Hlavní navigace

Hysterická žena se stylizuje do role chudinky

23. 9. 2014

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Miroslav Plzák zařadil hysterickou ženu mezi „partnersky kontraindikované“. Věděl, co činí. Ve svém životopise měl jeden rozvod a … raději obraťme list.

Vladimír Vondráček, legenda české psychiatrie, děl: „Pokud lékař radí sňatek jako prostředek ke zklidnění ženy hysterické, měl by si ji vzít. Brzy by poznal svůj omyl.“

Zdeněk Matějček, legenda české psychologie, si nad kazuistikou neurotizace celé rodiny hysterickou matkou s příslovečným taktem povzdechl: „Vydržet se dá vše, ale za jakou cenu.“

Jeden z mých klientů označil svoji hysterickou manželku za „čachtického anděla“. Prý se dokáže občas chovat jako anděl, ale častěji jako pověstná Čachtická paní.

Hysterické příznaky tělesné

Kde jsou ty časy teatrálních hysterických záchvatů se svíjením se po pádu na zem. Za málem půlstoletí psychologické praxe jsem takto vyvedený, tělesný hysterický projev viděl jen jednou.

O nemoci: Histriónská porucha osobnosti (hysterie)

I dnes se ovšem lze setkat hrdelními projevy dušení, s přivoláním záchranné služby pro svíravý pocit kolem hrdla, se zrychlením dýchání stylem „jako pes“, s drobnými křečemi či obrnami, třesem prstů, vrávoráním. Objeví se i afonie, neschopnost promluvit – postižená „nemá slov“, možné jsou poruchy zraku – „nemůže to ani vidět“ či poruchy sluchu – „neslyší, co říkáte“. Samozřejmě pro vše, co je výše uvedeno, platí neexistence objektivně prokazatelných příčin spočívajících v „nehysterickém“ zdravotním stavu. Vesměs a poněkud zjednodušeně jde o „splašené emoce“.

Hysterické příznaky psychické

Zřejmě základní je trvalá, výrazná nespokojenost, a to se vším a se všemi, mnohdy i sama se sebou.

Typická je snadná urážlivost, někdy až připomínající vztahovačnost. Hysterie je závistivá. Umí „závidět i štamprdli bramborové polévky,“ děl jistý pán, jenž měl své zkušenosti s dámou svého srdce.

Zvýšená kritičnost jde ruku v ruce s vynucováním si lásky a jejích projevů. V této souvislosti chybí smysl pro míru. Dáma trvá na tom, aby „v lednu bylo jak v máji“ a manželství ve fázi vzájemné adaptace vykazovalo rysy sentimentálně romantické zamilovanosti – jinak bude zle. Trýznění partnera je její hobby. Vesměs probíhá v rovině psychické s masivními výčitkami a citovým vydíráním. Občas ovšem i „buší pěstičkami“. Scény jí paradoxně dodávají elánu a energie – klid nesnáší. Pocit trapnosti přinejmenším před náhodnými diváky scény nezná.

Hysterky obdivují ukázněné muže. Chvíli

Hysterky mnohdy přitahují seriózní muži. Někdy jde o tzv. „muže 3 S“ – slušné, slabé a seriózní, kteří jim brzy přestanou imponovat. Leckdy jde o pány jiného naturelu, spíše schizoidního typu.

Samy, řekněme poněkud emočně rozhárané, krátkodobě obdivují ukázněné muže. V časech československých jsem se setkal s několika nešťastnými, rozvádějícími se důstojníky, absolventy Vysoké školy raketového vojska v Liptovském Mikuláši. Zvláště pokud i svá středoškolská léta trávili mezi „žižkovci“, tj. na vojenské škole, hysterické dívky je fascinovaly. Vnímali je jako princezny se zlatou hvězdou, ne na náramenících, ale na čele. Probuzení polibkem a milovanou ženou je totiž nesrovnatelné s probuzením křikem poddůstojníka. A ty kouzelné něžné, dívčí propriety nemají nic společného s plnou polní. Potenciálním hysterickým manželkám zase imponovala spolehlivost kadetů, jejich slušný plat, přednostní přidělení bytu i ochota ukládat prádlo do komínků. Bývali oholení a na vycházkách neměli špínu za nehty. No, nevezměte si ho.

