadají i děti

Internetové závislosti zaměstnávají odborné lékaře čím dál víc. Teď se k nim naplno přidalo i online sázení. Na mušce jsou hlavně dospívající chlapci.

6. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

První menstruace přichází ve 12 letech. Co ovlivní průběh krvácení?

První menstruace přichází stále dříve. Krvácení ovlivňuje nadváha i genetika. Jak se hlásí příchod první menstruace a jaké hygienické potřeby by měly dívky používat?

5. 3. 2018 17:26
Doba čtení: 2 minuty

Knedlíky: jak z nich udělat zdravé jídlo bez zbytečných kalorií

Knedlíky – pro mnohé ztělesnění nezdravého jídla. Když se však podíváme na složení, zjistíme, že nic tak hrozného neobsahují, a pokud použijeme celozrnné pečivo a mouku, dokonce můžeme získat přílohu velmi vhodnou.

5. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Ženy by si měly měřit tlak ještě rok po porodu

Nová studie ukazuje, že k výraznému zlepšení preeklampsie by přispělo pravidelné měření tlaku v různých denních a nočních dobách, a to ještě rok po porodu, a hlavně i mimo ordinaci lékaře.

5. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Přehled: Kolik toho sní jeden člověk za rok

Denně v České republice sníme přes 2 000 „tatrovek“ jídla. Za rok jsou to statisíce kilogramů jídla na člověka.

3. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

I chlupatí muži ztrácejí testosteron

Testosteron je pohlavní hormon vnímaný jako jakýsi symbol mužství. Je spojován s dominancí, libidem, agresivitou a sexuální výkonností. To všechno je pravda, ale ne celá.

2. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Hermelín v Sedlčanech končí. Co bude s Pepou?

Známý Sedlčanský sýr přesouvá výrobu do Přibyslavi. Hermelín, z reklamy známý jako Pepa, se bude i nadále vyrábět ze sedlčanského mléka. Jeho chuť se prý nezmění.

Doba čtení: 3 minuty

Ministerstvo dá milion korun na další testování dvojí kvality potravin

Ministerstvo zemědělství dlouhodobě kritizuje tzv. dvojí kvalitu potravin. Tedy skutečnost, že potraviny prodávané v České republice, ale třeba také na Slovensku či Maďarsku, jsou horší kvality než v západní Evropě.

1. 3. 2018 10:33
Doba čtení: 4 minuty

Produkujeme 13× více drůbeže a 6× více sýra než za ČSSR, na Německo to nestačí

Produktivita našeho potravinářství roste, ale proti EU je to pořád málo. Češi vyrábí potraviny neefektivně, a i proto jsou drahé.

1. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Na viry s homeopatií

Virózy i chřipka chtějí hlavně klid na lůžku, teplo a dostatečný příjem tekutin. „Nevěřte lékům z reklamy, které sice krátkodobě uleví, ale rozhodně nevyléčí,“ říká lékařka.

Doba čtení: 3 minuty

Pacienti čekají na diagnózu i léčbu a čas běží

Čas pacientům se vzácným onemocněním běží rychleji než úředníkům, kteří rozhodují o nových lécích. Velký problém je již stanovení správné diagnózy, protože běžní lékaři tyto choroby většinou ani neznají.

28. 2. 2018 13:29
Doba čtení: 4 minuty

Chřipka a dalších 7 nejdražších nemocí z nachlazení

Náklady na léčbu onemocnění v důsledku mrazivého počasí jdou do stamiliónů. Které jsou ty nejdražší?

28. 2. 2018 12:11
Doba čtení: 2 minuty

Endiaron došel. Čím ho lze nahradit?

Endiaron je známý především coby lék proti průjmu. Dodávky tohoto volně prodejného léku jsou od ledna přerušeny a v kamenných i online lékárnách přestává být k mání.

28. 2. 2018 11:01
Doba čtení: 6 minut

Nemůžete otěhotnět? Zkuste pozřít červa z šípku

Co všechno o zázraku stvoření, těhotenství a porodu věděli starověcí lékaři a jakým způsobem pečovali o zdraví nastávajících matek? Nelze se vyhnout pověrám ani rituálům, ale nutno uznat, že starověká medicína byla na docela vysoké úrovni…

28. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut