Hlavní navigace

10 nejprodáva­nějších domácích testů

29. 9. 2017

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
U lékaře mohou být zadarmo, ale přesto si je mnohdy raději koupíme v lékárně za své. Testy vedoucí ke zjištění některé z chorob či intolerancí si poměrně často provádíme v teple domova. Tady je deset nejčastěji prodávaných domácích testů.

Co si člověk o svém těle může zjistit sám, sám si také zjistí. V dobách moderních technologií žádný div. Výjimkou dnes nejsou pacienti, kteří za lékařem docházejí spíše pro potvrzení svých domněnek, které odvodili podle obrázků či popisů na internetu. Z toho se nejednomu lékaři ježí vlasy na hlavě, často totiž pacienti pátrají na internetu a ubližují si hloupostmi. Na druhou stranu jsou i pacienti, kteří dohledají relevantní informace a leckterým nemocem tak dokáží předejít. Ať už samovyšetřením prsu u žen nebo samovyšetření varlat u mužů. Případně těmi správnými domácími testy. A že jich není málo. Jaké testy k samovyšetření jsou dnes na trhu a které si nejčastěji kupujeme?

Těhotenské testy stále na vrcholu žebříčku

Nejprodávanější jsou těhotenské testy, které se na celkových prodejích webu Lekarna.cz podílejí jednačtyřiceti, a ovulační testy se čtyřiadvaceti procenty. Z hlediska prodaného množství je zajímavý i prodej testu na marihuanu, který se na obratu domácích testů podílí třemi celými dvěma desetinami procent a za posledních pět let tak jeho prodej vzrostl na dvojnásobek. „Obecně se drogových testů prodává nyní dvaapůlkrát více než před pěti lety,“ uvádí šéf webového portálu Karel Klodner.

Galerie: Před a po: Tohle umí drogy

Výrazně také roste prodej domácích testů v závislosti na sezóně. Například v červnu se meziměsíčně zvýšil prodej testu na zjištění borélie z klíštěte o dvě stě padesát dva procent. Loni v listopadu oproti průměrným prodejům vzrostl odbyt „domácího“ CRP testu o dvě stě čtyřicet sedm procent. Z čehož se dá odvodit, že pacienti se stále více chtějí vyhýbat antibiotikům. CRP test totiž určí původce onemocnění a v případě, že jde o onemocnění virové, jsou ATB zbytečná. Pokud však v těle probíhá zánět, jsou antibiotika namístě.

„Vyšší informovanost a snadnější přístup k informacím, včetně inovací v oblasti sebetestování, vede k tomu, že se lidé více zajímají o svoje zdraví. Mnohdy sáhnou nejdříve po dostupných testech a teprve na základě jejich pozitivního výsledku se vydávají do ordinací lékařů,“ říká Pavla Horáková z internetové lékárny.

Testy na nesnášenlivost lepku jsou novinkou

Nový trend sledují i výrobci, kteří neustále rozšiřují nabídku domácích testů. Novinkou  jsou samodiagnostické testy potravinové intolerance i testy pro zjištění nesnášenlivosti lepku, které před rokem 2013 vůbec nebyly v nabídce. „Že se lidé více zajímají o své zdraví a možnosti prevence, je velmi dobrá zpráva. Spousta testů má vysokou spolehlivost. Pro mnohé zákazníky je prvotní testování v soukromí domova méně stresující,“ dodává Pavla Horáková.

Top 10 nejprodávanějších domácích testů

  1. Těhotenské testy
  2. Ovulační testy
  3. Drogové testy
  4. Alkohol test
  5. Okultní krvácení v lidské stolici
  6. Test potravinové intolerance
  7. CRP test pro rozlišení virové a bakteriální infekce
  8. Test nesnášenlivosti lepku
  9. Test erekce
  10. Test prevence žaludečních onemocnění

Zdroj: TZ Lekarna.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).