V manželství brzy narazila kosa na kámen. On nechápal ji, ona jeho. Ještě ke všemu míval službu v kasárnách nebo dokonce odejel na manévry v době, kdy ona toužila si s ním povídat. Uměl vypočítat balistickou křivku rakety teoreticky směřující na Mnichov, ale nedokázal si spočítat, kdy je paní v premenstruu a co to obnáší…

Chudinky sedmibolestné

Sklon k předstírání je u hysterek rozvinutý. Typická je stylizace do role chudinky. Díky řešení zátěžové situace útěkem do nemoci může se prezentovat i formou „chudinky sedmibolestné“. V této souvislosti se objevují i demonstrativní pokusy o sebevraždu.

Svoji chybu zásadně nepřizná. Pojmy jako odpuštění nebo amnestie jsou jí cizí. Ráda trestá i pomyslné křivdy a prohřešky. V tomto směru má paměť jako slon. Její slovní projev je plný superlativů a zdrobnělin.

poporodni_deprese

Vztah k sexu je nejasný. Pokud chce, dokáže předstírat explozi vášně, ovšem také ledový chlad. Do jejího repertoáru patří koketerie, ba i jednoznačný příslib lásky her, odvolaný tehdy, když se již mužský protějšek chtíčem takříkajíc nezná. Nejen mnozí chlapci, ale i manželé kvůli tomu skončili ve vazbě. Dámě nemuseli ani potrhat šaty či způsobit modřiny. O to se postarala sama.

Typy hysterek

Moderní psychologie není nakloněna vytváření nových typologií na základě pouhé praxe. To ovšem neznamená, že činí-li dvě dámy v podstatě totéž, je to vždy stejné. Dle dominantního zaměření lze hovořit o poněkud odlišných skupinách hysterek. Např.:

  • Hašteřivá: Hádavá, ukřičená, věčně brblavá, v minulosti nazývaná pavlačová klepna.
  • Líná: Píseň „Ručičky, nebojte se, vy dělat nebudete,“ doplní leností i ve sféře myšlenkových pochodů. Bývá povídavá a v rámci toho mlátí prázdnou slámu. Nejen pro ni, ale i pro mnohé jiné je typický nízký nebo dokonce žádný výdělek spojený se značnými finančními požadavky.
  • Povýšená: Nadřazuje se nad okolí, zakládá si na vnějších známkách vysoké životní úrovně. Kdo má méně než ona, je „socka“. Těmi pohrdá. Kdo má více, tomu krutě závidí.
  • Otrávená: Ty naše malé poměry ji ničí. Manžel – přízemní primitiv – ji znechucuje. Dítka jsou otravná. Ba i ti milenci jsou stále stejně nevynalézaví a nudní.
  • Médeia: O jejím antickém předobrazu se traduje: „Její láska se změnila v nenávist a nenávist v pomstu. Pomsta ji pak vedla k nové pomstě.“ Aby se pomstila jejich otci, zavraždila své děti. Pravda, v současnosti se něco podobného stává jen ojediněle. Novodobé následovnice se spíše zaměřují u dětí na formování syndromu zavržení otce.

Leč lidé, věci i události nebývají jednobarevné a jednoznačné. Existují i dámy typu:

  • Hodná hysterka: Ne že by jim byl hysteroidní projev cizí. Občas si střihnou scénu hodnou Shakespeara nebo alespoň Virginie Woolfové. Mají ale soucit – byť trošku teatrální – s trpícími a dokážou jim občas i obětavě pomoci. Některé tak činí nejraději v dohledu televizních kamer a zaštítěny rozličnými granty. Jiné docela nenápadně.

V čase – dávno již minulém – kdy ženy omdlévaly již při zaslechnutí slova koleno, bývala hysterie považována za stav typicky ženský. Naopak alkoholismus se považoval za trápení mužské. Vývoj pomalu, ale jistě spěje k vyrovnanému podílu obou pohlaví v přílišném pití a hysterii. O mužích – hystericích někdy příště.

Autor článku

PhDr. Tomáš Novák – poradenský psycholog, autor řady článků a knižních publikací.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).