Hlavní navigace

Dr. House radí: Ruce na prsa

 Autor: Ruce na prsa
Rakovina prsu zasáhne jen v Česku každou osmou ženu. Čím dřív je odhalena, tím líp. Nová kampaň na podporu samovyšetření sází na atraktivní postavu dr. House, respektive jeho český hlas.
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Proč zrovna já? ptá se většina žen, které odcházejí z onkologické ambulance s pozitivním nálezem. Ptal by se asi každý z nás, protože málokdo si připustí možnost, že rakovinou může onemocnět právě on/ona. Muži si rakovinu prsu spojují jen se ženami, dámy zas vynechávají mamograf a kašlou na samovyšetření prsu. Protože mně se to přece stát nemůže…

 

Autor: Ruce na prsa

Se samovyšetřením prsou radí v nové kampani dr. House, respektive jeho český hlas

Bohužel může, a proto je důležité nestrkat hlavu do písku, ale dát ruce na prsa. Navigovat nás při samovyšetření bude Dr. House, přední onkoložka, členka výboru České onkologické společnosti Petra Tesařová i Iva Kubelková. Ti všichni podporují ojedinělou kampaň na podporu samovyšetření prsou. Jejich podpora spočívá v osobní účasti při edukativní kampani RUCE NA PRSA, jež vám umožní položit vlastní ruce na model ženských ňader a vyzkoušet si, jak samovyšetření provádět i jak poznat, když se v prsu nachází něco, co tam normálně nepatří. To vše v obchodních centrech po celé České republice.

K tématu: Rakovinu prsu odhalíte včas díky samovyšetření

Projekt iniciovaly samy pacientky

Počet pacientů s karcinomem prsu neustále stoupá, a to i mezi mladými ženami. Aktuálně je v Česku 72 000 žen s rakovinou prsu a každý rok jich 7000 přibývá. „Obrovsky kvitujeme efekt mamografického screenigu u pacientek nad 45 let, v té době totiž diagnostikujeme méně pokročilé nádory. Ale zůstává nám zde skupina pacientek mladších 45 let, u kterých se každoročně diagnostikuje 600 nových nádorů. Čím dříve se onemocnění diagnostikuje, tím větší šance na uzdravení existuje,“ říká Petra Tesařová. V rukou pak drží studie, které proběhly ve spolupráci s osmi tisíci pacientkami s karcinomem prsu pod 40 let. Během něj bylo zjištěno, že pacientky operované do dvou týdnů od zjištění nádoru mají o 10 % větší naději na úplné uzdravení oproti pacientkám, které byly operovány po šesti týdnech. Z toho vyplývá, že důležitou roli hrají i týdny. A to dobře vědí i pacientky, které tento projekt samy iniciovaly a za podpory neziskové organizace Dialog Jessenius nechaly vzniknout.

Největší podíl nese Martina, která si ve svých třiceti letech nahmatala bulku a prošla si bojem s touto nemocí: „Viděla jsem hodně mladých dívek v čekárnách, které se vzájemně podporovaly, vyptávaly, hledaly informace. Tak mě to přivedlo k myšlence, udělat prevenci v této oblasti, protože holky nevědí, co dělat, kam jít, na koho se obrátit, jaký je postup a průběh.“ Díky čerstvé kampani by to ale mohlo být snazší. Je totiž postavená na skutečných příbězích a fotografiích skutečných žen, které si s rakovinou prsu prožily nelehké chvíle. Ukazují své jizvy i své hrdé tváře. Tváře vítězek nad nemocí, která jen v Česku zasáhne každou osmou ženu.

Jejich příběhy vám vženou slzy do očí, přinutí smeknout a vzdát hold. Jsou to ženy kolem třicítky i čtyřicítky, které samovyšetřením zachránily svým dětem mámu a sobě život. Vždycky to tak dobře ale neskončí, varuje Petra Tesařová: „Má pacientka, mladá žena, matka malých dětí si v prosinci 2011 nahmatala resistenci. Proběhla vyšetření, během kterých vyšlo najevo, že má první stadium karcinomu prsu, které sice nemetastazuje, ale musí se vyřešit, jinak se nebezpečným může stát. A přestože potřebovala jen operaci a pak možná nějaké ozáření, tak se zalekla toho, co ji čeká a k lékaři už nepřišla. Začala docházet k léčiteli. Protože se její stav nezlepšoval, po roce se dostavila znovu do mé ordinace. V té době už měla žena prs celý spotřebovaný nádorem. Měla nádor i v druhém prsu, v plicích, játrech, uzlinách v podpaždí i v kostech, které se zhroutily. Za necelých dvanáct měsíců se onemocnění, které mohlo být jen „kosmetickým zákrokem“, stalo nevyřešitelnou záležitostí, která ji připravila o zdraví a i přes veškeré mé snažení ji nepochybně jednou připraví i o život. Včasná diagnostika je tedy nesmírně důležitá,“ apeluje krutým příběhem přední česká onkoložka.

Přečtěte si: „Peníze vám nepošlu, prso už nemám“

V obchodím domě vás naučí samovyšetření prsu – zn. diskrétně

Pokud byste tento příběh nejraději zapomněli, ale přesto vás nenechal chladnými, podívejte se na video, které namluvil herec a dabér Martin Stránský. Hlasem Dr. House pomáhá mladé dívce při samovyšetření, a snad tak pomůže i jiným ženám.

Pokud si přesto žena nebude jistá, jestli postupuje správně, bude mít pochybnosti, co v prsu je a není v pořádku, poradí jí ve stáncích kampaně Ruce na prsa. Během příštího roku bude umístěn v osmnácti obchodních centrech. „Ženy, které navštíví tento stánek, si mohou samy na speciálním fantomu vyzkoušet, jak samovyšetření provádět, a jak poznat, když se v prsu nachází něco, co tam nepatří,“ vysvětluje tvář kampaně Ruce na prsa Iva Kubelková. Vše samozřejmě mimo zraky kolemjdoucích. Aktuálně stánek najdete v pražském obchodním centru Nový Smíchov, kde setrvá do 22. září.

Velký rozhovor: Rakovinu prsu mají často ženy, které o někoho pečovaly

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).