Hlavní navigace

Samovyšetření varlat provádí jen pětina českých mužů

20. 7. 2016

Sdílet

 Autor: depositphotos.com
Bojí se muži rakoviny? Kdo nejčastěji donutí muže k návštěvě lékaře? I to zjišťoval nový průzkum, ke kterému se vyjádřila i naše nově jmenovaná olympijská naděje Petr Koukal.

Jak uvádějí výsledky reprezentativního průzkumu populace ČR, který provedly společnosti Sanofi a Millward Brown, dvě třetiny českých mužů se bojí, že onemocní rakovinou. Pravidelné onkologické prohlídky ale v průměru absolvuje pouze čtvrtina ze čtyř milionů dospělých mužů v ČR. Většina mužů nepovažuje preventivní prohlídky za důležité a polovina z nich tvrdí, že je jejich lékař o onkologické prevenci neinformuje. Důležitost prevence přitom zdůraznil Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN v Praze, a Petr Koukal, badmintonista, kterého ve dvaceti čtyřech letech, na vrcholu sportovní kariéry, zastavila v rozletu rakovina varlete.

Rakoviny se muži bojí, ale prevenci zanedbávají

Rakovinu jako chorobu, jíž se obávají nejvíce, uvedlo ve výzkumu šedesát sedm procent mužů. „Kdybych měl být cynik, je to velmi dobrý start pro prevenci i pro firmu, která se věnuje léčbě. Ano, lidi se bojí, budou pro sebe něco dělat, ale ono to tak úplně není. Když jsme se mužů následně zeptali, jak jsou na tom s chozením na preventivní prohlídky, výsledky už moc hezké nebyly. Pouze dvacet šest procent mužů absolvuje alespoň jedno z preventivních onkologických vyšetření rakoviny prostaty, tlustého střeva, varlat nebo kůže dostatečně často,“ říká Filip Hrubý, tiskový mluvčí skupiny Sanofi.

Mezi důvody, kterými muži ospravedlňují zanedbávání preventivních prohlídek, dominují subjektivní pocit zdraví (16 %) a fakt, že nepovažují prevenci za důležitou (18 %), respektive o ní neví (14 %). Z výzkumu také vyplynulo, že každý druhý z těchto mužů nepřímo svaluje vinu na svého praktického lékaře. Celých padesát tři procent uvedlo, že je jejich praktik neinformuje o nutnosti preventivních prohlídek. Toto procento přitom zůstává velmi vysoké i v rizikové věkové skupině mužů nad padesát let věku.

Prevenci zanedbal i Petr Koukal. Teď ostatním pomáhá

„Primární prevence znamená zdravý životní styl, ale ta do výzkumu nebyla zahrnuta. Sekundární prevence znamená časný záchyt onemocnění v klinicky němém stadiu. Relativně vysoké procento oslovených nepovažuje prevenci za důležitou stejně jako počet těch, kteří prevenci bagatelizují pro pocit zdraví. Toto zjištění by mělo být varovným signálem a mělo by urgentně vést k zvýšení informovanosti veřejnosti o všech možnostech prevence jak primární, tak sekundární,“ říká Luboš Petruželka. Petr Koukal, který měl rakovinu varlat před šesti lety, přitom připomíná, že i on sám zprvu svůj nález na varleti bagatelizoval, návštěvu lékaře dva měsíce odkládal, až musel jít nakonec okamžitě na sál.

„Tehdy jsem si uvědomil, jak je mužské zdraví citlivé téma, jak málo se o něm mluví. Šokovalo mě, že já jako mladý kluk, kterému takové onemocnění hrozí, jsem do té doby o prevenci nic neslyšel. Proto jsem začal přemýšlet o tom, že bych o tomto tématu mohl mluvit veřejně, a snad tím i pomoct dalším chlapům,“ říká Petr Koukal. (Připravujeme s ním na tento pátek velký rozhovor, kde se o své nemoci, nadaci i STK pro chlapy více rozpovídal).

70 mrtvých denně jen na rakovinu

Diagnózu „rakovina“ si každý den vyslechne dvě stě dvacet Čechů. Zhruba sedmdesát lidí jí každý den podlehne. V Česku je nyní více než půl milionů onkologických pacientů a prognózy odborníků počítají s tím, že nemocných rakovinou bude v nejbližších letech přibývat. Aby se tento nepříjemný trend zbrzdil, zastavil či začal klesat, je třeba více osvěty, a to zejména pro ženy. Divíte se? „Často jsou to právě ženy, které přesvědčí muže, aby na prohlídku zašel,“ potvrzuje skutečnost, se kterou se denně setkává řada lékařů, Filip Hrubý.

Kam na prevenci?

Preventivní onkologická vyšetření lidé absolvují buď u praktického lékaře, nebo u specialisty. U každého typu prohlídky je doporučena jak frekvence vyšetření, tak věk, kdy je vhodné s pravidelnými prohlídkami začít.

Například vyšetření karcinomu tlustého střeva a konečníku by měli lidé po padesátce podstupovat každé dva roky. V této rizikové skupině však čtvrtina mužů uvedla, že vyšetření neabsolvuje vůbec. Dostatečně často se na tuto prevenci dostaví jen dva z pěti mužů nad padesát let. Ještě častěji, tedy jednou ročně, by měli muži podstoupit preventivní vyšetření prostaty. Tuto prohlídku zcela ignoruje více než třetina českých mužů starších 50 let. Poctivou docházkou na prohlídky se může pochlubit jen čtvrtina z nich. I v této věkové skupině, tedy 50+, tvrdí takřka polovina mužů, že je jejich lékař neinformoval o nutnosti pravidelných onkologických prohlídek.

Mladší ročníky na tom nejsou o mnoho lépe. Samovyšetření varlat, které by měl každý dospělý muž provádět alespoň jednou za měsíc, 40 % respondentů naprosto vynechává. Poctivě ho provádí jen 19 % českých mužů.

Zdroj: TK STK pro chlapy

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).