Hlavní navigace

Knihy o plavání, instruktážní videa, nebo osobní trenéři?

Sdílet

Každým rokem vzniká nepřeberné množství knih o tom, jak správně provozovat nějaký sport, s jakou intenzitou cvičit a doporučení ideální dávky pohybu právě pro vás. Informace se v takových knihách často opakují a autor se svým čtenářem mluví leckdy jako s člověkem absolutně neinformovaným až nesvéprávným.

Čtení o plavání

Sport-relax-Indoor (sport)-Stvanice-01Po dvaceti stránkách jedné kapitoly často zjistíte, že jste se vlastně nic nového ani podstatného nedozvěděli. Těšíte se proto na další kapitolu, ale ani ta vás informacemi příliš neobohatí.

Ale ani knihy o sportu nelze házet do jednoho pytle. Najdou se samozřejmě i publikace, které vám opravdu něco nového sdělí. Přečetla jsem jich mnoho a zjistila jsem přitom, že čím tenčí kniha, tím obsahově kvalitnější. Informace bývají věcné a ucelené, autor se nesnaží zbytečně věty složitě rozvíjet a tím text natahovat.

U knih o plavání to samozřejmě platí také. Je pochopitelně důležité něco se o sportu, kterému se chcete věnovat, dozvědět. Zjistit, jak vám určitý pohyb může pomoci a jak naopak ublížit.

Plavání většinou předchází strach z vody nebo z dýchání do vody. Případné návody vás po pečlivém přečtení mohou přinejmenším dovést k určité sebejistotě, ale stejně jako čtení o této disciplíně mohou být pouze prvním krokem, rozhodně vás nenaučí plavat správně.

Instruktážní video

Lepší představě o tom, jak se ve vodě dobře pohybovat, může pomoci vizuální příjem informací. Nejprve sledujte tempa profesionálních plavců, uvědomíte si tak jejich rytmus a základní polohu těla.

Správnost pohybů vám však podrobně ukáže instruktážní video. Nejprve je pohyb natočen zpomaleně a s „polopatickým“ komentářem – právě tato část videa je však velmi důležitá. Po ní následuje nezpomalené plavání. Začátečník si díky instruktážnímu videu ledacos uvědomí, ale ani tímto způsobem se sám plavat nenaučí.

Při nákupu videí si nezapomeňte přečíst, komu jsou určená. Nečastěji bývají pro úplné neplavce nebo pro děti předškolního věku. Jste-li dospělý plavec, nejspíše se nepotřebujete učit říkadla a básničky v brouzdališti.

Ceny videí se pohybují od dvou do pěti set korun. Zkušenějším plavcům možná stačí sledovat natočené podvodní záběry, které jsou volně stažitelné na internetu, třeba na You Tube. Hledejte podle jmen plaveckých hvězd, jako je na příklad v současné době Michael Phelps, který na poslední letní olympiádě v Pekingu získal rekordních třináct medailí.

Kurz plavání, nebo osobní trenér

Nejlepší metodou, jak se naučit plavat, je samozřejmě plavání pod profesionálním dohledem a následně pravidelný trénink.

Některé bazény, větší plavecké areály téměř všechny, nabízejí v rámci služeb kurzy plavání, jejichž zaměření se ovšem liší. Jsou určené pro neplavce a předškolní děti, pro žáky prvního stupně základních škol, pro těhotné ženy nebo pro kojence a batolata. Dospělý plavec, který si již s vodou několik let tyká, zvolí plavání pro plavce, někdy nazývané pro dospělé. Nejefektivnější jsou hodiny s osobním trenérem, který se věnuje výhradně jednomu plavci. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).